statystyki

Bimbrownia w domu: Czy w Polsce można na własny użytek produkować alkohol?

autor: Małgorzata Raczkowska23.04.2015, 19:00
p

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa.źródło: ShutterStock

Sprzątając piwnicę w domu po rodzicach, znalazłem kompletną, bardzo zakurzoną, ale chyba sprawną aparaturę do pędzenia bimbru. Nawet nie wiedziałem, że mój ojciec zajmował się taką produkcją – musiało to być bardzo dawno temu – opowiada pan Tadeusz. – Pomyślałem, że mógłbym kontynuować rodzinne tradycje... upędzić trochę samogonu, potem na własnych owocach zrobić nalewki. Potraktowałbym to jako hobby. Tylko nie wiem, czy w Polsce nadal nie wolno tego robić nawet w symbolicznych, niehandlowych ilościach. W wielu krajach, także i u naszych sąsiadów, wytwarzanie samogonu jest dozwolone – zastanawia się czytelnik. – Jak jest u nas? I czy wolno produkować nalewki z własnych owoców i na bazie własnego spirytusu

Reklama


Reklama


W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. Ten wpis wydawany jest przedsiębiorcom, którzy muszą spełnić szereg skomplikowanych warunków dotyczących zarówno kontroli jakości, bezpieczeństwa, jak i spraw związanych z akcyzą (produkcja alkoholu musi się odbywać w tzw. składzie podatkowym, pod ścisłą kontrolą celników). W praktyce oznacza to, że produkcja bimbru na własny użytek, czyli nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest prawnie zabroniona i podlega karze do roku pozbawienia wolności, a w przypadku produkcji znacznych ilości, które sugerują zamiar pokątnej sprzedaży – do dwóch lat pozbawienia wolności. Faktem jest, że rzadko w takich przypadkach zapadają bezwzględne kary. Jeśli sąd nie ma do czynienia z recydywistami, a produkcja nie ma półprzemysłowego charakteru i rzeczywiście może służyć zaspokojeniu potrzeb własnych, można liczyć na złagodzenie kary ze względu na niewielką szkodliwość społeczną. Pan Tadeusz powinien też pamiętać, że sprzęt służący do nielegalnego wyrobu alkoholu – w tym przypadku rodzinna pamiątka – może zostać wyrokiem sądu skonfiskowany niezależnie od tego, czyją jest własnością.

Inaczej jest z wytwarzaniem nalewek. Co prawda ich produkcja na sprzedaż podlega wielu rygorom i wymaga takich samych pozwoleń i wpisu do rejestru jak produkcja alkoholu etylowego, to jednak dopuszczono wytwarzanie nalewek domowym sposobem na własny użytek, pod warunkiem że nie zostaną one przeznaczone do obrotu. Skoro jednak produkcja spirytusu na własny użytek jest niedozwolona, niedozwolone będzie również wytwarzanie nalewek na bazie nielegalnego alkoholu. Aby pozostać w zgodzie z prawem, do nalewek należy używać jedynie spirytusu lub wódki pochodzących z legalnych źródeł (akcyzowanego). Nadal jednak nawet domowych nalewek na bazie legalnego spirytusu nie można sprzedawać. Przestępstwem nie jest też domowa produkcja wódki, o ile wykorzystujemy do tego legalny spirytus i nie będziemy nią handlować..

Natomiast bez obaw o popadnięcie w konflikt z prawem i bez żadnych ograniczeń ilościowych można produkować na własny użytek wino nieprzeznaczone do sprzedaży. Tym samym przepisom podlega domowa produkcja piwa, cydru (niskoprocentowy napój z jabłek), perry (niskoprocentowy napój z gruszek) i miodów pitnych.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • wynalazca(2015-04-24 14:33) Odpowiedz 785

    Hehehe,niedługo za wyrób masła i rosnącą marchewkę w ogródku będziecie karani

  • Dragon(2016-01-14 15:50) Odpowiedz 612

    Zakaz produkcji bimbru na własny użytek jest grandą. W ten sposób zabija się tradycję a nabija kieszeń monopolom i państwu.

  • PAULEK(2015-05-09 17:15) Odpowiedz 437

    MASZ RACJĘ NIEMA JAK ŻYĆ NA TRZEŹWEGO ALE W TYM KRAJU NIE DA SIĘ ŻYĆ NA TRZEŹWO

  • Michał(2015-10-09 17:40) Odpowiedz 415

    Standard. Zakazy, gonią zakazy, gdzie ta wolność gospodarczą. Poj... Państwo.

  • accccco(2015-04-26 16:01) Odpowiedz 332

    Na Czechach można legalnie, na własny użytek pędzić do 30 litrów czystego alkoholu na rodzinę rocznie. Wychodzi z tego dobrze powyżej 60 litrów wódy. A u nas nielzja, bo zaborca naród rozpija i tyle.

  • tucio(2015-10-28 22:16) Odpowiedz 160

    a w niemczech mozna

  • bolek(2016-04-07 09:29) Odpowiedz 151

    Bardzo fajne sformulowanie:mozna produkowac nalewki ale tylko z alkoholu majacego akcyze.Zastanawiam sie czy musze trzymac butelki po zakupionym alkoholu czy tez zbierac banderolki akcyzy

  • Marek(2015-05-18 09:42) Odpowiedz 143

    I teraz jest dopiero nie Państwo Prawa a Państwo policyjne przy PIS to mały pikuś ,tylko nie zawszę jest ujawniane,chyba że dziennikarze coś wyłapią jak to się żyje za PO same kary,sankcje,świadkowie koronni,sześćdziesiątki czyli przestępcy im się daje rację wystarczy ,że się dwóch dogada i człowiek uczciwy ma problem,policja i prokuratura idzie na łatwiznę oraz sędziowie .Polska to Dziki kraj jak powiedział Miro Drzewiecki

  • speedygonzales(2015-10-27 22:37) Odpowiedz 143

    Ciekawe co w przypadku gdy pędzisz ogromne ilość i NIE SPRZEDAJESZ BIMBRU a np. KAMYK (powiedzmy ze ma walory wzrokowe ;) ) i samogon dajesz w gratisie. Czy wtedy podlega się karze do roku czy do dwóch lat pozbawienia wolność

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°)(2016-07-25 11:09) Odpowiedz 130

    A gdzie tu jest tradycja? Zabijamy wszystko, co jest Polskie i smaczne i zastępujemy to sztuczną, niesmaczną i trującą chemią. Nalewka, którą zrobiło się własnoręcznie z owoców oraz wykorzystując do tego nturalne procesy jest o wiele lepsza i co ważniejsze o wiele zdrowsza, niż ta chemia, która jest w sklepie wystawiona na półkach. A co do samego prawa, które zabrania produkowania własnych nalewek nawet dla siebie, dlaczego nie możemy tego robić? Ktoś się o coś boi? Czy po prostu chcą zniszczyć doszczętnie wszystko, co było dobre i tradycyjne w Polsce?

  • dyskutował bym.(2015-04-24 08:22) Odpowiedz 124

    "Ten wpis wydawany jest przedsiębiorcom" -pytanie brzmiało -czy prywatnie na wlasny uzytek a nie przedsiębiorcom?

  • Adam(2016-03-06 20:36) Odpowiedz 111

    Może trzeba jakąś petycję napisać, żeby przypomnieć rządzącym o ciemiężonym przez obce rządy obywatelach tego kraju!! ten komu się pomysł spodoba, niech pisze petycje, czy coś takiego.

  • kwiat(2016-08-09 18:19) Odpowiedz 70

    ***** prowda. Kazdy bimber lepszy i zdrowszy od wódy. A doświadczenie? Po 5 litrze wychodzi mi taki, że producenci syfu chemicznie czyszonego mogą mi buty wiązać. Spytaj zresztą każdego kto piją bimber: kto miał po nim kaca?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • znawca bimbru(2016-06-20 12:06) Odpowiedz 71

    "abstynent" ty to chyba jakiś imigrant bo nie mówisz jak rodowity polak, jak ktoś chce dobrego samogonu spróbować to zapraszam, cud, miód i sama natura. Żadna czysta się do tego nie może porównywać.

  • peter(2016-08-23 21:36) Odpowiedz 50

    a gdzieś tam w Polsce pędzą legalnie śliwowicę i to każdy w domu...

  • abstynent(2015-05-05 21:24) Odpowiedz 546

    Przede wszystkim to trzeba dojść do oczywistego wniosku, że alkohol to trucizna i nie trzeba go chlać! Legalnie, czy nie legalnie, to dalsza sprawa. Nie ma to, jak życie na trzeźwo!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • garpe(2016-06-15 14:06) Odpowiedz 310

    Prawda jest taka, że wykonanie naprawdę dobrego alkoholu wymaga fachowości i doświadczenia. Kiedyś nawet próbowaliśmy, ale nie da się powtórzyć smaku i delikatności Pure Vodka - komuś się udało? Wydaje mi się, że niektóre alkohole nie są do zrobienia w domowych warunkach. Po prostu wymagają zastosowania specjalnych sprzętów i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • honder(2016-07-21 08:29) Odpowiedz 312

    Wolę porządne wódki niż samoróbkę - ale porządna wódka to nie jest ta najtańsza z dyskontu, tylko już bardziej segment premium, np. Gutt Pure Vodka. Tak naprawdę w tym wszystkim jest kwestia waszych preferencji, to jaki alkohol lubicie. Tutaj zapach i smak są delikatne, to totalnie inne alkohole.