Pozwolenia wodnoprawne będą wydawane przez starostów i dyrektorów urzędów gospodarki wodnej – tak zakłada projekt nowego prawa wodnego.
„Proponowane przepisy zakładają powstanie sześciu nowych organów właściwych do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, będących dotąd w kompetencji 16 marszałków województw. Można spodziewać się, że spowoduje to utrudnienia dla wnioskodawców ubiegających się o udzielenie pozwoleń” – wskazują posłowie PiS w interpelacji nr 31286.
Dodają, że bez pozwolenia wodnoprawnego nie jest możliwe złożenie m.in. wniosku o zgodę na budowę urządzeń wodnych.
„W rezultacie nastąpi opóźnienie rozpoczęcia robót budowlanych i pozyskania środków w ramach Programów Operacyjnych”– wskazują.
Zdaniem wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego zmiany są uzasadnione. „Dyrektorzy urzędów gospodarki wodnej, podobnie jak inne organy administracji publicznej, będą podlegać przepisom kodeksu postępowania administracyjnego, który określa terminy i sposób prowadzenia postępowania administracyjnego przed organem” – informuje wiceminister.
Posłowie wskazują również, że ustawodawca nie przewiduje żadnych prawnych rozwiązań dla nieukończonych zadań inwestycyjnych, gdy w momencie wejścia w życie ustawy nastąpi zmiana inwestora. „To samo dotyczy zadań inwestycyjnych znajdujących się w przygotowaniu, na które dotychczasowy inwestor otrzymał komplet decyzji, oraz zadań finansowanych z UE, dla których występuje bezwzględna potrzeba zapewnienia środków na utrzymanie, gwarantujących trwałość projektów” – zaznaczają.
Resort środowiska zapewnia, że projekt nowego prawa wodnego przewiduje utrzymanie zasady, iż następca prawny zakładu, który uzyskał pozwolenie wodnoprawne, automatycznie wchodzi w prawa i obowiązki wynikające z tego pozwolenia. Przy czym potwierdzenie tego będzie dokonywane na wniosek zainteresowanego przez organ właściwy do udzielenia pozwolenia wodnoprawnego.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy w trakcie prac rządowych