statystyki

Spółdzielnia mieszkaniowa nie może upubliczniać danych osobowych niepłacącego lokatora

autor: Urszula Lawina07.04.2015, 20:00
Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące osoby lub umożliwiające jej identyfikację.

Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące osoby lub umożliwiające jej identyfikację.źródło: ShutterStock

Pani Iza z powodu trudnej sytuacji finansowej przestała płacić za mieszkanie. Administrator wspólnoty rozkleił na klatce bloku informację, że zalega ona z czynszem, podając jej imię, nazwisko i dokładny adres. Czy miał prawo to zrobić – pyta czytelniczka.

Postępując w ten sposób, zarząd naruszył zapisy ustawy o ochronie danych osobowych. Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące osoby lub umożliwiające jej identyfikację. Należą do nich m.in. właśnie imię, nazwisko oraz adres. Zgodnie z ustawą każdy obywatel Rzeczypospolitej ma prawo do ochrony dotyczących go danych. Administrator, który posiada dane właścicielki lokalu, może je udostępniać wyłącznie za jej zgodą. Tymczasem upublicznianie danych niepłacących lokatorów stosowane jest nagminnie, zapewne w celu postraszenia czy zawstydzenia zalegającego z płatnościami i tym samym zmobilizowania go do uregulowania czynszu. Taka praktyka jest podwójnie niebezpieczna, bo nie tylko zdradza postronnym (po klatkach poruszają się nie tylko mieszkańcy domu) nazwisko i numer lokalu, zarazem dając do zrozumienia o ewidentnych problemach finansowych lokatora, ale naraża go także na nieprzyjemne, a nawet agresywne zachowania ze strony sąsiadów. Dlatego pani Iza może zażądać od administratora zaprzestania tego typu działań (najlepiej pisemnie), a on powinien się do tego dostosować. W przeciwnym razie może grozić mu grzywna (w tym wypadku szkodliwość czynu nie jest tak wielka, aby w grę wchodziła kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2). Jednocześnie pani Iza musi sobie zdawać sprawę, że niewnoszenie przez nią opłat jest karalne i jeśli będzie trwało dłużej, kobiecie może grozić nawet eksmisja. Poza tym zmusza pozostałych lokatorów do jej kredytowania.


Pozostało jeszcze 10% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Fred(2015-04-08 06:45) Zgłoś naruszenie 10

    A sąsiedzi dowiedzą się po czasie ( lub wcześniej) kiedy będą musiały płacić za sąsiadkę lub w czasie eksmisji która jest jawna.

    Odpowiedz
  • Piotr Kolec(2015-10-15 21:00) Zgłoś naruszenie 10

    Zaległości czynszowe w spółdzielniach to problem duży, ale nie największy. Radziłbym członkom szczegółowe zapoznanie się z funduszem płac pracowników SM z ukierunkowaniem na zarząd. Zwróćcie też uwagę na najemców, dzierżawców zasobów w tym firmy telekomunikacyjne działające na Waszym terenie. To tu jest najwięcej niezapłaconych należności. Skrupulatne egzekwowanie tych wpływów pozwoliłoby w wielu spółdzielniach na ustabilizowanie na sensownym poziomie wysokości opłtat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane