Chodzi o nowelizację ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw przyjętą przez Sejm 20 marca 2015 r. Wprowadza ona definicję pojęcia „altany działkowej” w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych oraz modyfikację w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Aby działkowiec nie miał wątpliwości czy obiekt budowlany znajdujący się na jego działce spełnia wymagania określone w definicji altany działkowej, wprowadzona do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych regulacja przewiduje, że będzie mógł on wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wybudowanej altany działkowej z nowym prawem.

Ustawa legalizuje też obiekty wybudowane na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, spełniające wymagania przewidziane dla altany działkowej (określone w dodanym pkt 9a w art. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych). Za zalegalizowanie takich obiektów działkowiec nie będzie musiał ponosić opłaty legalizacyjnej.

W przypadku altan, w stosunku do których zostały wszczęte postępowania ws. wydania decyzji nakazującej rozbiórkę, postępowania te będą umarzane. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania.

Projekt nowelizacji prawa budowlanego przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop rozbiórkom altan". Poprawki do niego, w konsultacji z komitetem, zaproponowały Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Projekt powstał, bo w styczniu 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że zgodnie z prawem budowlanym altana to budowla o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawiana w ogrodzie, przeznaczona do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem. Wykładnia ta spowodowała - zdaniem autorów obywatelskiego projektu - że wobec działkowca, który wzniósł obiekt o wymiarach zgodnych z prawem budowlanym, ale o konstrukcji niezgodnej z definicją, orzeczono nakaz rozbiórki.

Dlatego celem przyjętych przepisów jest zalegalizowanie obiektów budowlanych stojących na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Najczęściej chodzi o małe, murowane domki, które nie mieszczą się w definicji altany zawartej w orzeczeniu NSA. Takie obiekty - jest ich ok. 900 tys. - do tej pory nie spełniały parametrów altany i według prawa były samowolą budowlaną. (PAP)