statystyki

Przetargi: Członkowie startującego konsorcjum wspólnie odpowiadają za zawarcie umowy

autor: Sławomir Wikariak02.04.2015, 07:23; Aktualizacja: 02.04.2015, 08:46
Konkurent ubiegający się o to zamówienie wniósł odwołanie, domagając się w nim wykluczenia konsorcjum z przetargu

Konkurent ubiegający się o to zamówienie wniósł odwołanie, domagając się w nim wykluczenia konsorcjum z przetarguźródło: ShutterStock

Gwarancja ubezpieczeniowa wnoszona jako wadium w przetargu nie musi wskazywać wszystkich członków konsorcjum. Wystarczy tylko jeden, bo i tak ponosi solidarną odpowiedzialność z pozostałymi – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na prace leśne w jednym z nadleśnictw wystartowało konsorcjum złożone z trzech przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualną. Zamówienie obejmowało dwie części, w jednej z nich wymagano złożenia wadium w wysokości 14,4 tys. zł, a w drugiej 17,8 tys. zł. Konsorcjum złożyło ofertę na obydwie. Dołączyło do nich dwie gwarancje ubezpieczeniowe opiewające na wymagane kwoty wadium. Obydwa dokumenty były jednak wystawione wyłącznie na lidera konsorcjum, nie wymieniając w swej treści pozostałych dwóch jego członków.

Konkurent ubiegający się o to zamówienie wniósł odwołanie, domagając się w nim wykluczenia konsorcjum z przetargu. Jego zdaniem przedstawione gwarancje ubezpieczeniowe nie zapewniają zamawiającemu wypłaty wadium. Jeśli do zawarcia umowy nie dojdzie z winy któregoś z dwóch niewymienionych w gwarancji członków konsorcjum, to ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłacenia pieniędzy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane