Niedawno założyliśmy niewielką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Planujemy przyjąć nowego specjalistę od sprzedaży i powierzyć mu stanowisko członka zarządu. Jaka forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza, jeśli chodzi o koszty i ewentualną możliwość szybkiego rozstania się z tą osobą, gdyby nie spełniła obietnic dotyczących wzrostu sprzedaży
W takiej sytuacji, spośród możliwych form zatrudnienia, korzystne dla spółki z o.o. wydaje się powołanie wybranej osoby na stanowisko członka zarządu – bez podpisywania z nią dodatkowej umowy. Zasady powoływania reguluje kodeks spółek handlowych. Zgodnie z nim członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie na tej podstawie nie spowoduje obowiązku opłacania przez spółkę z o.o. składek na ubezpieczenie społeczne. Potwierdzają to interpretacje prawne wydane przez kilka oddziałów ZUS. Spółka może więc w ten sposób zaoszczędzić na składkach, co z pewnością będzie stanowić dla niej rodzaj optymalizacji kosztów.
Ale uwaga! Żeby skorzystać z tego rozwiązania, spółka nie może – jak już wspomniano – podpisać z członkiem zarządu np. dodatkowej umowy o pracę lub zlecenia.
Oprócz ubezpieczenia społecznego ważne są też kwestie podatkowe. Otóż należności wypłacane przez spółkę członkowi zarządu, któremu powierzono stanowisko na podstawie powołania, są uważane za przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów osób prawnych. Spółka zaś jako płatnik zobowiązana będzie do pobierania i odprowadzania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od takich przychodów, stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali, czyli 18 proc. Jednak na wniosek członka zarządu spółka musi obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki, stosując wyższą stawkę, a więc 32 proc. Ponadto do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym zobowiązana będzie przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację, a do końca lutego musi też przesłać członkowi zarządu i właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informacje o wysokości dochodu.
Samo powołanie na członka zarządu na podstawie kodeksu spółek handlowych umożliwia też ewentualne szybkie rozstanie się z taką osobą, gdyby nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Zgodnie z przepisami członek zarządu wypełniający swoje obowiązki tylko na podstawie powołania może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników spółki z o.o.
Podstawa prawna
Art. 201 par. 4, art. 203 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.). Art. 13 pkt 7, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).