statystyki

TK: Orzeczenie w sprawie kosztów procesu powinno być zaskarżalne

24.02.2015, 14:38; Aktualizacja: 24.02.2015, 16:52

Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z ustawą zasadniczą uznał sytuację, w której od orzeczeń rozstrzygających o kosztach postępowania - wydanych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy - nie przysługuje odwołanie.

Trybunał stwierdził, że orzekanie o kosztach procesu w postępowaniu karnym jest odrębną sprawą w rozumieniu art. 45 ust. 1 konstytucji, do której mają zastosowanie gwarancje wynikające m.in. z art. 78 ustawy zasadniczej.

W takim przypadku sąd rozstrzyga bowiem o ekonomicznym ciężarze procesu, zobowiązując określone podmioty do jego poniesienia. Dlatego takie orzeczenie wydane po raz pierwszy na tle głównej sprawy karnej, powinno być traktowane jako orzeczenie wydane w pierwszej instancji w rozumieniu art. 78 konstytucji, bez względu na to, jaki status ma wydający je sąd w sprawie głównej.

W konsekwencji powinno być ono zaskarżalne.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zainteresowany(2015-02-25 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Dezynwoltura redaktorów GP, Prawnika i ich internetowych wersji jest porazająca. Jak można nie podać sygnatury opisywanego Orzeczenia TK???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane