statystyki

Błąd prawnika musi być ewidentny

autor: Ewa Maria Radlińska25.02.2015, 08:26; Aktualizacja: 25.02.2015, 09:07

Pełnomocnik, który zaniedbał obowiązki procesowe nie zawsze będzie musiał płacić odszkodowanie klientowi. Liczy się to czy błąd, którego się dopuścił miał wpływ na wynik sprawy - uznał Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Dwie kobiety zażądały od radcy prawnego kwoty prawie 8 tys. zł. Chodziło o to, że radca reprezentował je w sprawie o zapłatę z ich powództwa, która toczyła się przed szczecińskim sądem. I według kobiet przez działania pełnomocnika zapadł niekorzystny dla nich wyrok.

Przegrany proces

A to dlatego, że radca na uzasadnienie żądań kobiet w sprawie, którą im prowadził przedłożył wyłącznie fakturę VAT, gdy już na chwilę składania pozwu prawnikowi znany był cały stan faktyczny sprawy. Ponadto, że prawnik poinformowany o stanowisku strony przeciwnej nie podjął jakichkolwiek kroków zmierzających do przedstawienia nowych dowodów niweczących lub zaprzeczających stanowisku przeciwnika procesowego, pomimo, że dysponował pełną dokumentacją sprawy. Poza tym wnioski dowodowe złożone przez radcę na rozprawie zostały pominięte jako spóźnione, co spowodowało - zdaniem klientek radcy - przegranie procesu, a także radca uniemożliwił mocodawczyniom wywiedzenie apelacji. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie zasądził od pozwanego radcy na rzecz jego klientek kwotę 8 tys. zł.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane