statystyki

Lepiej nie zwlekać z ogłoszeniem upadłości firmy

autor: Krzysztof Tomaszewski19.02.2015, 08:12; Aktualizacja: 19.02.2015, 10:00
bankrut

Przepisy przewidują, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponosić mogą członkowie jej zarząduźródło: ShutterStock

Jestem prezesem małej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niestety, od pewnego czasu sprzedajemy coraz mniej wyrobów, poza tym część odbiorców nie reguluje wobec nas płatności. W efekcie zaczynamy mieć poważne problemy z wywiązywaniem się z własnych zobowiązań. Nie chcę jednak pochopnie składać do sądu wniosku o upadłość spółki, m.in. dlatego że zatrudnionych w niej ośmiu pracowników będzie miało ogromne trudności ze znalezieniem innego zajęcia. Z drugiej strony, będąc jedynym członkiem zarządu (i jedyną osobą mogącą reprezentować spółkę), obawiam się konsekwencji za ewentualne zbyt późne zgłoszenie upadłości. Proszę zatem o wyjaśnienie, jak w praktyce „rozpoznać”, że już nadszedł wymagany prawem moment na złożenie wniosku o upadłość, a także co może grozić za zbyt późne jego zgłoszenie – pyta pan Adam

Przepisy przewidują, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponosić mogą członkowie jej zarządu (lub członek zarządu, gdy jest jeden). Wynika to z art. 299 kodeksu spółek handlowych. Według tej regulacji, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, to za jej zobowiązania odpowiadają solidarnie członkowie zarządu. Jednocześnie z regulacji tej wynika, że członek zarządu może się uwolnić od takiej odpowiedzialności, jeśli wykaże że:

● we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe,

● niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy,


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Piotr(2015-02-22 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  Przejecie zarządzania kryzysowego w sytuacjach, kiedy obecny zarząd nie widzi możliwości dalszego funkcjonowania,a dalsze funkcjonowanie może spowodować zagrożenia cywilno-karne dla członków zarządu.
  Przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.
  Przygotowanie do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu bądź obejmującej likwidacje spółki.
  Ochrona majątku członków zarządu w sytuacji kiedy zobowiązania przekraczają wartość majątku spółki, a zarząd nie zgłosił wniosku o upadłość.
  Pełną pomoc prawną w zagadnieniach kodeksu spółek handlowych, Kodeksu Cywilnego i Ustawy Prawa Upadłościowego i Naprawczego.
  AB Investing 503-333-101.

  Odpowiedz
 • Darek(2015-03-21 21:30) Zgłoś naruszenie 00

  Wydaje mi się, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie i trudno poradzić coś z krótkiego opisu. Polecam udać się do profesjonalisty z zakresu prawa gospodarczego. Z doświadczenia mogę polecić Kancelarię Ziembiński i Partnerzy. Na pewno gwarantują dyskrecję i bardzo dużą, zdobywaną przez lata wiedzę. Jestem przekonany, że po zapoznaniu się ze sprawą, będą wiedzieli kiedy jest ten moment, w którym upadłość jest jedynym rozwiązaniem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane