statystyki

Sędziowie rejonowi bez kilometrówek od połowy roku

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.02.2015, 07:27; Aktualizacja: 18.02.2015, 08:37

Uchwalona przez Sejm 15 stycznia br. nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, na mocy której sędziowie sądów rejonowych stracą prawo do zwrotu kosztów dojazdu do pracy, wejdzie w życie 1 czerwca 2015 r. Takich zmian w vacatio legis nowelizacji chce Senat.

Z noweli przyjętej przez izbę niższą wynika tymczasem, że nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia.

„(...) za ustaleniem daty wejścia w życie ustawy na dzień 1 czerwca 2015 r. przemawiają względy natury księgowej. Chodzi o to, że zmiana zawarta w art. 1 w p kt 30 będzie wiązała się z tym, iż niektórzy sędziowie utracą możliwość występowania z żądaniem zwrotu kosztów poniesionych z tytułu dojazdów do siedziby sądu” – napisano w uzasadnieniu uchwały Senatu, która właśnie wpłynęła do Sejmu. Senatorowie argumentują, że wejście w życie zaproponowanej przez nich zmiany „znacznie ułatwi rozliczanie przedmiotowych należności”.

Drugą ważną zmianą zaproponowaną przez izbę wyższą jest wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym nie tylko minister sprawiedliwości będzie mógł przyznawać dyrektorom sądów nagrody „za szczególne osiągnięcia w pracy”. Jest to częściowa realizacja postulatów środowiska sędziowskiego, które podnosiło, że dodanie tej kompetencji ministrowi sprawiedliwości pozwoli mu wywierać większy nacisk na sądowych menadżerów.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ...(2015-02-18 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ale numer, ciekawe ile wpłynie wniosków o przeniesienie z małych sądów do do dużych, tam gdzie mieszkają na stałe sędziowie. Nie dość że trzeba tracić czas na dojazd (w tym czasie przecież można pracować), jest mniej czasu dla rodziny, odpoczynku, to jeszcze trzeba do tego będzie dołożyć. Bravo dla Państwa na Wiejskiej i nie tylko. A może byście tak do Madrytu pojechali samochodem... Są takie sądy, gdzie połowa składu dojeżdża z miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Żygać się na to wszystko chce. Posłowie nadużyli swoich uprawnień, a ukarali sędziów, a coś o cyganie i kowalu było... ;(

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane