statystyki

Kosztowności dla znalazcy, a nie Skarbu Państwa

autor: Joanna Kowalska19.01.2015, 07:26; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:26
Pieniądze

Gdy właściciel zgłosi się po swoją własność – znalazca będzie mógł tak jak dotychczas żądać znaleźnegoźródło: ShutterStock

Wartościowa zguba, której właściciela nie udało się odnaleźć, trafi w całości do znalazcy. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o rzeczach znalezionych i zmianie niektórych innych ustaw, uchwalona właśnie przez Sejm.

Dziś, zgodnie z art. 187 kodeksu cywilnego, zagubione pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności czy inne wartościowe rzeczy, których właściciela nie udało się odnaleźć, trafiają do Skarbu Państwa. W takich sytuacjach znalazca może jedynie żądać znaleźnego w wysokości 10 proc. ich wartości. Zgodnie ze zmianami będzie mógł zachować je w całości.

Warunkiem będzie obowiązek poszukiwania właściciela przez rok. Dlatego kosztowności będzie trzeba przekazać staroście. On z kolei, gdy wartość znaleziska przekroczy 5 tys. zł, będzie umieszczał informację o poszukiwaniach w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim oraz w biuletynie informacji publicznej. W pozostałych przypadkach wystarczająca będzie informacja na tablicy w siedzibie starostwa. Organ będzie mógł też odmówić przyjęcia przedmiotów o wartości poniżej 100 zł. Gdy właściciel zgłosi się po swoją własność – znalazca będzie mógł tak jak dotychczas żądać znaleźnego. Jeśli się nie zgłosi, znalazca będzie mógł odzyskać znalezisko po pokryciu kosztów poszukiwań właściciela i przechowywania rzeczy.

Uchwalona regulacja wprowadza też krajowy rejestr utraconych dóbr kultury. Ta nowa instytucja ma chronić takie obiekty przed nabyciem przez nieuprawnione osoby w drodze zasiedzenia.


Pozostało jeszcze 14% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane