statystyki

Pozwolenie na budowę domu nie będzie potrzebne. Sejm uchwalił nowelizację Prawa budowlanego

16.01.2015, 07:15; Aktualizacja: 16.01.2015, 07:41
Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnegoźródło: ShutterStock

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 305 posłów, 2 było przeciw, a 142 wstrzymało się od głosu.

Reklama


Reklama


Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualny sprzeciw.

Skrócono także czas oczekiwania na tzw. "milczącą zgodę na użytkowanie" (brak sprzeciwu administracji) - z 21 do 14 dni - w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.

Nowela znosi ponadto obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Zlikwidowano też obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Do tej pory inwestor - na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót - musiał powiadomić nadzór budowlany.

Nowelizacja rozszerza też katalog obiektów budowlanych, oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do 5 stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego, a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Wprowadzono też możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej. "Projekt nie przewiduje zmiany dotychczasowych zasad ustalania opłaty legalizacyjnej, nie liberalizuje też wymogów stawianych inwestorom w procesie legalizacji samowoli budowlanej. Nowe rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli, którzy liczą na wsparcie państwa w trudzie ponoszenia opłaty legalizacyjnej" - wskazano w rządowym komunikacie.

W przypadku braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Do tej pory nie było wyznaczonego terminu na wezwanie do uzupełnienia braków. "W praktyce nowy przepis przyspieszy działania organów wydających pozwolenia na budowę" - zaznaczono.

Kolejna zmiana, jaką wprowadzają nowe przepisy, stanowi, że inwestor będzie mógł rozpocząć wszystkie roboty budowlane na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, gdy nie ma innych stron postępowania. Chodzi o sytuację, gdy inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę.

Podczas sejmowych prac nad projektem nowelizacji autorstwa resortu infrastruktury i rozwoju, posłowie rozszerzyli rozwiązania zaproponowane przez rząd - m.in: w artykule dotyczącym obiektów niewymagających pozwolenia na budowę poszerzyli katalog wolnostojących budynków gospodarczych o garaże oraz ganki, a także zwiększyli ich powierzchnię zabudowy z 25 m2 do 35 m2.

Posłowie rozszerzyli też katalog inwestycji realizowanych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę o m.in.: wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o pow. do 35 m2; przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 1 na każde 500 m2 pow. działki, parterowe budynki handlowe lub usługowe o pow. do 35 m2, przy czym liczba obiektów nie może być większa niż 1 na 1000 m2.

Nowelizacja umożliwia budowę sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie nie wyższe niż 1kV, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych, bez konieczności pozwolenia na budowę, ale z koniecznością dołączenia do projektu budowlanego. Zniesiony został obowiązek uzyskania zezwolenia na budowę w przypadku wszystkich instalacji, z wyjątkiem gazowych.

Wśród inwestycji, które nie wymagają zezwolenia na budowę znalazły się też wszystkie oczyszczalnie ścieków do wydajności 7,5 m3 oraz zbiorniki bezodpływowe na nieczystości o pojemności do 10 m3, zatoki parkingowe na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz drogi wewnętrzne.

W zakresie robót budowlanych, które nie będą wymagały pozwolenia na budowę, posłowie dodali m.in.: remont obiektów budowlanych i ich przebudowę, remont i przebudowę urządzeń budowlanych, a także docieplenie budynków o wysokości do 25 m.

Przedstawiająca w środę sprawozdanie komisji infrastruktury posłanka Aldona Młyńczak (PO) podkreśliła, że dzięki wprowadzeniu zmian w Prawie budowlanym ok. 30 tys. inwestycji budowlanych rocznie - co stanowi 40 proc. wszystkich takich inwestycji - będzie mogło być realizowane w trybie zgłoszenia z projektem budowlanym w miejsce wniosku pozwolenia na budowę. Ma to dać znaczne oszczędności czasowe i finansowe inwestorom.

Posłowie przyjęli w czwartek złożone przez klub PO, przygotowane wraz z Ministrem Środowiska, poprawki mające na celu uwzględnienie prawa UE w zakresie ochrony środowiska. Zgodnie z nimi, choć nie będzie już wymagane pozwolenie na budowę, będzie obowiązek zgłoszenia budowy w sytuacji, gdy obiekty są sytuowane na obszarze Natura 2000.

Ze względów środowiskowych wymóg zgłoszenia będzie dotyczyć także budowy boisk, instalacji elektroenergetycznych , wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku. Z tych samych powodów ograniczono też możliwość stawiania wiat - wprowadzono ograniczenie, że bez uzyskania pozwolenia na budowę będą mogły one powstawać tylko na działkach, na których już znajduje się budynek lub przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • edit(2015-03-06 13:34) Odpowiedz 21

  Dlaczego dom jednorodzinny na zgłoszenie mogę wybudować bez ograniczeń jeśli chodzi o powierzchnię a domek letniskowy jest ograniczony do parteru i 35 m kw? Jakiś nonsens!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • StAAbrA(2015-01-18 18:23) Odpowiedz 20

  Przez 70 lat kradli "na pozwolenie" .

  Teraz - po reformie - będą okradać "na zgłoszenie".

  Tyle , że pięć milionów frajerów , do okradania , jest już mniej .
  Na razie .

 • EWA(2015-07-21 16:38) Odpowiedz 22

  to teraz te hieny przestana sciagac haracz od Polakow z wlasnosc prywatna - no wreszcie!

  urzednicy sami sie POzwalniaja bo nie bedzie za co zyc ponad stan!!! no wreszcie, moze zabranie im tych kosztownosci spoleczenstwa polskiego bedzie zaplata choc bardzo minimalna za bute , chamstwo, zlodziejstwo i bezkarnosc tych wsiokow!

 • adamjaskolski57@gmail.com(2015-03-18 11:25) Odpowiedz 21

  Co raz więcej radości, państwo zabiera DONOSICIELOM. Co on będą robić, gdy w Polsce, nie będzie trudności i przekupstwa?

 • Jasiek24(2015-01-16 14:19) Odpowiedz 10

  Do @15. Kowalski.

  Właśnie RYZYKO jest wielkie jeśli według projektu wykonano 100 tys realizacji
  Tyle realizacji oznacza że projekt jest stary i nie spełnia zmienionych wymagań ENERGETYCZNYCH

  Spanie spokojne w tej sytuacji to wielka bezmyślność

 • try(2015-03-28 21:13) Odpowiedz 10

  Ciekawe jak to się przełoży na rzeczywistość bo jeżeli naprawdę wreście ułatwili nam w tym chorym kraju chociaż trochę życie to może odrobinę polubię to Peło ,tylko żeby dokuczliwi pazerni forsy urzędasy nic nie sknocili.

 • nowy(2015-03-01 15:43) Odpowiedz 00

  wszyscy o tym prawie budowlanym a ja mam problem z gmina . Gmina nie chce mi zrobić zagospodarowania przeszczenego bo tlumacza ze jest za stroma droga a ta droga jest gminna i do tego idzie przez moja dzialke nie mogę się znimi dogadać proszę o pomoc w tej sprawie .

 • TELEWIZJA REPUBLIKA ,zobacz,przekazuj innym (OOOO(2015-01-16 14:29) Odpowiedz 02

  Warto wejsc na strone: TelewzjaRepublika

 • boluś(2015-01-18 20:15) Odpowiedz 00

  Zmiana ta nic nie przyśpieszy, nadal czekamy ok.4 m-cy na decyzję o warunkach zabudowy.
  Kto odpowiedzialny za wady w projekcie, czy złą lokalizację budynku, skoro starostwo już "nie zatwierdza projektu" tylko "przyjmuje" zgłoszenie, a w prawie bud. nadal brak jest, kto jest odpowiedzialny za swe czyny.
  Sądy przepełnione będą rozpatrywaniem "spraw budowlanych".
  Bez dobrego prawnika lepiej nie kupywać samemu domu. Prąd dostarczany będzie "po cichu kabelkiem od sąsiada" przez jakiś czas, droga wyjeżdżona na czas budowy okaże się cudzą działką.
  Obiekty budowane na zgłoszenia prawnie nie wymagają procedury zakończenia.
  Za dwa lata wszystko powróci jak jest obecnie.
  Życzę powodzenia.

 • DO PIKUSIA(2015-01-19 22:27) Odpowiedz 00

  Znowelizowane przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 • wiesiek(2015-02-15 14:09) Odpowiedz 00

  mam dzialke rolna dostaliśmy ja od mamy wiec poszedłem do gminy żeby ja przeksztalcic na budowlana a w gminie robia problemy derektorka od drog nie chce potpisac mi ze droga nadaje się do użytkowania całorocznego bo jest za durzy spad terenu ale gdzie jest spad to droga jest wybetonowana ale ona tłumaczy tym ze karetka wzimie nie dojedzie co mam zrobic

 • Jan37(2015-09-04 19:09) Odpowiedz 00

  Nie jest jasne czy zniesienie wymogu starań się o pozwolenie dotyczy np. niewielkiej przybudówki (np. 9-12 m2) przy do jednorodzinnego domku letniskowego. Niektóre starostwa utrzymują, że uproszczeniu uległy przepisy dot. jedynie domów mieszkalnych, zajmowanych przez cały rok.

 • calcoolator(2015-01-16 20:12) Odpowiedz 01

  "Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

  Zlikwidowano też obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych."

  Jak można weryfikować na etapie zgłoszenia terminu, skoro zlikwidowano obowiązek zgłoszenia terminu??

 • Łukasz(2015-03-02 14:32) Odpowiedz 00

  Gazeta prawna wprowadza w czytelników w błąd. Prawo to nie weszło w życie. Projekt został odesłany do Senatu. I tak jak napisł "Do pikusia" nie został chyba jeszcze opublikowany w dzienniku ustaw. Dziś jest 02.03.2015 i zostałem poinformowany przez odpowiedni urząd, że mam dostarczyć wszystkie dokumenty do wydania pozwolenia na budowę a czas wydania decyzji to 65 dni. Pozdrawiam

 • Marcin(2015-01-16 13:52) Odpowiedz 01

  od kiedy to będzie obowiązywać się pytam!!??

 • wsaa(2016-03-02 19:10) Odpowiedz 00

  absurd .jest dalej pozwolenie. po co takie pisanie i głupie zmiany .

 • elomelo(2016-03-26 19:06) Odpowiedz 01

  a jak koszta takiej ' papierologi'?

 • brabra(2015-09-27 02:18) Odpowiedz 02

  Jestem panią brabra hak według nazwy. Mieszkam w Gdańsku Polsce, Chcę używać tego medium poinformować wszystkie osoby ubiegające się o kredyt, aby być bardzo ostrożnym, ponieważ nie są oszustwa wszędzie Kilka miesięcy temu była napięta finansowo, a dzięki mojej desperacji został oszukany przez kilka online kredytodawców miałem prawie stracił nadzieja, aż mój przyjaciel, o którym mowa mnie do bardzo wiarygodnego pożyczkodawcy nazywa pani Stella Rene, który pożyczy mi pożyczki zabezpieczone z 800,000zloty ciągu 50mins bez stresu Jeśli jesteś w potrzebie jakiegokolwiek kredytu po prostu skontaktować się z nim teraz poprzez: {mrsstellareneloanfirm1@hotmail.com} Używam tego medium poinformować wszystkie osoby ubiegające się o kredyt, bo piekła I przez w rękach tych nieuczciwych kredytodawców I nie chcę nawet mojego wroga, aby przejść przez taki piekła że przeszedł przez w rękach z tych oszukańczych online kredytodawców, ja też chcę, żebyś mi pomógł przekazać te informacje do innych, którzy są w potrzebie pożyczki kiedy już również otrzymać kredytu z panią Stella Rene Modlę się, aby Bóg dał jej długą żywotność.

  Niech Bóg błogosławi ją na zawsze.

  brabra

 • lejemy na to prawo od 70 lat niech kradną(2015-01-19 11:02) Odpowiedz 00

  Furt , furt pytają jak ślepego Konia przed Wielką Pardubicką:
  Czy weźmiesz Koniu udział w wyścigach?
  a On na to : Nie widzę przeszkód !

 • boNO(2015-01-18 18:36) Odpowiedz 02

  zmiana ( czytaj PSUCIE) prawa jakie obecnie jest dokonywane to zgroza - ktokolwiek w ogóle ma o tym pojęcie tylko załamuje ręce i łapie się za głowę - populizm w najczystszej postaci ... pozorne ułatwienia które nic więcej nie wprowadzą jak jeszcze większy chaos i bałagan

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama