Chodzi o projekt noweli ustaw: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt zakłada wydłużenie o dwa miesiące vacatio legis dwóch pierwszych ustaw; oznacza to, że do 1 marca 2015 r. nowe wzory dowodów nie będą wydawane. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów.

Odsunięte w czasie będą także niektóre przepisy ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Przewiduje ona 6-miesięczny okres przejściowy, w którym urzędy stanu cywilnego - nie od 1 stycznia (jak wcześniej przyjęto), ale od 1 marca 2015 r. - przez pół roku wdrażania nowego systemu informatycznego będą mogły pracować równolegle – na starych i nowych zasadach.

Jak podkreśla MSW, celem projektu jest zapewnienie bezpiecznego wdrożenia systemu, na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych. Wiceminister SW Piotr Stachańczyk poinformował, że decyzję o przesunięciu tego terminu podjęto w związku z tym, że wyniki przeprowadzonych testów nie były w pełni satysfakcjonujące. Poinformował, że MSW otrzymywało z gmin prośby, aby przesunąć okres wejścia w życie nowych przepisów. Dodał, że chodzi o właściwe przygotowanie urzędników, którzy od dłuższego czasu przechodzą szkolenia.

"Przesunięcie tego terminu pozwoli dodatkowo przetestować system. Jest to największa merytoryczna zmiana w pracy urzędów w naszym kraju. Chodzi o fundamentalne rejestry dla działania państwa" - powiedział Stachańczyk.

Posłowie PiS zasiadający w sejmowej komisji spraw wewnętrznych skrytykowali rząd za niedotrzymanie zapowiadanych wcześniej terminów. Jacek Sasin powiedział, że MSW miało wiele czasu na całkowite wdrożenie tego systemu. "Było kilka lat na przygotowania, a i to okazało się za mało. Rząd tę sprawę zawalił" - powiedział Sasin.

"W tej dziedzinie rządowi nic nie udało się zrobić na czas, a tego czasu było bardzo dużo. To bardzo źle wygląda. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać" - dodał Jarosław Zieliński (PiS).

Odnosząc się do tej krytyki Stachańczyk przyznał: "Wyrażam zaniepokojenie, że tak późno. Zgadzam się, że tak nie powinno być".

Przedstawiciele pozostałych klubów nie zabrali głosu podczas posiedzenia komisji. Ostatecznie projekt poparło 13 posłów, nikt nie był przeciw. Ośmiu posłów wstrzymało się od głosu.

W myśl przepisów, które miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony miał zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego musimy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.

Nowy wzór dowodu osobistego nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.