statystyki

Bezpłatna pomoc czy pańszczyzna - adwokaci sprzeciwiają się przymusowi

autor: Piotr Szymaniak15.12.2014, 07:45; Aktualizacja: 15.12.2014, 07:53
Okręgowe izby mają co roku imiennie wskazywać osoby zobligowane do udzielania poradnictwa.

Okręgowe izby mają co roku imiennie wskazywać osoby zobligowane do udzielania poradnictwa.źródło: ShutterStock

Przez półtorej dekady na przeszkodzie uchwaleniu ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej stały pieniądze. Dziś może być podobnie, bo adwokaci zapowiadają, że nie będą pracować pod przymusem

Reklama


Do konsultacji trafił projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Wprowadza on darmowe poradnictwo dla najbardziej potrzebujących, świadczone przez adwokatów i radców prawnych, oraz system telefonicznej informacji prawnej, gdzie wskazówek będą mogli udzielać prawnicy spoza korporacji.

Adwokat radzi, aplikant reprezentuje

– Przyjęcie rozwiązania polegającego na tym, że porad będą udzielać tylko adwokaci i radcowie, uważam za sukces. Jeszcze do niedawna mówiło się, że mógłby to robic też magister prawa, który mógł być np. za słaby, by dostać się na aplikację – komentuje Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Okręgowe izby tych dwóch korporacji mają co roku imiennie wskazywać osoby zobligowane do udzielania poradnictwa. Jednak wątpliwości budzi art. 5 projektowanej ustawy, zgodnie z którym adwokat czy radca będzie musiał świadczyć taką pomoc osobiście. A więc nie będzie go mógł zastąpić aplikant.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • sprawę rozwiąże zniesienie przymusów.(2014-12-16 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bardzo rozumiem postawę adwokatów. Z jednej strony nie chcą tych urzędówek, bo to rzekomo "pańszczyzna", a z drugiej nie chcą pozwolić, żeby urzędówki były świadczone przez magistrów prawa. No to jak czegoś nie chcę, to co mnie obchodzi kto to weźmie. Jeśli nie chcę zamiatać chodnika przed posesją, to co mnie obchodzi komu ustawodawca nakaże sprzątanie chodnika: gminie, powiatowi czy ochotnikom.
    ..
    Jak rozumiem optymalnym rozwiązaniem ma być przymus adwokacki przy zapewnieniu cen rynkowych. Na koszt podatnika oczywiście.

    Odpowiedz
  • Paweł(2014-12-15 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjęcie rozwiązania polegającego na tym, że porad będą udzielać PRZYMUSOWO adwokaci i radcowie za stawki poniżej granicy opłacalności i bez możliwości zastępstwa aplikanta uważam za naruszenie Konstytucji, ogromny błąd i "kiełbasę wyborczą" polityków...

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2014-12-15 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne Paweł. Ale jak notariusze sprzeciwiali się temu, że muszą PRZYMUSOWO i za darmo odprowadzać podatki, rejestrować Giffy i robić gro innych czynności nas rzecz Skarbu Państwa i Gmin, że mają maksymalne stawki, a nie ma stawek minimalnych, że muszą za darmo udzielać porad w kancelariach, to właśnie adwokaci i radcowie kazali im się cieszyć, że mają przymus notarialny i nie przesadzać bo to niewielka zapłata za te notarialne "kokosy".

    Odpowiedz
  • ja adw.(2014-12-16 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Och, widzę, że już są tacy nabrani na kiełbaskę wyborczą. Życzę smacznego. I wiecznie ujadający magistrzy prawa, którym się nie chciało lub nie mieli wystarczająco umiejętności, żeby zdać państwowy egzamin... Ale spokojnie, pouczycie się, następnym razem wyjdzie.
    Dobrze, że nie wszyscy się na to nabierają:
    http://palestrapolska.wordpress.com/2014/12/16/ustawa-pakamerowa-krotka-refleksja/
    https://palestrapolska.wordpress.com/2014/12/16/ustawa-pakamerowa-wybrane-komentarze-adwokatow/

    Odpowiedz
  • Stefan(2014-12-15 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny genialny pomysł i do tego cała sprawa przeszła bez konsultacji ze środowiskiem adwokackim. Winszuję iście demokratycznego rozwiązania. Jak długo jeszcze Ministerstwo Sprawiedliwości będzie narzucać nam pańszczyznę za marne grosze?

    Odpowiedz
  • uuuu(2014-12-15 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    A adwokat, niczym chłop pańszczyźniany, łańcuchem przykuty do pakamery i z kulą u nogi, żeby nie było mu za łatwo zwiać. Kolejny krok: zakucie adwokata w dyby. Mówię stanowcze NIE dalszemu upadlaniu adwokatów!

    Odpowiedz
  • wjw(2014-12-17 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    A potem czekaj jeszcze miesiącami aż "łaskawy" fiskus raczy te przyznane grosze zapłacić bo zasad ich wypłat to już nie regulują żadne przepisy...

    Odpowiedz
  • pozywam.blogspot.com(2014-12-15 23:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle według znanej zasady: najłatwiej pomagać innym za cudzy czas i pieniądze.

    Odpowiedz
  • Daniel(2014-12-15 23:14) Zgłoś naruszenie 00

    Czy adwokat żywi się O2?- czy może H2O? Tak przed laty mówiono do nauczycieli-" Pan, ma nie pytać o wynagrodzenie za pracę!- albowiem to praca dla ojczyzny!" Hm!- otóż, podobno mamy wolność[?!], a może pogodę dla "bogaczy".Student SN, kier. historia, na zarzut," dlaczego pan całą lekcję siedział przy biurku?"- odpowiedział: "ja za 1200zł, chodził nie będę".Któż był, tym odważnym na owe czasy, studentem? Żyd. Mądry żyd. Za pracę, należy się zapłata!

    Odpowiedz
  • ŻNIWIARZ(2014-12-15 22:35) Zgłoś naruszenie 01

    A MOŻE KTOŚ Z PRZYGŁUPICH POLITYKÓW ZAUWAŻY, ZE JA CHCĘ SOBIE SAM POMAGAĆ ABY TYLKO MI NIE PRZESZKADZANO I POZWOLONO DOJŚĆ SAMEMU DO SĄDU NAJWYŻSZEGO ???

    Adwokaci właśnie chcą aby wciskano im te przymusowe pomaganie, bo w ten sposób trzymają społeczeństwo za mordę mając za to przychylność władzy.
    Wiadomo też, że niewiele muszą robić.

    Odpowiedz