Nowe przepisy dotyczące wydawania kart wprowadziła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 lipca. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które były wydawane bezterminowo. Stare karty będą ważne do końca okresu, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do końca listopada 2014 r.
Przewodniczący komisji Stanisław Pięta (PO) argumentował w środę, że wydłużenie obowiązywania kart do połowy przyszłego roku jest konieczne ze względu na duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności. W ocenie Pięty powiatowe komisje oceniające niepełnosprawność mogłyby nie zdążyć z wydawaniem orzeczeń przed 30 listopada.
Zgodnie z nowelizacją uprawnionymi do otrzymania kart parkingowych są obecnie osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Nowe karty są imienne, wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na okres trzech lat.
Od stycznia 2016 r. ma zacząć funkcjonować elektroniczna centralna ewidencja kart parkingowych.
W Kodeksie wykroczeń dodano nowe wykroczenie - posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych. Za posługiwanie się kartą bez związku z przewozem osoby niepełnosprawnej lub kartą osoby zmarłej będzie można dostać grzywnę do 2 tys. zł.
W zmianach określona została także minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Tam, gdzie miejsc parkingowych jest w sumie od 6 do 15, ma to być co najmniej jedno miejsce, od 16 do 40 – co najmniej dwa miejsca, od 41 do 100 – co najmniej trzy miejsca, a powyżej 100 miejsc postojowych – przynajmniej 4 proc. ogólnej liczby miejsc.
Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych, resort pracy oceniał, że jest ich od 900 tys. do 1,2 mln. Wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju.
Według szacunków autorów ustawy po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart. (PAP)
ago/ itm/