statystyki

Płaca minimalna nie dla pracowników sądownictwa

autor: Natalia Ryńska17.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 17.09.2014, 14:02
Ministerstwo Finansów: Podniesienie płac jest możliwe do zaakceptowania, jednak nie powinno osiągnąć 1.680 zł

Ministerstwo Finansów: Podniesienie płac jest możliwe do zaakceptowania, jednak nie powinno osiągnąć 1.680 złźródło: ShutterStock

Prace nad projektem rozporządzenia w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego trwają już ponad rok a wynagrodzenia zainteresowanych pozostają bez zmian.

Reklama


Reklama


Aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego w prokuraturze i sądownictwie nie odpowiadają godności sprawowanego urzędu oraz zakresowi obowiązku – grzmiał w Dezyderacie nr 3 Ryszard Kalisz, Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Apel zawarty w piśmie, uchwalonym 18 kwietnia 2013 roku, skierowany do Ministrów Sprawiedliwości i Finansów nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Początek prac

Resort Sprawiedliwości w reakcji na wezwanie rozpoczął prace nad odpowiednim rozporządzeniem. Pierwszy projekt aktu pochodzi z 19 czerwca 2013 roku i zawiera zapis o podwyższeniu płac do poziomu wynagrodzenia minimalnego, przewidzianego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200 poz. 1697 z zm.). Niestety ilość uwag zgłaszanych przez opiniujące go instytucje negatywnie wpłynęła na szybkość uchwalenia. Nic nie wskazuje na to by sytuacja miała szybko ulec zmianie.

Przeszkody

Zdaniem Ministerstwa Finansów, proponowane przepisy nie mogą zostać zaakceptowane. W dokumencie z dnia 14 lutego 2014 r. Podsekretarz Stanu Dorota Podedworna – Tarnowska pisze, że wynagrodzenie osób, zatrudnionych w sądownictwie nie powinno osiągać płacy minimalnej. Opiniując projekt rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego tłumaczy: - Podniesienie płac jest możliwe do zaakceptowania, jednak nie powinno osiągnąć 1.680 zł.

Powyższe stanowisko argumentowane jest miedzy innymi: brakiem planów podwyżek w sferze budżetowej od 2010r., wysokością miesięcznych stawek wynagrodzenia członków korpusu służby cywilnej, które muszą być wyższe od osób niezaszeregowanych oraz faktem, że do wynagrodzenia minimalnego zaliczane są składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń, określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Co dalej

Z informacji zawartych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że uwzględniający uwagi projekt z 12 czerwca br. nadal znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo Finansów pozostaje na swoim stanowisku i blokuje dalsze prace. W celu zwrócenia uwagi na istniejący problem Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa przygotowuje akcję protestacyjną, przewidującą także strajk włoski, której kulminacja ma nastąpić 24 września 2014 r. w Warszawie przed Ministerstwem Sprawiedliwości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • obywatel kraju systemowej niesprawiedliwosci(2014-09-17 09:07) Odpowiedz 00

    Ch. D. i kamieni kupa czyli kraj systemowej niesprawiedliwości

  • podczlowiek sądowy(2014-09-17 16:20) Odpowiedz 00

    Do przedsiębiorców, murarzy, tynkarzy, hydraukikow, górników, sprzataczek, pomocników murarzy, smieciarzy, lekarzy, księży, dziennikarzy, itd, itd., itd. zaprasza do pracy w sądzie. Placa jak powyżej, do dam jeszcze że z licznymi przywilejami takimi jak: praca w nadgodzinach - bez wynagrodzenia jakiegokolwiek i bez możliwości odebrania tychże godzin, mobbing, wiecznie niezadowoleni wariaci-interesanci stawiający wymagania jak osobom, którym co miesiąc wplywa na konto przynajmniej 5 tys., wiecznie niezadowoleni i wylacznie jedyni zapracowani sędziowie traktujący podwladnych jak czyscicieli kibli itd itd itd. Wiec jak nie podoba Ci się praca ww osób tj. murarza, tynkarza, lekarza, pielęgniarki to serdecznie zapraszamn do pracy w sądzie. Praca czeka i to z ww przywilejami za pensje jak podano w artykule drogie wszechwiedzace spoleczenstwo.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama