statystyki

Obowiązki spółdzielni mieszkaniowych i prawa jej członków

autor: Patryk Słowik16.09.2014, 05:00
Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzinźródło: ShutterStock

Spółdzielnie mieszkaniowe jako dobrowolne zrzeszenia nieograniczonej liczby osób mają pewne obowiązki wobec swoich członków. Ci ostatni z kolei dysponują określonymi uprawnieniami.

Reklama


Reklama


Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Obowiązkiem spółdzielni jest zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi jej mienie. Ponadto spółdzielnia może zarządzać także nieruchomościami, które nie stanowią jej mienia, o ile tak stanowi umowa zawarta z właścicielem bądź współwłaścicielem tejże nieruchomości.

Przedmiotem działalności spółdzielni jest m.in.:

- budowanie lub nabywanie budynków w celu zapewnienia członkom praw lub nabycia własności
- udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych
- budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Nie ma obowiązku, aby spółdzielnia mieszkaniowa realizowała wszystkie wyżej wymienione cele.

Zarząd spółdzielni ma obowiązek prowadzić ewidencję i rozliczenie przychodów oraz kosztów, a także ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego, który tworzy się na remonty zasobów mieszkaniowych.

Na wniosek spółdzielnia jest zobowiązana do przedstawienia kalkulacji pobieranych opłat.

Do podstawowych praw członków spółdzielni należą m.in.:
- prawo do otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi (koszt sporządzenia, z wyjątkiem statutu i regulaminów, ponosi członek spółdzielni)
- prawo do udziału w walnym zgromadzeniu, w tym także możliwość zgłaszania projektów uchwał oraz poprawek do projektów uchwał
- prawo do wybierania i bycia wybieranym do organów spółdzielni
- prawo do żądania rozpatrzenia przez właściwe organy spółdzielni wniosków dotyczących jej działalności

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • CO ZA JEŁOP(2014-09-16 09:30) Odpowiedz 50

  Kolejny idiota przytacza przepisy. Zrozum tłuku, bo tojuz wiadomo od ponad 20 lat: TE PRZEPISY NIE DZIAŁAJĄ, SA OMIJANE BO NAD ICH WYKONAWCAMI NIE MA ŻADNEJ Q KONTROLI?!

  ROZUMIESZ?! KONTROLA!!!

  NIE MA OGŁOSZEŃ O PRZETARGACH NA GRUBE MILIONY ZŁOTYCH, NIE MA INFO O WYNIKACH. NIE MA PUBLIKACJI OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH!!

  POPATRZ SOBIE JAK PUTIN OMIJA PRAWO NA UKRAINIE I KPI Z NIEGO!! TU JEST TO SAMO JEŁOPIE.

  ...BO NIE MA KONTROLI!!!


  MOŻESZ SOBIE JEŁOPIE NAPISAC I WYDRUKOWAĆ I TYSIĄC PARAGRAFÓW I CO Z TEGO JEŁOPIE ...JAK NIE MA KONTROLI


  ZROZUMIESZ TO WRESZCIE PO 20 LATACH JEŁOPIE?!?!

  POCZYTAJ JEŁOPIE JAK NA GRUZACH SPÓŁDZIELNI WILKOPOLANKA PREZES SFINANSOWAŁ SWOIM SYNKOM FIRMĘ "PIOTR I PAWEŁ"


  POCZYTAJ TEMIDA CONTRA SM

  POCZYTAJ CO WYPRAWIAJA GOS I AJCHLER NA NPS -

  DOPIERO BIERZ SIĘ ZAPISANI BZDUR - UZYTECZNY IDIOTO!

 • były członek spółdzielni(2014-09-17 08:23) Odpowiedz 40

  Co to za bajeczki? Przecież powszechnie wiadomo, że zarząd, prezes, rada nadzorcza i administracja spółdzielni nie mają żadnych obowiązków wobec spółdzielcy, a spółdzielca ma szereg obowiązków poczynając od uiszczania czynszu i wszelkich opłat jakie sobie władze wymyślą, bezwzględnej uległości wobec władz spółdzielni kończąc na dawaniu absolutorium władzom spółdzielni i obowiązkowym głosowaniu na kandydatów na władców spółdzielni zaproponowanych przez prezesa i jego świtę na walnym. Jakikolwiek sprzeciw wobec władz spółdzielni i kwestionowanie wszelkich ich uchwał i pomysłów jest zbrodnią.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • aabc(2014-09-17 08:21) Odpowiedz 40

  Tak, jak to ładnie wygląda. Platformersi już 8 lat "poprawiają" ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych i jakoś nie mogą poprawić. U mnie, gdzie jest 5 tys. mieszkań w jednej spółdzielni i tak rządzi uwłaszczona nomenklatura. Ja ich utrzymuję,a ONI w zamian robią co chcą. Nie mam żadnych praw. Tylko obowiązki.

 • anna(2014-09-16 07:47) Odpowiedz 40

  No tak, autor przytoczył prawa spółdzielców wynikające z ustaw tylko że realizacja tych praw w praktyce odbiega od zapisów ustawowych drastycznie. I tak członek żąda od spółdzielni konkretnych dokumentów i tu zaczyna się jego problem, otóż spółdzielnia utrudnia na wszelkie możliwe sposoby aby dokumentu nie wydać, członek składa skargę do Sądu Rejestrowego i żąda zastąpienia woli a sąd każe zapłacić koszty sądowe 300 zł, no to członek rezygnuje bowiem jak ma za każdy żądany dokument płacić taką kasę to w końcu pensji by jemu zabrakło, i tym sposobem spółdzielnia pozbyła się namolnego członka, a zatem co z tego że prawa istnieją na papierze, gdy w rzeczywistości ten członek ma tak faktycznie jedynie obowiązek płacić bajońskie kwoty na utrzymywanie tego solidaryzmu spółdzielczego a praw należnych wyegzekwować nie może w żaden prosty sposób. Ten cały spółdzielczy moloch to relikt przeszłości i powinien być jak najszybciej zlikwidowany, należy dążyć do tworzenia wspólnot, gdyż tylko w takiej formie działania członek płaci za realny koszt jaki wygeneruje jego nieruchomość oraz ma wpływ na decyzje zarządu, a w spółdzielniach zmuszony jest utrzymywać zgraję prezesów, pseudo rad nadzorczych, związki rewizyjne, łożyć przymusowo na działalność kulturalną z której nie korzysta, łożyć na bajońskie uposażenia tych co na plecach spółdzielców dobrze sobie żyją, no i walczą obecnie o utrzymanie swoich przywilejów zachwalając wszem i wobec jaki to solidaryzm spółdzielczy jest wspaniały

 • anna(2014-09-16 08:09) Odpowiedz 40

  Jak wynika z ustawy "członek ma prawo do składania projektów uchwał" które składa pod obrady Walnego Zgromadzenia, ano i członek składa 20 projektów dotyczących różnych zagadnień, m.in. zmiany zapisów w statucie, który to reguluje wzajemne prawa i obowiązki. Zarząd spółdzielni ma taki kaprys i nie przedkłada tych projektów pod obrady Walnego bo jemu się nie podobają. Członek zaskarża do sądu powszechnego brak umieszczenia zgłoszonych projektów pod obrady, złamanie praw ustawowo zagwarantowanych członkowi, i co, ano mądry sąd orzeka że zarząd nie musiał tych projektów przekazywać pod obrady i tym sposobem prawa członka zostały złamane, prawa zapisane w ustawie jako "prawa podstawowe" zostały wykpione przez sąd powszechny i ten spółdzielca został wykpiony oraz dowiedział się jednocześnie, że tak faktycznie to jego prawa są tylko na papierze a on mieszka w prywatnej firmie prezesa który sam decyduje o prawach członków danej spółdzielni. Refleksja jest tylko jedna, kto zatem rozliczy taki mądry sąd powszechny który wydał wyrok wbrew prawu należnemu członkowi, wbrew ustawowemu zapisowi, wbrew nawet logicznemu rozumowaniu.

 • zasada(2014-09-20 12:39) Odpowiedz 30

  ach mini mini - ty to masz pomysly! jestes glupi albo nie z tej ziemi!

  wybrali po-mylencow zasiedli przy okraglym stole to maja dalej to co bylo!
  o czym wogole wypisujecie
  dopoki nie oczysci sie stawu z odchodow bedziecie mieli to do usr...ranej smierci - i to jest tylko pewne
  g... pozostaja ... zmienia sie tylko smr...d ! a szkoda , zycie przeciez jest piekne no i dane jedno kazdemu! tylko te po-mylone lby tego wogole nie zauwazaja! my ich nie chcemy - a oni uraaa dawaj, dawaj!!!

 • spółdzielca(2014-09-16 20:37) Odpowiedz 30

  W spółdzielniach mieszkaniowych wielu pracowników jest członkami tej spółdzielni. Prezesi wywierają naciski na pracowników jak mają głosować w poszczególnych sprawach i podczas głosowania przyglądają się jak kto głosuje. Chociaż udział pracowników w ogólnej liczbie członków może nie być zbyt duży, to jednak oni są zdyscyplinowani i na walne przychodzą, bo muszą. Na walnym zgromadzeniu ich udział jest znaczny. Wprawdzie wybory powinny być tajne, ale w praktyce jeden pracownik drugiemu zagląda w kartę do głosowania. Nikt nie chce ryzykować głosowania niezgodnego z wytycznymi członków zarządu. I tym sposobem wynik jest taki jaki być powinien.

 • wszyscy nieociepleni(2014-09-17 07:29) Odpowiedz 30

  Każda spółdzielnia mieszkaniowa powinna miec obowiązek na dzień dzisiejszy ocieplanie budynków,aby lokatorzy nie marzli zima i nie grzali sie latem.A przede wszystkim aby nie musieli płacic wysokich rachunków za ogrzewanie mieszkania.Tak jest w Opolu na ZWM-ie gdzie połowa budynków jest ocieplona a połowa nie,lokatorzy czują sie pokrzywdzeni poniewaz i tak jest zimno w mieszkaniach a rachunki płaca duże,kiedy ich sasiedzi maja ocieplone mieszkania.spółdzielnia podzieliła lokatorów na cacy i be.Tak nie może być.Wojewoda opolski i prezydent udaja,ze ich to nie obchodzi a przecież dostali pieniądze z Unii,więc takie ocieplenie powinno byc priorytetem bo to jest cos z czego mieszkańcy skorzystają.

 • uzyteczny idiota(2014-09-16 09:37) Odpowiedz 21

  mozesz sobie przytoczyć i 1000 paragrafów, jak nie ma po prostu żadnej kontroli nad mafią prezesów spółdzielni

  i wypadaoby to wiedzieć od przynajmniej 20 lat, skoro wo ogóle się zabiera za wciskanie takich bzdur ludziom

 • Jan(2015-05-15 11:52) Odpowiedz 10

  Zarząd i rada nadzorcza w spóldzielniach powinny składać oswiadczenia majatkowe . Wszystkie przetargi i umowy z wierzycielami i wykonawcami robót powinny byc dostepne na stronach internetowych

 • mini(2014-09-16 08:51) Odpowiedz 11

  Anna, to chcesz likwidacji spółdzielni czy sądów? A może najlepiej, gdy nie będzie niczego.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • mini(2014-09-17 14:14) Odpowiedz 13

  Ha, ha, ha, (do byłego członka spółdzielni). To ty chyba opowiadasz o jakimś obozie koncentracyjnym a nie spółdzielni. Co za bzdury, że musisz głosować tak jak ci każą? każdy członek spółdzielni w wyborach ma jeden głos. Skoro wybieracie sobie oszołomów, to później się z nimi mocujcie. Jeżeli spółdzielnia ma 5 tys. członków, to ilu jest w niej pracowników? Może setka. Więc nie mówcie, że nie da się nic zmienić.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • mini(2014-09-16 12:40) Odpowiedz 14

  Ale o co chodzi? Przecież na walnym spośród członków wybiera się członków rady nadzorczej a ta wybiera prezesa. SM wbrew powtarzanym bzdurom jest jak najbardziej demokratyczna a nie komunistyczna. Kogo wybraliście, to macie.

 • demokrata(2016-09-23 15:35) Odpowiedz 00

  Demokracja by była gdyby wszystkue decyzje zapadały na walnym zgromadzeniu a były wykonywane przez Rade wykonawczą składającą się z pracowników. Bez prezesów i bez komisji rewizyjnych ze swoimi przywilejami i pensjami.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama