statystyki

Odmowy mediacji nie należy karać

autor: Joanna Kowalska27.08.2014, 18:00
1,5 mln spraw gospodarczych trafiło na wokandę w zeszłym roku

1,5 mln spraw gospodarczych trafiło na wokandę w zeszłym rokuźródło: ShutterStock

Działający przy Ministerstwie Gospodarki zespół przedstawił rekomendacje mające na celu poprawienie skuteczności i zwiększenie popularności polubownych rozstrzygnięć sporów gospodarczych. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” ma jednak uwagi do projektu.

Autorzy rekomendacji zwracają uwagę m.in. na brak wystarczających zachęt finansowych do korzystania z alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Proponują więc zwrot całej opłaty sądowej, jeżeli w toku postępowania doszło do ugody przed mediatorem. W przypadku ugody sądowej strony otrzymałyby z powrotem połowę wpłaconych środków. Iustitia stoi jednak na stanowisku, że pełny zwrot kosztów powinien objąć oba przypadki. „Objęcie tą regulacją również ugód sądowych stanowiłoby bodziec do kończenia sporów w sposób polubowny przez ugodę sądową, co jest rozwiązaniem szybszym, tańszym i wygodniejszym dla stron, gdyż nie wymaga dodatkowego postępowania przed mediatorem, a następnie postępowania o zatwierdzenie ugody” – podkreśla stowarzyszenie. Dodaje, że rekomendacja w obecnym kształcie może doprowadzić do patologii, polegającej na celowym przedłużaniu postępowania przez wzywanie mediatora. A jego ustanowienie niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Z krytyką spotkała się też propozycja wprowadzenia sankcji kosztowej. Miałoby to polegać na nakładaniu kary finansowej za nieuzasadnioną odmowę poddania się mediacji. Iustitia podkreśla, że mediacja zawsze powinna być dobrowolnym instrumentem załatwiania spraw, a nie obowiązkiem. Zauważa, że mogłoby to stać w sprzeczności z zasadą odpowiedzialności za wynik sprawy, bo nie zawsze koszty ponosiłaby strona przegrywająca proces.

Negatywnie oceniony został też pomysł informowania sądu o działaniach polubownych. Strona musiałaby dołączać do wniosku formalnego oświadczenie o podjęciu mediacji albo o przyczynach nieskorzystania z tej formy. Zdaniem stowarzyszenia byłby to zbyt kłopotliwy obowiązek.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane