statystyki

Kontrolerom i ochroniarzom nie wolno wszystkiego

autor: Maria Kuźniar22.08.2014, 07:52; Aktualizacja: 22.08.2014, 10:10
Ochroniarz

Wiele wątpliwości budzą też uprawnienia ochroniarzy, zwłaszcza że zgodnie z prawem istnieją dwie ich kategorieźródło: ShutterStock

Pan Andrzej był niedawno świadkiem konfliktu między pasażerem a kontrolerem. – Zaczęło się od przepychanki słownej. Kiedy okazało się, że pasażer nie ma ważnego biletu, kontroler zażądał okazania dokumentu tożsamości. Chłopak odmówił, w związku z czym sprawdzający stwierdził, że nie wypuści go z tramwaju do czasu okazania dokumentu lub przyjazdu policji. Czy faktycznie ma on prawo przetrzymywać takiego pasażera, a jeśli tak – to czy może użyć siły? Czy podobne uprawnienia mają ochroniarze?

Powszechnie panuje przekonanie, że kontrolerzy nie mają żadnej możliwości zatrzymania pasażera jadącego bez ważnego biletu. Tymczasem tak było do marca 2011 r., kiedy to wprowadzono zapis, który daje im możliwość obywatelskiego ujęcia, choć nie upoważnia do stosowania przez nich siły.

Przepisy jasno wskazują, że pasażer jest zobowiązany uiścić obowiązującą opłatę za przejazd. Jeśli przy kontroli nie może przedstawić na to dowodu, czyli okazać biletu, musi zapłacić grzywnę. Sam fakt przejazdu bez ważnego biletu nie upoważnia jednak kontrolera ani do zatrzymania, ani do użycia jakiegokolwiek przymusu. Staje się to możliwe dopiero wówczas, gdy pasażer odmawia przedstawienia dowodu tożsamości, który umożliwia wystawienie mandatu. Tym samym popełnia wykroczenie, a to uprawnia kontrolera do ujęcia go w celu przekazania odpowiednim służbom (policji lub innym organom porządkowym). Pasażer jest zobowiązany do pozostania do tego czasu we wskazanym przez kontrolera miejscu lub do opuszczenia pojazdu na wskazanym przystanku. Jeśli nie zastosuje się do wskazówek, próbuje uciec lub stara się opuścić pojazd, kontroler ma prawo go zatrzymać, np. blokując wyjście z autobusu lub tramwaju niedopuszczalne jest jednak stosowanie siły. Z kolei kontrolowany pasażer ma prawo wylegitymować sprawdzającego, ale próba ucieczki lub przemocy fizycznej, nawet jeśli zachowanie kontrolera do tego prowokuje, może skończyć się nie tylko grzywną, ale sprawą w sądzie o usiłowanie pobicia.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane