statystyki

Samorządy w kagańcu dotacji celowych

autor: Tomasz Żółciak18.08.2014, 07:47; Aktualizacja: 18.08.2014, 07:48
pułapka-pieniądze

Dotacje celowe to obok m.in. dochodów własnych jedno ze źródeł finansowania samorządówźródło: ShutterStock

Rosną dotacje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ceną za to są nowe zadania nakładane na lokalne władze i brak swobody w wydawaniu funduszy

Dotacje celowe to obok m.in. dochodów własnych jedno ze źródeł finansowania samorządów. Ale, jak podkreślają lokalni włodarze, to pieniądz znaczony – samorząd może go wydać wyłącznie na z góry określony cel. Z dotacji przekazywanych przez rząd finansowane są zadania zlecone, m.in. prowadzenie ewidencji ludności, wydawanie dowodów osobistych czy wypłacanie zasiłków stałych pomocy społecznej. Wojewoda może też przekazać samorządowi dotacje na zadania własne, m.in. inwestycje w szkołach czy budowę lub remonty dróg. Do dotacji zaliczane są też fundusze europejskie.

Od rządu i z UE

DGP na podstawie rocznych sprawozdań regionalnych izb obrachunkowych (RIO) przeanalizował zmiany w poziomie dotacji celowych, które trafiały do poszczególnych województw. W okresie 2010–2013 niemal we wszystkich regionach ich kwota w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosła, z reguły od kilku do kilkunastu procent. Rekordzistami są województwa: pomorskie, śląskie i warmińsko-mazurskie, gdzie odnotowano wzrosty na poziomie ponad 20 proc. Tylko w Małopolsce i na Opolszczyźnie poziom dotacji zmalał (o 17 i o 10 proc. w porównaniu z 2010 r.). W kwotach bezwzględnych najwięcej dotacji przypadało na mieszkańca woj. warmińsko-mazurskiego – 1460 zł oraz woj. podkarpackie – 1390 zł. Najmniej w woj. wielkopolskim – 862 zł.

Doktor Aleksander Nelicki, współautor „Raportu o stanie samorządności terytorialnej w Polsce”, wskazuje, że wzrost udziału dotacji celowych w dochodach samorządowych może wynikać z konsumpcji europejskich funduszy.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane