statystyki

Zmiany w Prawie spadkowym: Koniec odpowiedzialności za wszystkie długi zmarłego

12.08.2014, 14:11; Aktualizacja: 12.08.2014, 14:12
Obecnie, w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiemy się o śmierci spadkodawcy (stajemy się spadkobiercą), musimy złożyć stosowne oświadczenie

Obecnie, w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiemy się o śmierci spadkodawcy (stajemy się spadkobiercą), musimy złożyć stosowne oświadczenieźródło: ShutterStock

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Najważniejsza zmiana zakłada wprowadzenie jako zasady, odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, tj. do wysokości wartości aktywów spadkowych. Oznacza to, że spadkobierca zamiast dziedziczyć spadek z wszystkimi długami zmarłego, będzie odpowiadał za nie tylko do wysokości przejętego majątku.

Reklama


Reklama


Obecnie, w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiemy się o śmierci spadkodawcy (stajemy się spadkobiercą), musimy złożyć stosowne oświadczenie (o przyjęciu lub odrzuceniu spadku). Jeśli spadkobierca złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku, to nie dziedziczy spadku, a tym samym długów.

Spadkobierca może też przyjąć zadłużony spadek: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste) i z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). W pierwszym przypadku spadkobierca odpowiada za długi całym swoim majątkiem, jeśli decyduje się na przyjęcie proste nie musi też składać oświadczenia – brak oświadczenia oznacza przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. W drugim przypadku – spadkobierca w ciągu 6 miesięcy, od momentu gdy dowiedział się o spadku, musi złożyć u notariusza lub w sądzie rejonowym, oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że przejmuje długi, ale tylko do wysokości spadku.

W praktyce, jeśli spadkobierca nie zna prawa na temat dziedziczenia, i nie dopełni formalności związanych ze złożeniem oświadczenia o odrzuceniu spadku lub złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza – to nieświadomie odziedziczy zadłużony spadek i będzie odpowiadał za zobowiązania zmarłego całym swoim majątkiem (tzw. proste przyjęcie spadku). Chodzi m.in. o niespłacone pożyczki, kredyty bankowe i inne zobowiązania, np. zaległości czynszowe.

Nowe rozwiązanie będzie chronić spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe zmarłego. Przyjęto, że jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy (od kiedy dowiedział się o śmierci spadkodawcy), nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku lub nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku wprost – będzie to równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Zmieniono także zasady ustalania stanu majątku spadkowego – w przypadku przyjęcia spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie ustala go komornik sądowy. Dla spadkobierców oznacza to wysokie koszty (nawet kilka tysięcy złotych), ponieważ komornik z reguły korzysta z usług biegłych rzeczoznawców. Dlatego zaproponowano, aby spadkobiercy (korzystający z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza) mogli sami składać – w sądzie lub u notariusza – „prywatny” wykaz inwentarza, sporządzony na formularzy przygotowanym przez ministra sprawiedliwości. Ponieważ projekt chroni też prawa wierzycieli spadkodawcy, dlatego jeśli nie zgadzaliby się oni z wykazem inwentarza sporządzonym przez spadkobierców, wówczas spis inwentarza sporządzałby na wniosek wierzycieli – tak jak obecnie – komornik.

Rozwiązania te mają wejść w życie po 6 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

Reklama

 • wjw(2014-08-13 11:08) Odpowiedz 10

  Pomysł zapewne zrodził się w głowach cwaniaków z PSL.

 • nareszcie cos normalnego(2014-08-15 00:56) Odpowiedz 00

  Nareszcie prawidłowy przepis prawny!!! Lepiej późno, niż wcale...

 • StAAbrA(2014-08-17 13:36) Odpowiedz 00

  Kolejna "gruba kreska" . I kolejne "zmiany" .

 • A propos(2014-08-13 02:57) Odpowiedz 00

  dowiedzialem sie, ze mam w/w oswiadczenie zlozyc. No to ide, bule 50 zl (sic!) i skladam to oswiadczenie. A pani w sekretariacie
  A gdzie akt urodzenia (mój)? A gdzie akty zgou (spadkodawcy z drógiego kranca Polski)?...

  Moze i pytania zasadna, ale dlaczego do jasnej xxxxx w informacji nie udzielono mi informacji wlasnie, ze cos takiego jest wymagane!!!???!!!
  kwintesencja POlski!

 • ewa(2014-08-14 21:52) Odpowiedz 00

  Banki zanim udzielą kredytu to się dwa razy zastanowią. Do tej pory perfidnie naciągali emerytów, rencistów, osoby niepełnosprawne na zaciąganie kredytów a w przypadku zgonu kredytobiorcy łupili Bogu winną rodzinę.

 • natan(2014-08-17 16:20) Odpowiedz 00

  Nareszcie ktoś ruszył umysłem że to prawo kaduka ( banków ) zostanie zmienione !!!. Banki dają pożyczki jak leci po 2 razy , starszym schorowanym ludziom a rodziny nic o tym nie wiedzą tylko im przychodzi splacać raty po śmierci staruszków !!!. A gdzie żyranci , to banki biorą na siebie odpowiedzialność dając kredyty a nie rodziny o których pożyczkach dziadków czy babć nic nie wiedzą !!!.

 • taki śmaki(2014-08-13 09:25) Odpowiedz 00

  Do A propos.
  To nie jest żadna kwintesencja Polski. To jest stara rzymska zasada, że nieznajomość prawa szkodzi. A ponadto musisz się nauczyć, że nie wszystko za Ciebie zrobią inni. Dlatego mówimy, ż jesteśmy dorośli. Co za pokolenie:((

 • do 4(2014-08-13 18:11) Odpowiedz 00

  masz 100% racje,
  tyle tylko, ze to sa przepisy szczególowe, w kc tego nie znalazlem no i od czego jest ta tzw " INFORMACJA"?
  o to sie rozchodzi! Ja nie mam nic przeciwko zalatwianiu spraw, ale wlasnie dzieki takiej "INFORMACJI" BEDE MUSIAL CHODZIC PARE RAZY!!! Kto zaplaci za mój czas?
  TY?
  A o starych rzymskich zasadach ucza na 1 roku, jak dojdziesz dalej to moze poznasz zasady jakimi ma rzadzic sie panstwo przy tworzeniu prawa, jego czytelnosci i zasadach dzialania administracji.
  Na zdrowy rozum -ludzie w Polsce umieraja codziennie, czy tak trudno wyszkolic "informacje"?

 • obserwator(2014-08-12 16:49) Odpowiedz 00

  Oj lobby bankowe mocno zaprotestuje. Teraz mają pewność, że jak nie dłużnik to jego potomkowie spłacą długi, a po zmianie pewność pryśnie. Zmniejszy się " sprzedaż" pożyczek ? To kto pokryje straty ? Przecież nie akcjonariusze i właściciele banków. Zobaczycie jaki będzie rwetes w tej sprawie.

 • Amigos(2014-08-12 22:48) Odpowiedz 00

  Ad. 1 - obserwator.
  Przecież wiadomo, kto pokryje straty. Kredytobiorcy, którzy uczciwie spłacają, dostaną większe koszty kredytów do spłacenia, żeby zapłacić za tych, którzy nie spłacają. Przecież i teraz tak jest. Proste.

 • kapik(2014-10-10 11:24) Odpowiedz 00

  Tak a może ktoś zastanowi się nad tym że niektóre banki oferowały pożyczki większe niż można byłoby dostać w innym banku a choć by dla tego że osobę starszą znacznie łatwiej naciągnąć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama