statystyki

Samodzielny prawnik nie otrzyma przetworzonej informacji publicznej

autor: Łukasz Zalewski08.08.2014, 08:50; Aktualizacja: 08.08.2014, 09:00
Prawnik

To kolejny wyrok odmawiający doradcy dostępu do informacji publicznejźródło: ShutterStock

Organy podatkowe nie muszą udostępniać przetworzonej informacji o liczbie postępowań karnych i sposobie ich rozstrzygnięcia doradcy podatkowemu – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

To kolejny wyrok odmawiający doradcy dostępu do informacji publicznej. Doradca i jednocześnie partner w kancelarii prawnej wystąpił do organów podatkowych i kontroli skarbowej o wyjaśnienie, ile postępowań karnych skarbowych wszczynanych jest tuż przed upływem terminu przedawnienia. Informacje te były mu potrzebne do opracowania, które pokazywałoby praktykę stosowaną przez fiskusa.

Zgodnie z przepisami postępowanie podatkowe powinno zakończyć się przed upływem terminu przedawnienia (co do zasady 5 lat). Organy podatkowe, chcąc dać sobie więcej czasu na rozpatrzenie danej sprawy, wykorzystują jednak przepis ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany po wszczęciu postępowania karnego skarbowego. Nie ma jednak statystyk pokazujących, jaka jest skala tego zjawiska.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane