statystyki

Polakom brak świadomości prawnej. Czas to zmienić. Akcja DGP i Adwokatury Polskiej

03.07.2014, 12:59; Aktualizacja: 03.07.2014, 13:15
Akcja NRA i DGP

Akcja NRA i DGPźródło: DGP

Ostatni raport NIK dotyczący praw konsumenta dowodzi, że ułomność organów państwa w połączeniu z brakiem świadomości prawnej Polaków sprawia, iż nasz kraj  może być rajem dla hochsztaplerów, żerujących na niewiedzy obywateli.

Reklama


Reklama


Brak edukacji prawnej w Polsce już na etapie szkolnym prowadzi do tego, że Polacy nie korzystają z profesjonalnej pomocy prawnej – ani w sprawach codziennych, ani przy podejmowaniu ważnych decyzji życiowych. W efekcie przeciętny Polak podpisuje wszystko, co dostanie do podpisania – i zostaje z kredytem bez prawa do własności mieszkania; staje się z dnia na dzień dłużnikiem, bo nie odrzucił spadku; dziwi się, że musi spłacać za kolegę kredyt, bo był jego żyrantem; nie wie co to intercyza, nie rozróżnia parabanku od banku; nie wie, że w Polsce sądy są dwuinstancyjne; nie wie co to przedawnienie itd. Mało tego – kiedy jest już naprawdę źle – przeciętny Polak zamiast iść do prawnika szuka pomocy u znajomych, lub próbuje znaleźć odpowiedź na swoje pytania w internecie.

Akcja „Poznaj swoje prawa”, organizowana przez „Dziennik Gazetę Prawną” i Adwokaturę Polską ma na celu zmianę tych złych nawyków prawnych Polaków. W ramach akcji każdy kto kupi „Dziennik Gazetę Prawną” 11 i 14 lipca znajdzie w gazecie kupon uprawniający do skorzystania w te dni z porady prawnej za symboliczną złotówkę.
Na tym jednak akcja się nie skończy. W przyszłości na podobnych zasadach będzie można skorzystać z porad dotyczących konkretnych spraw – np. dziedziczenia spadków.

źródło: Inne

Gorąco zachęcamy wszystkich, by poznali swoje prawa i zaczęli konsultować swoje decyzje pod względem prawnym, dzięki czemu poczują się bezpieczniej na co dzień.

Pełna instrukcja jak skorzystać z porad oraz więcej informacji na temat akcji „Poznaj swoje prawa” dostępne są na stronie internetowej http://www.gazetaprawna.pl/poznajswojeprawa.

Adwokat Roman Kusz, Przewodniczący Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej

Reklama


Źródło:Inne

Polecane

Reklama

  • StAAbrA(2014-07-03 13:20) Odpowiedz 00

    Skoro jest już akcja zmieniania Polakom świadomości "prawnej" , to przypominam , że jest , pod ręką , kilkaset innych zawodów , których - świadomości Polacy również nie posiadają . A prywatnie - niech sobie prawnicy , swoją świadomość ... - i niech przestaną okradać uczciwych obywateli .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama