statystyki

PO musi wyjaśnić, dlaczego nie ujawnia faktur i umów

autor: Ewa Ivanova26.05.2014, 07:25; Aktualizacja: 26.05.2014, 09:49
Oprócz PO także PiS, SLD, PSL i Ruch Palikota (teraz Twój Ruch) nie ujawniły żądanych dokumentów

Oprócz PO także PiS, SLD, PSL i Ruch Palikota (teraz Twój Ruch) nie ujawniły żądanych dokumentówźródło: ShutterStock

Platforma Obywatelska ma kłopoty. Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-śródmieście policja wszczęła właśnie dochodzenie związane z tym, że partia nie ujawniła faktur oraz umów, w których zlecała przeprowadzenie sondaży. Chodzi o przestępstwo z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 ze zm.). Zgodnie z nim kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

Reklama


Reklama


O faktury za styczeń i luty 2013 r. oraz o umowy na badania opinii publicznej zawierane od stycznia do maja 2013 r. wystąpiła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. PO odmówiła, twierdząc, że nie jest to informacja publiczna. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten przyznał rację stowarzyszeniu i zobowiązał PO do rozpoznania wniosku (sygn. akt II SAB/Wa 416/13 i II SAB/Wa 417/13). Platforma nie wykonała wyroku, więc sieć złożyła doniesienie do prokuratury. Ta odmówiła wszczęcia postępowania. Organizacja wniosła zażalenie, które sąd uwzględnił. Dlatego wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

– Ponad rok uczymy partie, że podlegają zasadom jawności. W każdym przypadku WSA potwierdzał zasadność naszych skarg. Najdziwniejsze jest to, że PO i PiS złożyły skargi kasacyjne, które sprowadzają się w rzeczywistości do zakwestionowania jawności finansów partii politycznych. Pewnie jeszcze rok będziemy w różnych sądach przekonywać, że muszą udostępniać informacje m.in. o wydatkach – komentuje Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Z jego szacunków wynika, że zapadło już ponad 10 rozstrzygnięć przed sądami w tych sprawach. – Postawa partii jest identyczna jak większości administracji, a można ją sprowadzić do stwierdzenia: jawność jest oczywiście ważna, ale tylko w deklaracjach, w praktyce nie ma na nią miejsca. Dobrze, że w niektórych przypadkach prokuratura prowadzi postępowanie i mamy nadzieję, że po tylu latach obowiązywania ustawy o dostępie do informacji publicznej w tych szczególnych sprawach będziemy mogli mówić o odpowiedzialności karnej za utrudnianie realizacji jednego z najważniejszych praw w demokracji – dodaje.

Jednak jak mówią przedstawiciele PO, wyrok WSA nie jest prawomocny, a ona wniosła skargę kasacyjną. – Uważamy, że to nie informacja publiczna. WSA uwzględnił skargę sieci Watchdog. Jednak PO odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa jest więc otwarta – wyjaśnia Łukasz Pawełek, skarbnik PO.

Oprócz PO także PiS, SLD, PSL i Ruch Palikota (teraz Twój Ruch) nie ujawniły żądanych dokumentów. To ostatnie ugrupowanie nie przekazało całej dokumentacji do sądu administracyjnego, co uniemożliwia prowadzenie sprawy (sygn. tymczasowa II KO/Wa 325/13). Organizacja zawiadomiła prokuraturę. Ta umorzyła sprawę, ale po zażaleniu sąd nakazał ją wszcząć. Właśnie dlatego, że partia uniemożliwia prowadzenie sprawy przed sądem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • mix(2014-05-26 15:25) Odpowiedz 00

  I tak się dowartościowuje Tusk za naszą kasę. Jak słyszę,że Warszawa,ktoś tam i ktoś tam głosował na tych złodziei to mi się nóż otwiera w kieszeni.
  Nie ma w Polsce jedności w Warszawie się lepiej żyje niż na prowincji to fakt,ale nie pozwólmy się okradać, manipulować nami. Jak wczoraj zaledwie o 21 usłyszałem i zobaczyłem rudzika jak zaciera piąstki miałem jeden widok przed oczmi-Smoleńsk i Putina.

 • !!!(2014-05-26 15:34) Odpowiedz 00

  PRECZ Z CENZURĄ!! GORZEJ NIZ ZA JARUZELA!!!

 • GDZIE JEST MÓJ WPIS....(2014-05-26 16:42) Odpowiedz 00

  ...O TYM, ŻE WYBORCY PO TO MATOŁY???!! CO? PRAWDA BOLI???!!!

 • boluś(2014-05-27 10:06) Odpowiedz 00

  ~~mix~~
  Tak robią wszyscy.Wszystkich za dupę i pod osąd opinii publicznej.Twoją metodą wyłuskiwania jednego to możesz sobie to robić do usranej śmierci.Gdy ty będziesz sprawdzał i oskarżał jednego drugi cię obrobi z kasy.Nawet gdy go na tym złapiesz powie że jesteś w spisku z tym pierwszym i chcesz odwrócić uwagę oskarżając jego.Zyjesz tyle lat w tym kraju a nic nie kumasz.A niby PiS to skąd bierze kasę???.Manna z nieba to dobrze brzmi na kazaniu księdza w kościele.Przypomnij sobie jak mec.Rogalski sypnął Jarka że dostał 40 tys zł.Za co???Przypomnij sobie teorję rozpylonego helu w Smoleńsku.Właśnie tą teorię potwierdził wtedy mec Rogalski.Potem się wycofał bi internauci zaczęli się z niego nabijać jak on zaał maturę nie mając pojęcia o podstawowych prawach fizyki.Tego typu teorie może wygłaszać ksiądz w kościele jeżeli chodzi o sprawy biblijne.Naukowiec wypowiadając się na takie tematy powinien jednak trzymać się praw fizyki i chemii a nie tworzyć nowych bez żadnych badań.

 • leszek(2014-05-27 12:30) Odpowiedz 00

  Jak to nie jest informacja publiczna ??? polacy chca wiedziec na co Tusk i jego grupai wydaja pieniadze podatnikow

 • romek(2014-05-27 12:35) Odpowiedz 00

  Dlaczego sad i prokuratura nie zastosuje srodka zapobiegawczego dla Tuska w postaci tymczasowego aresztowania do wyjasnienia sprawy
  przez ten rok zachodzi obawa matactwa i zacieranie matrialow dowodowych w takich wypadkach izoluje sie typa.

 • POtriota(2014-05-27 13:18) Odpowiedz 00

  Biorąc pod uwagę arogancję PO, nawet znam odpowiedź na to pytanie. Nie bo bo nie, i tyle na temat.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama