statystyki

Apel komisji NRA dużo bardziej zawiły niż konstytucja

23.05.2014, 08:23; Aktualizacja: 23.05.2014, 09:26

Siedem zdań i aż 342 wyrazy, czyli prawie 49 wyrazów w jednym zdaniu. Do tego barokowy, formalny styl oraz składnia, którą rozszyfrują tylko eksperci – tak wygląda apel o umiar w wypowiedziach medialnych oczami językoznawcy.

Reklama


Niedawny apel przedstawicieli NRA w sprawie wypowiedzi medialnych adwokatów pokazuje, jak bardzo władzom samorządu leży na sercu publiczny wizerunek i wysoki poziom etyczny polskiej palestry. Problem w tym, że najwyraźniej nie zastanawiają się, czy ich przesłanie w ogóle zostanie przez kolegów zrozumiane. Apel komisji etyki zawodowej i legislacyjnej NRA to logicznie skonstruowany dokument, w którym każde słowo jest wyważone i nieprzypadkowe. Jednak pedantyzm językowy jego autorów jest tak daleko posunięty, że precyzyjne i gruntownie przemyślane sformułowania tworzą niezwykle hermetyczną i ciężką w lekturze całość. - Styl, forma i język apelu odzwierciedla język komunikacji pomiędzy uczestnikami postępowania sądowego, a więc język pism procesowych, język aktów oskarżenia, język orzeczeń - ocenia dr Anna Jopek-Bosiacka, radca prawny i lingwista, zastępca dyrektora w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW i członek Zespołu Języka Prawnego Rady Języka Polskiego.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • NRA jest w odmiennym stanie świadomości(2014-05-23 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Styl gorszy niż w komunikatach Konferencji Episkopatu. I w sumie nie wiem o co chodzi w tym apelu - że mam niby nie głosować na partię Korwina-Mikke?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama