statystyki

Nakaz rozbiórki nie poucza o przywróceniu terminu

autor: Anna Krzyżanowska19.05.2014, 07:50; Aktualizacja: 19.05.2014, 12:44
Stary budynek

Stary budynekźródło: ShutterStock

Obowiązku pouczania o trybie składania wniosku o przywrócenie terminu nie sposób wyprowadzać z ogólnych zasad wywodzonych z art. 2 Konstytucji RP – zasady państwa prawnego, zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa, zasady praworządności czy sprawiedliwości społecznej – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rozpoznawał on skargę kasacyjną od wyroku lubelskiego WSA, odmawiającego przywrócenia terminu na wniesienie odwołania od nakazu rozbiórki.

Reklama


Nakaz dotyczył części budynku mieszkalnego, będącego własnością państwa S. W związku z tym, że nieruchomość została wzniesiona bez wymaganego pozwolenia na budowę, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zobowiązał małżeństwo S. do dokonania jej rozbiórki. Decyzja w tej mierze dotarła do stron 13 września 2011 r. Problem jednak w tym, że jej adresaci wnieśli odwołanie dopiero 28 września, a więc dzień po 14-dniowym terminie, jaki przysługuje na złożenie odwołania od decyzji administracyjnej. Nie złożyli również jednocześnie wniosku o przywrócenie terminu. W efekcie zarówno PINB jak i sąd administracyjny nie rozpatrzyli ich sprawy merytorycznie.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane