statystyki

Rząd chce karać więzieniem za prowadzenie samochodu bez uprawnień

autor: Piotr Szymaniak25.04.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.04.2014, 08:58

Ministerstwo Sprawiedliwości chce karać pijanych kierowców, nie zważając na zasady proporcjonalności, równości wobec prawa i prawidłowej legislacji

Reklama


Reklama


Resort zamierza zróżnicować sankcje dla osób jeżdżących bez prawa jazdy. Dziś zarówno ci, którzy nigdy nie mieli uprawnień do kierowania pojazdami, jak i tacy, którym je odebrano na jakiś czas, a potem nie zdali egzaminu, aby je odzyskać, traktowani są jednakowo. Zgodnie z art. 94 kodeksu wykroczeń grozi im kara grzywny. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości prawo nie powinno tak samo traktować takich osób. Dlatego resort proponuje, by w przypadku tych, którzy utracili prawo jazdy, kierowanie bez uprawnień było przestępstwem, za które grożą nawet dwa lata więzienia.

Co istotne, kara ta nie odnosi się do kierowców, którym sąd odebrał uprawnienia np. na pięć lat, a oni prowadzą auto w okresie zakazu. Taki czyn już teraz zgodnie z art. 244 jest zagrożony karą do trzech lat pozbawienia wolności. Projektowany art. 180a kodeksu karnego odnosi się do sytuacji, w której ktoś prowadził auto po upływie okresu, na który sąd odebrał mu uprawnienia, bez ponownego zdania egzaminu. Propozycję zawarto w pakiecie zmian dotyczących pijanych kierowców, lecz przepis ten ma być stosowany we wszelkich przypadkach, w których ktoś utracił prawo jazdy (nie tylko za jazdę po alkoholu, lecz także przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych itp.).

Podwójne karanie

Propozycja resortu budzi wątpliwości ekspertów.

– To przejaw podwójnego karania. Kierowca dostał już karę, odbył ją, a teraz poprzez zastosowanie w stosunku do niego surowszej sankcji jest karany ponownie. Wydaje się to trudne do pogodzenia z zasadami rozsądnej polityki karnej – mówi dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Jest to kontrowersyjne także z punktu widzenia proporcjonalności oraz zasady równości. Co do zasady czyn polegający na jeździe bez uprawnień jest ten sam, a sankcje mają być różne – dodaje konstytucjonalista.

Zwraca też uwagę na pogorszenie sytuacji jednostki (zagrożenie karą pozbawienia wolności), które w konsekwencji może przynieść tylko skutki odwrotne do zamierzonych.

– W Polsce pobyt w zakładzie karnym zamiast resocjalizować, demoralizuje. Nie poprawimy bezpieczeństwa, jeśli będziemy z ludzi robić przestępców. A takie rozwiązanie prowadzi do zwiększenia liczby osadzonych i oczekujących na pobyt w więzieniu. To marnowanie pieniędzy podatników tylko po to, by władza wykonawcza miała satysfakcję z tego, jak bardzo jest surowa – krytykuje dr Piotrowski.

Maciej Wroński, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym, uważa, że większe zagrożenie na drodze sprawia osoba, która nigdy nie zdała egzaminu na prawo jazdy, niż ta, która uprawnienia straciła. Ta druga przynajmniej potrafi jeździć.

– W odczuciu ministerstwa osoba, wobec której wydano decyzję o odebraniu prawa jazdy, stwarza większe niebezpieczeństwo niż osoba, która dopiero uczy się jeździć. W okresie, w którym miała ona prawo jazdy, okazało się ponad wszelką miarę, że stwarza szczególne niebezpieczeństwo – ripostuje Wioletta Olszewska z MS.

Zdaniem resortu w przypadku osób, którym odebrano uprawnienia, istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego. Na jakiej podstawie tak prognozuje, nie wiadomo.

Czyn przepołowiony

Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, zauważa, że propozycja dodania do k.k. art. 180a sprawi, że prowadzenie bez uprawnień stanie się czynem przepołowionym. Czyli częściowo stanowić będzie wykroczenie, a częściowo przestępstwo.

– Każdy czyn przepołowiony powoduje komplikacje prawne, dlatego należy unikać stosowania takich konstrukcji – uważa sędzia Strączyński. Dostrzega jednak sens surowszego traktowania kierowców, którzy utracili uprawnienia, lecz krytykuje sposób wprowadzania takich zmian w prawie.

– Skoro art. 94 przewiduje grzywnę za jazdę bez uprawnień, to można dodać do niego następny paragraf mówiący, że wobec osoby, która straciła uprawnienia wskutek wyroku sądu i ich nie odzyskała, można orzec karę aresztu. Wówczas wszystko byłoby logiczne i spójne – wyjaśnia.

Dodaje, że propozycja ministerstwa jest przykładem idealnego zbiegu przepisów, który w polskim prawie nie jest dobrze rozwiązany. Osoba jadąc bez uprawnień, bo je kiedyś utraciła, jednocześnie popełniałaby przestępstwo i wykroczenie. – Taką osobę należałoby oskarżyć o oba czyny, za obydwa wymierzyć jej karę i wykonać tylko tę surowszą. Jak widać, da się to zrobić prościej – podsumowuje prezes Iustitii.

Zniknie egzamin teoretyczny na prawo jazdy? >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • F117(2015-03-11 09:46) Odpowiedz 20

    Problem jest bardziej złożony. Po polskich drogach jeżdżą kierowcy którzy nie mają prawa jazdy z różnych powodów. 1/ Nigdy nie mieli prawa jazdy, 2/ Mieli prawo jazdy ale sąd odebrał za jazdę po pijanemu, 3/ Mieli prawo jazdy ale zostało im odebrane za punkty (bez sądu), 4/ mieli prawo jazdy i zostało odebrane za alimenty. 4 różne przypadki wina zupełnie inna i umiejętności w prowadzeniu auta też różne a także ryzyko że komuś zrobią krzywdę.

  • lech(2014-04-27 06:45) Odpowiedz 10

    pod wpływem alkocholu konfiskować pojazd i nakładać bardzo wysokie kary finansowe np za spowodowanie wypadku po pijanemu konfiskata pojazdu kara 20000 pln jeśli nadal nadal będą powodować pijani kierowcy wypadki podnieść karę do 50000 pln itd

  • koniecznie trzeba coś z tym zrobić!!!(2014-04-25 10:38) Odpowiedz 10

    Witam, weekendy, okresy świąteczne to ja sobie dopiero mogę wyobrazić gdyby nie było kontroli drogowych. Grzmi się, jest info w internecie, telewizji cóż z tego!!! Tak - to do nr 8 - za takie przewinienia grzywna to za mało. Giną niewinni ludzie, a pijani i kierowcy bez prawa jazdy / a ilu udało się bez kontroli przejechać??? / nadal są na naszych szosach, kierowcy z rozumem małego dziecka. Po każdym weekendzie proszę przeczytać ile osób zginęło

  • jajaja(2014-04-25 11:40) Odpowiedz 00

    No jasne i ciekawe gdzie oni się pomieszczą i jeszcze będziemy na nich płacić! Dowalić potężne kary finansowe, a jak nie zapłacą to do pracy i nikogo to nie powinno obchodzić co dalej. A za recydywę podwojenie kary finansowej. Dość litowania się nad ludźmi którzy wykorzystują innych! Tak samo powinni robić z kibolami. Jakby mieli milion zł długu do odpracowania, to od razu odechciałoby by się latania i szukania problemów. A i kasa do Państwa by poszła, można by podatki obniżyć, same korzyści.

  • zatroskany(2014-04-25 09:41) Odpowiedz 00

    Tylko nie więzienie bo karany jest wtedy szary podatnik, który musi utrzymywać darmozjadów w więzieniu . Najprostrzy sposub konfiskować pojazd po stwierdzeniu jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
    w pozostałych prypadkach nakładać duże kary pieniężne to ostudzi napewno zapał do jazdy powypiciu lub braku uprawnień.

  • kontra(2014-04-26 06:46) Odpowiedz 00

    To zabraknie miejsca dla Nowaka

  • ddr(2014-04-25 10:06) Odpowiedz 00

    Powinni wprowadzić dwa dodatkowe paragrafy do kodeksu wykroczeń

    art. 94 par. 3 k.w. W wypadku ukarania za wykroczenie z par. 1 sąd orzeka/może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
    art. 94 par. 4 k.w. W wypadku ukarania za wykroczenie z par. 1 sąd może orzec przepadek pojazdu mechanicznego użytego do popełnienia wykroczenia z par. 1 lub jego równowartości.

    Proste, jasne, tanie w wykonaniu, bez kolejnego wydatkowania po 3000 zł miesięcznie na utrzymanie darmozjada

  • polak(2014-04-26 08:15) Odpowiedz 00

    najpierw karać tych egzaminotorów z przyjaciułki wycietych co robią w chu.a na milimetry i latają z sufmiarką i myślą jak prezesowi kołchozu w ząbkach przynieść 140zł!!! to jest egzamin!!!mnie złapał na półtora centymetra!!!

  • xxmen(2014-04-28 06:08) Odpowiedz 00

    Nie tędy droga do normalności na polskich drogach

  • Kondek(2014-04-25 11:37) Odpowiedz 00

    Tylko roboty publiczne z wywieszeniem nazwiska do prasy

  • Emeryt(2014-04-25 11:51) Odpowiedz 00

    Do więzienia, a tam do przymusowej ciężkiej pracy, a nie żyć na koszt podatnika. Chyba że za to zapłacą posłowie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Stary szofer(2014-04-28 08:13) Odpowiedz 00

    Karać tylko idiotów drogowych. To obecny system egzaminacyjny jest wielce idiotyczny!

  • Moka(2014-04-25 11:39) Odpowiedz 00

    Ile jeszcze takich bzdur? Do 2 lat więzienia? Serio? Czy nasz resort sprawiedliwości słyszał kiedyś o innych karach, np. finansowych lub pracach społecznych? Czy chcemy dogonić USA w liczbie obywateli zamkniętych w więzieniach? Absolutnie byłaby to kara nieadekwatna do czynu. Przy okazji - 2 lata to dostała zakonnica za torturowanie dzieci (choć to akurat też było zdecydowanie nieadekwatne...). Po prostu wszystko na opak u nas...

  • zzz(2014-04-25 12:34) Odpowiedz 00

    Za jeżdżenie bez prawa jazdy pierdel.W pełni się zgadzam i popieram.Teraz mandat za jazdę bez prawa jazdy to kpina.Polaków trzeba karać i budować więzienia.Tylko tak zaprowadzimy porządek w tym kraju.

  • ERRRTTYTYTYT(2015-06-14 17:16) Odpowiedz 00

    CAŁY CZAS DROGIE TRUDNE EGZAMINY NA PRAWO JAZDY TO JEST CHORY PO ********** KRAJ TU JUZ CAŁKIEMZYCIA NIE MA W TEJ CHOREJ GŁÓPIEJ POLSCE JESZCZE LUDZI DO WIĘZIENIA WPYCHAĆ ZA GŁÓPIE PRAWO JAZDY I Z LUDZI KRYMINALISTÓW BY TYLKO ROBILI ONI SAMI DO TEGO ZMUSZAJĄ ŻEBY LUDZIE JEZDZILI BEZ PRAWA JAZDY DLACZEGO W POLSCE ROBIĄ CAŁY CZAS TRUDNE EGZAMINY NA PRAWO JAZDY TAK ŻE LUDZIE MAJĄ PROBLEM ZDAĆ TO JEST CAŁKIEM ******** POLSKA I TYLE

  • POPISowiec(2014-04-26 04:51) Odpowiedz 00

    Temu rządowi już dziękujemy . Koalicja szkodników i oszołomów !

  • asdf(2014-04-27 14:32) Odpowiedz 00

    Debilne ustawodawstwo w debilnym kraju debili rządzonych przez debilnych wybrańców narodu. To wszystko.

  • atakitam(2014-04-27 14:37) Odpowiedz 00

    Podziwiam w jakim wspaniałym kraju wśród jakich wspaniałych współobywateli i pod jak wspaniałymi rządzącymi przyszło mi żyć. Ale jestem już trochę przyzwyczajony: przeżyłem czasy Bieruta, Gomółki, Gierka, Jaruzelskiego, Wałęsy, Kaczora, to może i tandem Komor/Tusk przeżyję.

  • Brawo(2014-04-26 19:18) Odpowiedz 00

    A właśnie że bedą zachowane zasady proporcjonalności, równości wobec prawa i prawidłowej legislacji. Potencjalnym mordercom trzeba w końcu postawić szlaban. A bronic ich mogą tylko tacy sami degeneraci siadający po "piwku" za kółko.

  • fantasta(2014-04-26 20:11) Odpowiedz 00

    fajnie ,tylko jedno ale: osoba, co miała prawko (musiała kiedyś zdać egzamin )-umie jeździć, natomiast ktoś co nie miał prawka niekoniecznie ... Ale nie o tym . Jak zmieniać prawo to np tak: za jazdę po pijaku, policjant sędzia, prokurator , poseł ,senator (W SZCZEGÓLNOŚCI) natychmiastowe pozbawienie stanowiska dożywotnio i kara x3 .