statystyki

Jak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

autor: Maciej Suchorabski09.04.2014, 07:00; Aktualizacja: 09.04.2014, 08:31
Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza wierzyciel spadkodawcy nie będzie mógł domagać się zapłaty od spadkobiercy długu ponad wartość aktywów spadku

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza wierzyciel spadkodawcy nie będzie mógł domagać się zapłaty od spadkobiercy długu ponad wartość aktywów spadkuźródło: ShutterStock

W chwili śmierci spadkodawcy osoby, które znajdują się kręgu osób uprawnionych od dziedziczenia mają trzy możliwości: mogą spadek odrzucić, przyjąć go wprost lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Z jakimi konsekwencjami wiąże się przyjęcie spadku w tej ostatniej formie?

Reklama


Reklama


Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za ewentualne długi spadkowe do wysokości aktywów spadku. Gdy zdecydujemy się na podjęcie decyzji o tej formie przyjęcia spadku, ewentualne długi spadkodawcy będą spłacane jedynie z majątku jaki pozostawił po sobie zmarły. W takim przypadku spadkobierca nie będzie zobowiązany do pokrycia zobowiązań zmarłego ze swojego majątku.

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza nie jesteśmy narażeni na starty, gdyż - co do zasady - ograniczona zostaje odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania spadkowe. Możemy jedynie nie uzyskać korzyści, w sytuacji, gdy wysokość długów równać będzie się odziedziczonemu przez nas majątkowi.

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza wierzyciel spadkodawcy nie będzie mógł domagać się zapłaty od spadkobiercy długu ponad wartość aktywów spadku

W prawie określone zostały trzy możliwości przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza:

•    Poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia przed notariuszem lub przed sądem;

•    Z mocy prawa w stosunku do niepełnoletnich spadkobierców;

•    Z mocy prawa wobec tych spadkobierców, którzy nie złożyli oświadczenia, gdy przynajmniej jeden z nich przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza związane jest z poniesieniem pewnych kosztów. Koszty te wiążą się z pracą, jaką musi wykonać komornik, który dokonuje spisu inwentarza. Konieczne jest zatem oszacowanie wartości przedmiotów i praw wchodzących w skład spadku oraz określenie wartości zobowiązań go obciążających.

Wynagrodzenie dla komornika za dokonanie spisu inwentarza obciąża spadkobierców

Pisząc o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza trzeba zaznaczyć, że ograniczenie odpowiedzialności z tytułu dobrodziejstwa inwentarza nie obejmuje wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie. Wierzyciel może zatem dochodzić zaspokojenia roszczeń z nieruchomości obciążonych hipoteką niezależnie od formy przyjęcia spadku.

W sytuacji, gdy dług spadkodawcy nie jest spłacany, wierzyciel hipoteczny może skierować roszczenie przeciwko właścicielowi danej nieruchomości i przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Spadkobierca nie będzie się już tłumaczył z testamentu >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Wenta Grażyna(2015-11-20 20:34) Odpowiedz 86

  CH cę przyjąć spadek z dobrodzejstwem inwentarza ,ale jak sprawa wygląda jeśli spadkodawca nieżyjący miał tylko długi a nie miał żadnych aktywów, mieszkał w mieszkaniu socjalnym .Proszę o wypowiedz w tym temacie

 • art(2014-04-09 09:37) Odpowiedz 10

  Zdaje się, że przyjęcie spadku nawet z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze jest bezpieczne. Problem w tym, że odpowiadamy wtedy co prawda do wysokości wartości odziedziczonego spadku, ale całym swoim majątkiem (a nie tylko masą spadkową). Jeśli dostaniemy coś wartościowego, ale trudno zbywalnego lub tracącego na wartości, nadal ryzykujemy utratę swojego majątku. Dla dłużnika takie przyjęcie spadku może być bardzo dobre, bo zamiast trudno egzekwowalnego długu może mieć możliwość łatwego jego odzyskania z innych składników majątku spadkobiercy.

 • Michał(2014-04-09 07:58) Odpowiedz 00

  Dziedziczenie długów - spuścizna biblijna.

 • StAAbrA(2014-04-09 08:45) Odpowiedz 00

  Dziedziczenie długów , po spadkodawcach , powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie po zgłoszeniu przyjęcia spadku z długami . Koniaczek ?
  Co jo godom , co jo godom - a z czego będą żyć śmierdzące ścierwojady ?!

 • M.(2014-04-09 15:42) Odpowiedz 00

  @art ma rację. "Wierzyciele spadku mogą poszukiwać zaspokojenia także z przedmiotów, jakie spadkobierca miał już przed nabyciem spadku, jednakże w sumie nie mogą uzyskać więcej, niż wynosi wartość aktywów spadku" - to komentarz do art. 1031 § 2 kc zaczerpnięty z książki prof. Radwańskiego i prof. Olejniczaka "Zobowiązania. Część ogólna".

 • aaa, nie mogę!(2014-04-13 17:22) Odpowiedz 00

  "Gdy zdecydujemy się na podjęcie decyzji o tej formie przyjęcia spadku, ewentualne długi spadkodawcy będą spłacane jedynie z majątku jaki pozostawił po sobie zmarły. W takim przypadku spadkobierca nie będzie zobowiązany do pokrycia zobowiązań zmarłego ze swojego majątku."

  Bzdura. Spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem, więc długi jak najbardziej mogą (i zwykle są) zaspokajane z jego majątku, który nie jest majątkiem spadkowym (np. z wynagrodzenia za pracę).

 • Winnicki(2014-12-10 16:20) Odpowiedz 00

  Witam, w sprawach spadkowych zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią Prawną Piotra Winnickiego. Prawo spadkowe jest jedną naszych specjalizacji. Prawo to dla nas przede wszystkim pasja.

 • Stach(2015-01-07 19:19) Odpowiedz 00

  Kiedy zmieni się ustawa spadkowa dla małżeństw nie posiadających dzieci???Po śmierci mojej żony od 5 lat nie mogę przepisać małego mieszkanka na mnie , bo do sądu musi iść całe sklócone rodzeństwo żony rozsiane po całym świecie. CO MA RODZEŃSTWO DO NASZEGO MIESZKANIA --- ONI MAJĄ-SWOJE CHATY< SWOJE MAJĄTKI I SWOJE DZiECI. Komunistyczna paranoja??? .

 • natan(2015-01-19 11:50) Odpowiedz 00

  Banki dają jak leci kredyty dziadkom i babciom 80 letnim a jak Ci odchodzą to Bogu ducha niewinni o niczym nie wiedzącym rodziny zostają z wielotysiecznymi długami w bankach !!!. No chyba że razem z nimi rodziny mieszkały i to oni wtedy powinni spłacać pozostałe zadłużenie a i same banki nie powinny dawać kredytów wiekowym klientom bez zabezpieczeń na wypadek śmierci i powinny one ponosić główną odpowiedzialność za dawanie kredytów jak leci !!!.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama