statystyki

Hazard w Internecie? W Polsce grozi za to więzienie

autor: Daniel Maikowski09.04.2014, 07:00
Hazard

Hazardźródło: ShutterStock

Wielbiciele pokera i zakładów bukmacherskich nie mają w naszym kraju łatwego życia. Na tle unijnego prawodawstwa polska ustawa hazardowa prezentuje się niezwykle restrykcyjnie, a kary za nielegalny hazard, których wysokość reguluje kodeks karny skarbowy, mogą dotknąć nie tylko organizatorów gier, ale również ich uczestników.

Reklama


Reklama


Zgodnie za art. 29a ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w Polsce zakazane jest zarówno organizowanie, jak i uczestniczenie w grach hazardowych on-line. Wyjątkiem od reguły są tzw. zakłady wzajemne (nazywane potocznie bukmacherką), które mogą być organizowane w internecie zgodnie z prawem, ale tylko po spełnieniu określonych w ustawie warunków przez ich organizatora. Pierwszym z tych warunków jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia od Ministerstwa Finansów. Drugim – wpłata zabezpieczenia finansowego w wysokości 480 tysięcy złotych.

Z możliwości stwarzanej przez prawo skorzystały m.in. firmy Star-Typ Sport (STS) oraz Fortuna, które działają w Polsce legalnie. Gracze mogą więc obstawiać na ich stronach wyniki wydarzeń sportowych bez obawy o jakiekolwiek kary czy też postępowanie ze strony fiskusa.

Prawie jak legalne

Jednocześnie polscy internauci bardzo chętnie korzystają z usług wielu innych serwisów bukmacherskich, które w naszym kraju podatków nie płacą. Zazwyczaj są to podmioty zarejestrowane w jednym z unijnych „rajów hazardowych” (przede wszystkim na Cyprze). Należy bowiem pamiętać, że unijne regulacje – w przeciwieństwie do polskiego ustawodawstwa – nie zabraniają firmom bukmacherskich urządzania zakładów wzajemnych on-line na terenie innych państw członkowskich.

Co więcej, na pierwszy rzut oka trudno zorientować się, że uczestnicząc w grach hazardowych organizowanych przez takie firmy łamiemy polskie prawo. Ich polskojęzyczne serwisy są przygotowane bardzo profesjonalnie, a same strony umieszczane są zazwyczaj w domenie *.pl. Bardzo często twarzą takich serwisów są znani polscy celebryci i sportowcy, którzy swoją osobą niejako legitymizują ich działalność.

Tymczasem w świetle obowiązującej obecnie ustawy o trach hazardowych (o nowelizacji której coraz głośniej mówią politycy) korzystanie z usług takich serwisów jest nielegalne.

Co grozi za uprawianie hazardu w sieci?

Uczestnik gier hazardowych urządzanych bez koncesji lub zezwolenia może być ukarany zarówno na mocy ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz. U. Z 2009 r. nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), jak również na podstawie przepisów ustawy Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. z 2913 r,. poz. 186). Oznacza to, że za to samo przestępstwo możemy być ukarani dwukrotnie.

Problem ten zauważył już m.in. Rzecznik Praw Obywatelski, który w ubiegłym złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o grach hazardowych z art. 2 konstytucji, który zakazuje wielokrotnego karania tej samej osoby za popełnienie tego samego czynu zabronionego. Sprawa wciąż nie znalazła jednak swojego rozstrzygnięcia.

Na mocy wspomnianego art. 89 uczestnik gry hazardowej urządzonej bez koncesji lub zezwolenia podlega karze pieniężnej w wysokości 100% uzyskanej wygranej. Natomiast zgodnie z art. 109 ustawy – Kodeks karny skarbowy każdy, kto uczestniczy w zakładzie wzajemnym prowadzonym wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Na jeszcze wyższą karę narażają się osoby uczestniczące w nielegalnych grach hazardowych urządzanych w internecie przez podmioty zagraniczne. W tym wypadku – zgodnie z art. 109 ustawy Kodeks karny skarbowy – sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącze. Natomiast w wypadku mniejszej wagi osoba taka podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Jaka może być więc maksymalna kara za uczestnictwo w nielegalnej bukmacherce? Zależy to przede wszystkim od wysokości wspomnianej stawki dziennej, która ustalana jest indywidualnie przez sąd na podstawie dochodów sprawcy, jego warunków osobistych, rodzinnych, a także stosunków majątkowych oraz możliwości zarobkowych. Warto dodać, że sąd nie może nałożyć na sprawcę kary mniejszej niż 10 jednostek stawki dziennej.

Jednocześnie stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia. Nie może również przekraczać jej czterystukrotności. Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1 680 zł. Łatwo więc wyliczyć, że w tym wypadku minimalna stawka dzienna wyniesie 56 zł, a maksymalna– 22 400 zł. Uczestniczenie w nielegalnych zakładach bukmacherskich organizowanych przez popularne zagraniczne serwisy może więc kosztować nas od 560 zł (56 zł x 10 stawek dziennych) do kwot sięgających milionów złotych.

Na zdecydowanie łagodniejszą karę możemy liczyć w sytuacji, gdy nasze uczestnictwo w grach hazardowych zostanie uznane za sprawę mniejszej wagi. Wówczas podlegamy karze grzywny za wykroczenie skarbowe, której wysokości może równać się co najwyżej pięciokrotności wynagrodzenia minimalnego (obecnie jest to kwota 8 400 zł).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Bum(2014-12-02 03:18) Odpowiedz 40

  A za co w tym teoretycznym kraju,nie grozi wiezienie?

 • Michał(2014-04-09 08:02) Odpowiedz 00

  Chore to jest żeby człowiek nie mógl sobie spokojnie obstawić wyniku meczu. Za kazdym razem trzeba się zastanawiać czy to czasem nie państwo posiada w danym przypadku monopol na okradanie obywateli.

 • Jones(2014-04-09 19:46) Odpowiedz 00

  Biorąc pod uwagę, że polska nie notyfikowała ustawy hazardowej Komisji Euopejskiej, a wcześniejsza ustawa została skutecznie uchylona, to w Polsce nie ma obecnie aktu prawnego, który regulowałby hazard, albo nawet definiował, stąd też wszelkie kary wynikające z prawa karno skarbowego będą nieskuteczne.

 • Wacław Graczyk - Interplay(2014-04-09 21:02) Odpowiedz 00

  No kurde nie wierzę! Gazeta Prawna ocenzurowała mój merytoryczny, rzeczowy komentarz! Nie zawierał on jakichkolwiek obelg czy inwektyw, a tylko wskazywał, że na tle prawa unijnego nie da się karać w Polsce za korzystanie z takich usług, które są świadczone legalnie przez obce podmioty według prawa ich pochodzenia. Był kilka godzin, a już go nie ma!!! Ale szmatławiec!

 • Potencjusz(2014-04-10 10:09) Odpowiedz 00

  do pana Jonesa - Wątpliwości dot. notyfikacji odnoszą się tylko przepisów POTENCJALNIE technicznych, a nie całej ustawy. Nie pisz pan więc bzdur niczym mecenas "karków" z tzw. rozmów cmentarnych. Polecam lekturę (ze zrozumieniem!) wyroku SN z 28.11.2013.

 • Wacław Graczyk(2014-04-11 11:48) Odpowiedz 00

  @Potencjusz: to Pan wypisujesz głupoty i to piramidalne! 28.11.2013 roku SN nie wydał żadnego wyroku, tylko formalne postanowienie o odmowie odpowiedzi na pytanie prawne. Wpiął jednak do tego orzeczenia tak bardzo kontrowersyjny pogląd, że doktryna zdruzgotała ten punkt widzenia (vide np glosa dra Górskiego z Uniwersytetu Łódzkiego czy stanowisko dra Taborowskiego z Instytutu Nauk Prawnych PAN), pisząc wprost, że stanowisko SN jest sprzeczne z prawem unijnym i jeśliby się utrwaliło, to zdewastuje system jego sądowej ochrony w Polsce, oparty przede wszystkim o niezawisłość orzeczniczą sądów powszechnych.
  No i co bardzo ważne - pomysł taki jak ten z SN Trybunał Sprawiedliwości już kiedyś weryfikował - w sprawie Simmenthal II, w wyroku z 1978 roku! Pokazuje to bardzo wyraźnie nasze miejsce w Europie: prawie 40 lat za krajami zachodniej kultury prawnej... :-/

 • johnny(2015-01-29 20:02) Odpowiedz 00

  @m
  Hahaha! Chociaż nie - takie postrzeganie zwłaszcza pokera nie jest nawet śmieszne.

 • m(2014-12-06 20:09) Odpowiedz 07

  Chore to jest twoje myślenie Panie Michale!!! a jakie wy hazardziści macie prawo do okradania własnych rodzin??!! Ile rodzin cierpi i często nie ma w końcu gdzie mieszkać bo tracą nawet mieszkania i z dziećmi nie mają gdzie iść!!! t

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama