statystyki

Koniec bezkarności zagranicznych kierowców. Od kwietnia rusza system wymiany informacji o kierowcach

30.03.2014, 08:14; Aktualizacja: 30.03.2014, 09:05
Koniec bezkarności zagranicznych piratów

Koniec bezkarności zagranicznych piratówźródło: ShutterStock

Koniec bezkarności zagranicznych piratów. Już w kwietniu w Polsce zacznie działać unijny system wymiany informacji o kierowcach. Chodzi o automatyczne przesyłanie danych osób łamiących przepisy ruchu drogowego do kraju, w którym kierowca złamał prawo.

Reklama


Reklama


Rzecznik MSW Paweł Majcher tłumaczy, że polski komputerowy rejestr kierowców został wyposażony w Krajowy Punkt Kontaktowy. To aplikacja, która współpracuje z zagranicznymi służbami. Polskiej policji czy inspekcji transportu drogowego pozwoli ścigać zagranicznych piratów na przykład złapanych przez polski fotoradar. 

Łukasz Majchrzak z Inspekcji Transportu Drogowego wyjaśnia, że teraz nasze służby szybko dostaną dane o zagranicznym samochodzie i kierowcy. Na podstawie tych informacji będą mogły wystawić mandat, podobnie jak dla polskiego kierowcy.

Ale, jak ocenia Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, unijna dyrektywa nakazująca wymianę informacji o piratach nie zawsze będzie skuteczna. Wroński tłumaczy, że dochodzenie i prowadzenie postępowania w sprawie wykroczenia drogowego w stosunku do cudzoziemca może być iluzoryczne.

MSW wydało na oprogramowanie Krajowego Punktu Kontaktowego milion 52 tysiące złotych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • e2rd(2014-03-30 20:29) Odpowiedz 00

    Chodzi o automatyczne przesyłanie danych osób łamiących przepisy ruchu drogowego do kraju, w którym kierowca złamał prawo.

    No chyba w kraju gdzie kierowca złamał przepisy, to o tym wiedzą. Chodzi o przesyłanie danych do kraju, z którego kierowca pochodzi.

  • Obiektywny(2014-04-04 05:33) Odpowiedz 00

    Niemcy skutecznie blokowali udzielanie informacji o niemieckich piratach, ale sami z Poznania brali informacje o naszych krajowych popełniających wykroczenia w Niemczech

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama