statystyki

TK zajmie się stawkami za urzędówki

11.03.2014, 14:04; Aktualizacja: 11.03.2014, 14:21

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy określające minimalne stawki za czynności adwokackie i radcowskie są zgodne z ustawą zasadniczą.

Po analizie skarg wpływających do biura RPO profesor Irena Lipowicz oceniła, że niektóre zapisy rozporządzeń z 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. z 2013, poz. 461) oraz w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. z 2013, poz. 490) są niezgodne z upoważnieniami zawartymi w art. 16 ust. 3 ustawy prawo o adwokaturze i art. 22 ust. 3 ustawy o radcach prawnych oraz art. 92 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji. Chodzi konkretnie o zapisy rozporządzeń uzależniające minimalne stawki za czynności adwokackie i czynności radców prawnych od wartości przedmiotu sprawy oraz wartości przedmiotu egzekwowanego roszczenia.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane