statystyki

Punkt pocztowy w kancelarii. Adwokaci się cieszą, ale mają wątpliwości

autor: Anna Krzyżanowska04.03.2014, 07:50; Aktualizacja: 04.03.2014, 08:29
poczta-skrzynka pocztowa

Pocztaźródło: ShutterStock

Potwierdziły się nasze doniesienia: adwokaci i radcy prawni będą mogli otwierać indywidualne punkty pocztowe w swoich kancelariach. InPost rusza z dedykowaną dla tej grupy usługą SmartLex – poinformowało wczoraj biuro prasowe nowego doręczyciela pism z sądów i prokuratur. Przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu prawnicy będą mogli – nie wychodząc z biura – nadawać i odbierać przesyłki przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Mają też zyskać dostęp „na miejscu” do poczty awizowanej.

Reklama


Reklama


– Usługa SmartLex powstała m.in. w wyniku postulatów Naczelnej Rady Adwokackiej kierowanych do nowego operatora pocztowego – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

Na czym polega ta rewolucja

Założenie punktu pocztowego w kancelarii ma uprościć obrót zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą korespondencją. Od strony formalnej sekretariat kancelarii (upoważniona do tego osoba) ma pełnić funkcję placówki pocztowej: będzie odbierać całą korespondencję kierowaną do kancelarii i jej partnerów, a następnie samodzielnie ją rozdawać.

Operator ma też wyposażyć prawników w specjalny system informatyczny, za pomocą którego będą mogli nadawać korespondencję pocztową „ze skutkiem w chwili zarejestrowania przesyłki online”.

Czy jednak prawnicy zechcą z – szytej na ich miarę – usługi skorzystać? Naczelna Rada Adwokacka nie podjęła jeszcze decyzji.

– W tej chwili przygotowujemy się do spotkania z przedstawicielami InPost i Polskiej Grupy Pocztowej. Każde rozwiązanie, które będzie służyć podniesieniu bądź poprawieniu jakości świadczonych usług, będzie mile widziane – mówi adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

Podkreśla jednak, że sam nie jest przekonany, czy powierzenie adwokatom obowiązków niezwiązanych ze świadczeniem działalności prawniczej spotka się z pozytywną reakcją ze strony rady.

Deklaracje to jedno, praktyka – drugie

– Adwokaci prowadzą działalność prawniczą, która ma swój numer PKD. Nie świadczą usług pocztowych, które mieszczą się w innym zakresie działalności niż nasza – komentuje Dębowski.

– Wierzę jednak w dobrą wolę i rzeczywistą chęć naprawienia sytuacji. Ale to, że władze spółki deklarują poprawę, nie oznacza jeszcze, że są w stanie wdrożyć takie procedury na poziomie lokalnym i przeszkolić każdego szeregowego pracownika, by do niej rzeczywiście doszło – dodaje.

Propozycja, aby kancelarie mogły zakładać punkty pocztowe, znalazła się w pakiecie z innymi ofertami kierowanymi do prawników. W zeszłym tygodniu Leszek Żebrowski, prezes PGP SA zapowiadał, że wkrótce będą oni mieli dostęp do informacji online o awizowanych przesyłkach z sądów, a także zyskają możliwość śledzenia przesyłek PGP.

Od strony formalnej sekretariat kancelarii ma pełnić funkcję placówki pocztowej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Gość(2014-03-04 08:27) Odpowiedz 00

    I w ten sposób placówka w każdej gminie będzie. Cwaniaki chcą też przejąć całą pocztę od adwokatów, którzy robią to PP.

  • zlot(2014-03-04 08:44) Odpowiedz 00

    PGP nie jest operatorem wyznaczonym i wysłanie za ich pośrednictwm korespondencji nie ma takiego skutku jak wysłanie jej przez PP, czyli złożenie w placówce PGP nie jest równoznaczne ze złożeniem jej w sądzie.

  • LexCuriosa(2014-03-04 08:57) Odpowiedz 00

    Maskowanie syfu pudrem... A tymczasem mi, mieszkającemu w Warszawie, PGP każe jechać po przesyłki awizowane do ... Marek. Niby niedaleko, ale czy ja mam obowiązek posiadać samochód, aby tam dojechać? A punkty awizacyjne mam znacznie bliżej siebie...

    Co ciekawe, w aktach innej ze spraw mam załączone pismo, które mi sąd wysłał... 3 tygodnie temu. Do dziś nie zobaczyłem choćby awizo... Żenada na maksa. I musiał pójść wniosek o odroczenie rozprawy...

  • ja adw.(2014-03-04 09:12) Odpowiedz 00

    Cieszę się niezmiernie - kto taki durny tytuł wymyślił? Ja się nie cieszę, nie mam zamiaru wyręczać PGP w wykonywaniu przez nią kontraktu, z który bierze pieniądze. Wykonuję działalność prawniczą, a nie pocztową. Nawet, gdybym mogła wykonywać działalność pocztową, to po paszkwilach pisanych o adwokatach na życzenie nowego dręczyciela, po prostu nie mam na to ochoty. A nasze władze nawet nie powinny z nimi dyskutować!

  • rudolf(2014-03-04 09:12) Odpowiedz 00

    Kolejna próba ratowania bubla. Ale dobrze, że właściciel PGP ma dobre samopoczucie. Nie rozumiem dlaczego od razu nie wprowadzono takich udogodnień i dlaczego tak nie było jak PP doręczała przesyłki?

  • mec(2014-03-04 10:00) Odpowiedz 00

    Przecież w Kancelarii Adwokackiej nie można prowadzić takiej działalności, to jest sprzeczne z ustawą o adwokaturze! Co to za bzdury totalne?

  • Smt(2014-03-04 10:17) Odpowiedz 00

    Sprytnie InPost pogrywa. Skoro kancelarie najbardziej protestują (bo mają codzienny kontakt z Pgp), to najlepiej je obłaskawić jakąś marchewką. Prawda jest taka: minęły dwa miesiące działań nowego operatora i wciąż doręczenia nie wyglądają tak jak powinny.
    W tej chwili nie powinno się prowadzić żadnych rozmów z Pgp, a Zamawiający powinien dopilnować swoich interesów, zgodnie z zawartą umową.

  • P.(2014-03-04 11:17) Odpowiedz 00

    Jeśli chodzi o działalność gospodarczą, to te kody PKD można sobie przecież dopisać. Chyba nie ma z tym żadnego problemu. Widzę same korzyści usprawnienia systemu!

  • zlot(2014-03-04 12:27) Odpowiedz 00

    W kancelarii można jeszcze punkt ksero otworzyć, a po godzinach sprzedawać ubezpieczenia komunikacyjne.

  • ja adw.(2014-03-04 14:28) Odpowiedz 00

    Jakie korzyści? Czy te czynności wchodzą w zakres wykonywania zawodu adwokata - jak określono w art. 1 i 4 prawa o adwokaturze? A może nadawanie w takich punktach korespondencji ma skutek prawny jeśli chodzi o dochowanie terminów sądowych i administracyjnych? Jakoś za poprzednika PGP nie było potrzebne takie "usprawnianie" systemu.

  • Piotrek(2014-03-04 15:04) Odpowiedz 00

    Wszystkie pięknie, a w między czasie PP wprowadza opłatę 20 zł za duplikat...

  • Geoff(2014-03-04 18:34) Odpowiedz 00

    @ Piotrek

    Faktycznie! 20 złotych za duplikat!

  • WT(2014-03-04 21:34) Odpowiedz 00

    Do komentarza zamieszczonego przez osobę podpisującą się jako "P" ... Ano jest problem i to wcale nie chodzi o dopisanie jakiegoś innego PKD ... Tym problemem jest zakres działalności określony w ustawie Prawo o Adwokaturze ... Adwokat NIE MOŻE prowadzić "Małpki", kiosku Ruch'u, warzywniaka ani ... agencji pocztowej ...!

  • Bułeczka(2014-03-04 22:24) Odpowiedz 00

    Proponuję jeszcze żeby adwokaci nadawali paczki. Może bezpłatnie. W przerwach między rozprawami będą się bawić w kurierów. Bo skoro porady mogą być za darmo to czemu nie paczuszki. Potem jeszcze doda się prawnikom uprawnienia psychologa i psychiatry, żeby za jednym zamachem mogli podczas wizyt klienta diagnozować i leczyć. Bo po co klient ma biegać. A na i oczywiście każda kancelaria mogła by sprzedawać wycieczki i bilety PKP, PKS i lotnicze.