Wystarczy link internetowy, aby naruszyć czyjeś dobra osobiste

autor: Sławomir Wikariak13.02.2014, 07:29; Aktualizacja: 13.02.2014, 14:42
internet-kabel

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że sam link może naruszać dobra osobiste. Należy go bowiem uznać za rodzaj cytatuźródło: ShutterStock

Sam link do materiału zamieszczonego na zupełnie innej stronie internetowej też może naruszać cudze dobra osobiste – uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Edi(2014-02-26 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    No teraz się zacznie pozywanie Google i innych wyszukiwarek!

    Odpowiedz
  • gość(2014-02-24 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Przypisy w książkach , to też naruszanie czyichś dóbr??

    Odpowiedz
  • Bing(2014-02-24 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    w takim razie należy pozwać Google za ich wyszukiwarkę internetową. Skoro cytuje linki i treści stron to działa nielegalnie.

    Odpowiedz
  • a(2014-02-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie brzmi "Czy kradł to paliwo"?

    Odpowiedz
  • Pyth0n(2014-02-23 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Z całym szacunkiem dla sądów, z którymi współpracowałem jako biegły...

    Wysoki Sądzie! Jaki k***a cytat? Odnośnik w postaci URL niczym nie różni się w ilości "ujawnianej" treści od od odnośnika w postaci "Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, sygn. akt V ACa 524/13". To nie jest cytat. To jest odnośnik. Dlatego nazywa się ODNOŚNIK URL a nie CYTAT URL.

    Odpowiedz
  • Morfinka(2014-02-15 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Link to nie cytat - więc to raczej błędny wniosek sądu. Ale też ludzie nie popadajcie w paranoję. Jak ktoś nie ma świadomości, że coś gdzieś odsyła to sąd nie będzie mógł uznać, że świadomie naruszył czyjeś prawa. A przed pozwem wezwanie - to i można usunąć coś co by czyjeś prawa naruszało.

    Odpowiedz
  • anonim(2014-02-14 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Witamy w dzisiejszym świecie, gdzie złodzieje, naciągacze i oszuści chodzą wolno, będąc chronionymi przez prawo, a ludzie którzy starają się walczyć o jakąś prawdę czy wolność zostają udupieni wyrokami sądu.

    Facet wymyślił sobie, że znalazł łatwy sposób na zarobienie kieszonkowych na wczasy, bo nie wierzę żeby ktoś przy zdrowych zmysłach żądał od linkującego internauty dwukrotnie większej kwoty niż ta, którą dostał od telewizji/autora artykułu.

    Odpowiedz
  • kropka(2014-02-13 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ci ludzie w sędziowskich togach kiedykolwiek korzystali z Internetu, albo znają chociażby podstawy idei jego działania???
    To właśnie wzajemne linkowanie informacji jest główną cechą Internetu stąd używane o nim określenie "sieć".
    To właśnie na linkowaniu informacji wyrosła taka potęga jak Facebook. Czy linkując tam cokolwiek na swoim profilu, również powinnam sprawdzać czy naruszam czyjeś "dobra osobiste", skoro odpowiada za to ten, który treść linkowanego materiału stworzył? Przecież jeśli osoba odpowiedzialna za treść informacji skasuje stronę, na której naruszono czyjeś "dobra osobiste", to automatycznie mój link nie zadziała.

    Doprawdy... niby prawie wszyscy na Internecie się znają, ale czasami mają kłopoty ze zrozumieniem zasad jego działania...

    Odpowiedz
  • żołądkowa_gorzka(2014-02-13 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czy link do linku też będzie karany? Jeśli tak to każdy publikujący jakikolwiek odnośnik musi przeanalizować wszystkie łańcuchy powiązań generowane przez jego odnośnik.
    Nasz wymiar sprawiedliwości to światowy wzorzec intelektualnego dziadostwa. W innych kategoriach też przoduje.

    Odpowiedz
  • kondziol(2014-02-13 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    ja bym wystąpił o kasację wyroku. Ten sąd chyba myśli inną częścią ciała niż głowa.
    Oznacza to, że nie można byłoby dosłownie nic cytować.

    Weźmy Kurskiego, który nazwał Tuska "gnojkiem, który zniszczył życie miliom Polaków". I za za ten cytat musiałbym przepraszać? To gorzej niż za stalinowskiej ubecji.

    Odpowiedz
  • Gość(2014-02-13 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Organizacje ochrony praw autorskich już pewnie skaczą z radości na taki wyrok. Skoro taki "cytat" narusza dobra osobiste to na tej samej zasadzie narusza już link do np. filmu prawa autorskie.

    Odpowiedz