statystyki

Szansa na orła na wyrokach sądów administracyjnych

autor: Ewa Ivanova28.01.2014, 10:33; Aktualizacja: 28.01.2014, 10:38
akta

aktaźródło: DGP

W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad nowelizacją regulaminu wewnętrznego urzędowania wojewódzkich sądów administracyjnych, czyli rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 2003 r. (Dz.U. nr 169, poz. 1646). Jest szansa, że w końcu na wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych pojawi się orzeł. „W toku prac legislacyjnych nad projektowanymi zmianami będzie również poddana analizie propozycja dotycząca zamieszczania na wstępie wyroku wojewódzkich sądów administracyjnych wizerunku orła ustalonego dla godła” – tak wynika z pisma Kancelarii Prezydenta, która odpowiedziała na wniosek Marcina Puźniaka w tej sprawie.

Reklama


Reklama


Zwrócił się on w trybie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego do prezydenta o podjęcie działań zmierzających do zmiany obecnych regulacji nieprzewidujących umieszczania wizerunku orła na wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych. Jest to obecnie ewenement. We wszystkich innych sądach na wyrokach zobaczymy polskie godło. Tak jest w przypadku NSA, co do którego kwestie te normuje regulamin wewnętrzny urzędowania Naczelnego Sądu Administracyjnego (M.P. z 2010 r. nr 86, poz. 1007). Jego par. 70 jasno mówi, że na wstępie wyroku zamieszcza się wyrazy „Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej”, a nad nimi wizerunek orła. Analogicznie jest w przypadku SN. Przesądza o tym par. 95 ust. 1 regulaminu Sądu Najwyższego (M.P z 2003 r. nr 57, poz. 898). Na wstępie wyroku zamieszcza się wyrazy „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej” poprzedzone wizerunkiem godła – tak brzmi z kolei par. 87 ust. 1 regulaminu urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2007 r. nr 38, poz. 249). Podobnie jest w sądach wojskowych. Jedynie na wyrokach WSA brakuje godła państwowego, bo nie przewiduje tego regulamin nadawany przez prezydenta.

Tę niekonsekwencję ustawodawcy dostrzegł obywatel. W swoim wniosku przekonywał Kancelarię Prezydenta, że nie ma racjonalnego wytłumaczenia, aby tylko niektóre sądy wydające orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej umieszczały godło na wyrokach. Dowodził też, że obecny przepis prezydenckiego regulaminu godzi w autorytet i powagę sądownictwa administracyjnego. Tym bardziej że Naczelny Sąd Administracyjny, Sąd Najwyższy, jak również sądy powszechne i wojskowe mają prawny obowiązek umieszczania wizerunku godła państwowego na wydawanych przez siebie wyrokach.

Sądy administracyjne nie zamieszczają orła w koronie >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • z(2014-01-28 13:23) Odpowiedz 00

    obywatele RP mają wiele różnych propozycji, zarówno lepszych, jak i „gorszych”, ale często się ich w ogóle nie słucha w toku stworzonej przez innych i z reguły na ich subiektywne potrzeby tzw. hierarchii, niekoniecznie chodzi tu o organy władzy państwowej, problem z orłem w wyrokach sądów administracyjnych i innych, nie jest szczególnie istotny w życiu przeciętnego człowieka, nawet, gdy jest bezpośrednim adresatem wyroku tegoż sądu, nadto mogą pojawić się następne problemy, czy uchwała zgromadzenia ogólnego sędziów naczelnego sądu administracyjnego w sprawie regulaminu wewnętrznego urzędowania naczelnego sądu administracyjnego, wydana na podstawie art. 43 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - prawo o ustroju sądów administracyjnych jest wystarczająca podstawą do takiej zmiany

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama