statystyki

Nowa ustawa o rzeczach znalezionych: zguba bez właściciela w całości dla znalazcy

autor: Joanna Kowalska13.01.2014, 07:46; Aktualizacja: 13.01.2014, 08:45
W przypadku znaleziska, które ma wartość historyczną, naukową czy artystyczną, starosta przekaże je do konserwatora zabytków. Pozostałe rzeczy znalazca będzie mógł do czasu zgłoszenia właściciela przetrzymać sam.

W przypadku znaleziska, które ma wartość historyczną, naukową czy artystyczną, starosta przekaże je do konserwatora zabytków. Pozostałe rzeczy znalazca będzie mógł do czasu zgłoszenia właściciela przetrzymać sam.źródło: ShutterStock

Zamiast do Skarbu Państwa, zagubione pieniądze i kosztowności, które nie zostały odebrane przez właścicieli, trafią do znalazcy. Zmiany wprowadza rządowy projekt ustawy o rzeczach znalezionych wniesiony do Sejmu.

Reklama


Reklama


– Dziś zgodnie z art. 187 kodeksu cywilnego znalezione pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności stają się własnością Skarbu Państwa, jeżeli nie zostaną odebrane przez uprawnionego w ciągu roku od wezwania go do odbioru przez właściwy organ, a w przypadku braku możliwości wezwania w ciągu 2 lat od ich znalezienia. Znalazca może w takiej sytuacji żądać zapłaty znaleźnego – tłumaczy Marcin Rębowski, adwokat prowadzący Kancelarię Adwokacką w Łodzi.

Nowa ustawa dotyczy zagubionych rzeczy o znacznej wartości – pieniędzy, papierów wartościowych i kosztowności. Przewiduje, że znalazca bez pośredników ma przekazać informację o zgubie właścicielowi. Kiedy nie jest on znany, będzie zobowiązany powiadomić o tym starostę. Tak jak do tej pory, znalazca będzie mógł się domagać znaleźnego w wysokości 10 proc. Jednak w przypadku zgłoszenia sprawy staroście będzie musiał to wcześniej zastrzec. Pozostałe przedmioty znalazca będzie przejmował na własność po upływie określonych terminów.

W przypadku znaleziska, które ma wartość historyczną, naukową czy artystyczną, starosta przekaże je do konserwatora zabytków. Pozostałe rzeczy znalazca będzie mógł do czasu zgłoszenia właściciela przetrzymać sam.

Nowe regulacje wprowadzają zmiany w kodeksie cywilnym (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z nimi zostanie utworzony krajowy rejestr utraconych dóbr kultury. Ma on zastąpić obecne rozwiązanie, które nie chroni tego typu obiektów przed nabyciem przez nieuprawnione osoby w drodze zasiedzenia.

Dodatkową ochronę zyskają również zasoby prywatne, wpisane obecnie do inwentarza muzeum prywatnego lub do rejestru zabytków. Dane o nich będą wpisywane również do nowego wykazu. Korzyści z figurowania w rejestrze mają rekompensować ich właścicielom znaczne ciężary administracyjne, które nakłada ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2003 r. nr 162, poz. 1568 z późn. zm.).

Etap legislacyjny

Projekt ustawy przed I czytaniem w Sejmie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Michał(2014-01-13 08:40) Odpowiedz 00

  Wreszcie coś się rusza w tej kwestii. Jeszcze tylko zmiana prawa dotycząca wykopek jest potrzebna.

 • 212(2014-01-13 10:24) Odpowiedz 00

  No to będzie można kraść mówiąc "znalazłem".

 • A(2014-01-13 12:23) Odpowiedz 00

  "Zmiany wprowadza..." jeszcze nic nie wprowadza.

 • nick(2014-01-13 13:09) Odpowiedz 00

  Niezły sposób na pranie pieniędzy :)

 • StAAbrA(2014-01-13 13:19) Odpowiedz 00

  A co ze spadkobiercami ?!

 • loplo(2014-01-13 19:29) Odpowiedz 00

  po co specjalna ustawa, przecież kodeks cywilny powinien to w calosci regulować. ciagle mnożenie prawa...

 • $(2014-01-13 20:30) Odpowiedz 00

  ...i na etapie projektu ugrzęźnie w "lodówce" sejmowej :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama