statystyki

Przedsiębiorca może walczyć z opieszałością komornika

autor: Joanna Kowalska18.12.2013, 07:30; Aktualizacja: 18.12.2013, 08:57
Marcin Rębowski

Marcin Rębowski, adwokat, prowadzi Kancelarię Adwokacką w Łodziźródło: Materiały Prasowe

Sprawdź, jakie środki prawne przysługują w razie złego wykonywania obowiązków przez komornika oraz kiedy możemy się ubiegać odszkodowanie

Reklama


Reklama


Jakie środki prawne przysługują w razie złego wykonywania obowiązków przez komornika?

Jest ich kilka, ale najczęściej wykorzystywanym środkiem jest skarga na czynności komornika. Ma zastosowanie wówczas, kiedy nie działa on zgodnie z przepisami regulującymi postępowanie egzekucyjne. Może mieć ona dwojaki charakter, czyli możemy skarżyć czynności, które komornik wykonał, jak też zaniechania, których się dopuścił. W efekcie sąd może uchylić lub zmienić czynność bądź nakazać jej wykonanie. W zakresie zaniechań skarga ma zastosowanie w sytuacji, kiedy komornik nie wykonał czynności mimo istnienia ustawowego obowiązku, a nie wówczas, gdy pozostawał bezczynny. Skarżyć może nie tylko wierzyciel, ale wszyscy, których prawa zostały naruszone lub zagrożone działaniem komornika. Skuteczności tego środka nie można oceniać w oderwaniu od konkretnej sprawy. Zdarza się jednak, że strony traktują skargę jako instrument służący wydłużaniu postępowania.

A gdy nie podejmuje on żadnych działań?

Przysługuje nam skarga na przewlekłość postępowania. Stosuje się ją wtedy, gdy na skutek działania lub bezczynności organu doszło do naruszenia prawa strony do przeprowadzenia i zakończenia egzekucji bez nieuzasadnionej zwłoki. Sąd, stwierdzając przewlekłość postępowania, może zasądzić od komornika na rzecz skarżącego od 2 tys. do 20 tys. zł. W przypadku przedstawionej skargi spotkałem się z orzeczeniem, w którym zasądzono na rzecz strony 2 tys. zł. Sąd ustalił, że wprawdzie komornik podjął działania, ale były one nieefektywne, a zaniechał podjęcia czynności zmierzających do skutecznego wyegzekwowania należności bez nieuzasadnionej zwłoki.

Czy są inne sytuacje, w których możemy się ubiegać o odszkodowanie od komornika?

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji w art. 23 przewiduje, że komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. W tym przypadku zakres odpowiedzialności komornika nie jest limitowany przez ustawę. Jeśli strona udowodni szkodę i wykaże, że jej przyczyną było niezgodne z prawem działanie komornika, może ona dochodzić odszkodowania, którego wysokość wyznaczona będzie wartością poniesionej szkody. Strony rzadko wykorzystują tę podstawę prawną, niemniej zdarzają się wyroki zasądzające odszkodowanie od komornika. Strona, dochodząc praw przed sądem na podstawie wspomnianej podstawy prawnej, ma realne szanse na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia, pod warunkiem że wystąpiła do sądu po kompleksowej analizie stanu faktycznego i skonfrontowaniu go z przepisami prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • aplikant(2013-12-18 10:02) Odpowiedz 00

  Najczęściej wierzyciel ma pretensje do komornika, że dłużnik nie ma z czego zapłacić. Wszyscy powinni zapamiętać powiedzenie "z pustego i Salomon nie naleje" a wierzyciele nie powinni przerzucać swojej nieodpowiedzialnej polityki zarządzania wierzytelnościami oraz błędnych decyzji gospodarczych na komornika

 • Witalis(2013-12-20 16:44) Odpowiedz 00

  Uwaga do @1. Zarzut polega na przewlekłości, a nie nieskuteczności. Niech komornik przestrzega ustawowej terminowości (ustawowe 7 dni na podjęcie czynności) i niech przygotowane pisma wysyła niezwłocznie, to nie będzie zarzutu. Nie myl łamania prawa z nieskutecznością :)
  Swoją drogą, komornik powinien mieć wynagrodzenie za podejmowane czynności, gdy są uzasadnione poszukiwaniem majątku lub skierowaniem zajęcia. Ale uważam, że należy określić przypadki, gdy koszty te powinny obciążyć wierzyciela, bez obciążania dłużnika. Są często spotykane patologie (właściwie wyłudzenia), gdy egzekucja jest wszczynana po kilka razy do roku, mimo nieskuteczności, za co adwokat/radca nalicza sobie każdorazowo należność, którą będzie potem obciążony dłużnik, gdy stanie się wypłacalny. Nie ma to żadnego uzasadnienia w świetle poczucia sprawiedliwości. Uważam, że kolejna nieskuteczna egzekucja w ciągu pewnego okresu (np. dwóch lat) powinna obciążać wyłącznie wierzyciela.

 • Witalis(2013-12-20 16:57) Odpowiedz 00

  A propos opieszałości komornika. Jeśli nieprzestrzega on ustawowej terminowości na podjęcie czynności, wierzycielowi przysługuje skarga nie tyle na czynność komornika, co raczej skarga na przewlekłość postępowania, którą skłąda się bezpośrednio do sądu okręgowego. W wypadku stwierdzenia przewlekłości wierzyciel otrzyma co najmniej 2000 zł zadośćuczynienia, co nie wyłącza odrębnego roszczenia o odszkodowanie.
  Problem tylko, że można trafić na patologię sędziowską i skarżący może dowiedzieć się bezprawnie, że terminy są zaledwie "instrukcyjne" (czytaj: "niewiążące").
  Można też spotkać się z uszustwami sędziowskimi, jak znany mi przypadek z SO w Warszawie, gdy mimo posiadania dokumentów w aktach na podjęcie czynności przez komornika po 3 miesiącach od ich datowania - o czym świadczyły daty stempli na kopertach - sędziny orzekły, że skargę oddalają, bo zaliczyły wykonanie czynności w/g daty na dokumencie czynności zajęcia.
  Jak można się spodziewać zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego nic nie dało.
  Po prostu taki kraj, takie sądy :(

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama