statystyki

Kontrola społeczna jest najbardziej efektywna. Także wobec sędziów

13.12.2013, 09:45; Aktualizacja: 13.12.2013, 10:00
prawo, sąd

Niezasadna jest zatem obawa, że ujawnienie stanu majątku sędziów umożliwiłoby gangsterom ustalenie ich miejsca zamieszkaniaźródło: ShutterStock

Nie łudźmy się gangsterzy, jeśli zechcą, łatwo namierzą sędziego, nawet bez zaglądania do jego oświadczenia majątkowego

W polemice opublikowanej w poprzednim wydaniu tygodnika „Prawnik” („Zaprośmy gangsterów do domów”, DGP z 6–8 grudnia 2013 r. nr 236) sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa pochylił się nad kwestią niewystarczającej w jego opinii weryfikacji oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów. Przy tej okazji odniósł się m.in do moich wcześniejszych wypowiedzi, zamieszczonych w artykule Ewy Ivanovej „Jawność boli trzecią władzę” (DGP z 3 grudnia 2013 r. nr 233). Pozwolę sobie zatem na obszerniejsze przedstawienie moich racji.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Witalis(2013-12-13 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  Jak pogodzić społeczną kontrolę sędziów z zapewnieniem ich bezpieczeństwa, niezależności i niezawisłości? Oba aspekty funkcjonoiwania wymiaru sprawiedliwości są konieczne.
  Warto zapoznać się z rozwiązaniami innych krajów, których ja niestety nie znam :(
  W każdym razie problem wymaga głębokiego przemyślenia i udziału specjalistów z nauk społecznych, a nie tylko posłów, czy prawników.

  Odpowiedz
 • Taka jest PRAWDA(2013-12-13 16:53) Zgłoś naruszenie 00

  Wielu z was żyje sobie tak, jak gdyby nic się nie stało i jak gdyby nie miało się stać.
  Czyż nie słyszysz trzeszczenia w konstrukcji waszego chorego sposobu życia. Zmień swój punkt widzenia. Zmień swój słownik. Zmień swój sposób działania. Wielkie przemiany torują sobie coraz wyraźniej drogę.
  Nadejdzie moment, w którym nie będzie już odwrotu. To będzie moment, który w Biblii jest określony jako oddzielenie ziarna od plew.
  To ja przeprowadzę ten podział. To ja pojawię się jako sędzia całego Wszechświata. Wyplenię tych, którzy chcą podkopać, a nawet zwalczyć boski porządek. Chaos zostanie usunięty i powstanie nowy porządek jak błyszczące światło.
  Zmień twoją drogę jeszcze dzisiaj. Zwróć się do Pana, gdyż nie ma innej drogi.

  Odpowiedz
 • ....(2013-12-14 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  @3.Slavcek.
  Pojechałeś ...

  Odpowiedz
 • Slavcek(2013-12-13 20:16) Zgłoś naruszenie 00

  kontrola społeczna to naruszenie niezawisłości i niezależności

  Odpowiedz
 • sasanka(2013-12-13 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Społeczna kontrola sędziów jest bardzo ważna i wbrew pozorom bardziej prosta i skuteczna niż to się wielu osobom wydaje. Temu celowi służy np. jawność i publiczność rozpraw. Niestety ostatnio obywatele bardzo rzadko korzystają z prawa uczestniczenia w rozprawach jako publiczność. A szkoda. Gdy na sali sądowej poza sędziami są tylko strony i ich pełnomocnicy, a często tylko strony (bez pełnomocników), to znacznie łatwiej jest sędziom pozwolić sobie na stronniczość i wydawanie niesprawiedliwych orzeczeń. Dlatego zachęcam wszystkich do przychodzenia na rozprawy. Sędziom trzeba patrzeć na ręce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane