Osoby poszkodowane w powodzi, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą skorzystać z określonych preferencji podatkowych. Wyjaśniamy z jakiego wsparcia mogą skorzystać. Odpowiadamy również na pytania dotyczące opodatkowania darowizn przekazywanych poszkodowanym w żywiole przez firmy.
Czy są jakieś preferencje podatkowe dla darowizn przekazywanych przez przedsiębiorców na rzecz osób poszkodowanych powodzią?
Towary lub usługi nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców na cele związane z pomocą osobom poszkodowanym powodzią korzystają ze stawki 0% VAT, jeżeli są dokonywane za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na podstawie umowy pisemnej zawartej z jednym ze wskazanych wyżej podmiotów, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi są związane z pomocą osobom poszkodowanym w wyniku powodzi. Stawka 0% VAT dotyczy towarów i usług przekazanych od dnia 12 września 2024 r. do końca roku.
Z jakiego wsparcia mogą skorzystać poszkodowani?
Poszkodowani mogą skorzystać z ulg podatkowych polegających na rozłożeniu należności podatkowej na raty, umorzeniu zaległości podatkowej lub odroczeniu terminu zapłaty należności podatkowych. W tym celu muszą złożyć wniosek do właściwego urzędu skarbowego.
Taka pomoc przysługuje też przedsiębiorcom. Może to być ulga stanowiąca pomoc publiczną, ulga niebędąca pomocą publiczną lub pomoc de minimis.
Korzystaj z wiedzy specjalistów. Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach