statystyki

Kiedy można stwierdzić nieważność zawartego małżeństwa kościelnego

autor: Adam Makosz13.08.2013, 06:59; Aktualizacja: 13.08.2013, 08:33
kościół

kościółźródło: ShutterStock

Proces wszczyna się po złożeniu skargi powodowej i wymaga uzyskania dwóch zgodnych wyroków w kolejnych instancjach kanonicznych. Nie prowadzi do uzyskania rozwodu, ale do uznania, że kobieta i mężczyzna nie wzięli ślubu.

Prawo kanoniczne i nauka Kościoła nie dopuszczają możliwości rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Podstawowymi cechami ślubu kościelnego są bowiem jedność i nierozerwalność, które w małżeństwie chrześcijańskim nabierają szczególnej mocy z racji zawieranego sakramentu. Istotnymi jego celami są: dobro samych małżonków, zrodzenie i wychowanie potomstwa. Tylko te osoby, które w momencie zawierania małżeństwa akceptują wszystkie te elementy i są zdolne do ich podjęcia, zawierają małżeństwo sakramentalne. Taki sakrament jest ważnie zawarty i nierozerwalny.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Arletta Bolesta(2018-03-18 12:59) Zgłoś naruszenie 10

    Odnośnie do blogu: Z uwagi na zamknięcie Platformy blogów na Onecie zmienił się również link do mojego bloga nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, znajduje się on obecnie na: http://uniewaznieniemalzenstwakoscielnego.blox.pl/html dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

    Odpowiedz
  • Michał(2013-08-13 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    W niektórych diecezjach jedynym warunkiem uzyskania nieważności małżeństwa jest kasa. Zależy ile weźmie biskup na tyle się będzie starał załatwić sprawę. Samo życie. Widziałem już przypadku unieważnienia małżeństwa po latach od jego zawarcia i dwójce dzieci już wyrośniętych.

    Odpowiedz
  • szatniarz sądowy(2013-08-13 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nieważność małżeństwa kościelnego można uzyskać zawsze wtedy , gdy jest się sławnym , w szczególności tzw. artystą , np. Pazurą , Krawczykiem ,... , ..., ... , ... .

    Odpowiedz
  • ed(2013-08-13 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Co mnie interesuje prawo, którego jurysdykcji nie podlegam...

    Odpowiedz
  • nie hipokryta(2013-08-13 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    A jak się to ma do znanej wszystkim zasady...kogo Bóg złączył człowiek niech się nie waży rozłączyć...
    I cóż tu ma do "załatwiania" jakiś biskup(przecież człowiek) ???

    Odpowiedz
  • Wtedy, kiedy "buk" się pomyli,(2013-08-13 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    cała reszta to kwestia kasy - jak w każdym biznesie.

    Odpowiedz
  • Irakay(2013-08-13 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Najzabawniejsze jest to, że może się dowiedzieć od sąsiada, że nie jest się już małżonkiem bo jest się psychicznie chorym. Oczywiście "biegli" kościelni nie badali pacjenta i nie mają dostępu do żadnej dokumentacji, nie mówiąc już o poinformowaniu go, że jest badany.

    Odpowiedz
  • Bolesta(2014-05-16 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Witam,
    o tym, kiedy można stwierdzić nieważność małżeństwa można przeczytać również na moim blogu dot. tegoż zagadnienia. Zapraszam!
    dr Arletta Bolesta
    adwokat kościelny

    Odpowiedz