statystyki

Obowiązek ustalenia numerów PESEL zatka sądy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.07.2013, 07:00; Aktualizacja: 09.07.2013, 09:10
Procedura ustalania przez sąd numeru PESEL pozwanego

Procedura ustalania przez sąd numeru PESEL pozwanegoźródło: DGP

Poprawki w procedurze cywilnej zablokują postępowania na wiele miesięcy. W skrajnych przypadkach mogą nawet powodować umorzenia – alarmują sędziowie.

Reklama


Reklama


Zmiana została wprowadzona ostatnią nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 lipca br. (Dz. U. z 2013 r., poz. 654). Ma ona pomóc zidentyfikować stronę pozwaną oraz zminimalizować sytuacje, w których przesyłki sądowe trafiają pod adres, pod którym pozwany nie zamieszkuje. Jednak zdaniem sędziów nowe obowiązki nałożone na sądy wydłużą procesy.

Więcej pracy

Sądy mają teraz obowiązek ustalania we wszystkich postępowaniach numeru PESEL (jeżeli pozwany jest osobą fizyczną), NIP lub numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym (w pozostałych przypadkach). – Sądy będą miały teraz więcej pracy, ale tej czysto administracyjnej, technicznej. Wprowadzony nowelą obowiązek dotyczy bowiem nie tylko procesów, lecz także postępowania nieprocesowego. O ile w postępowaniu procesowym nie jest to aż tak obciążające, o tyle w postępowaniu nieprocesowym, gdzie nieraz mamy np. 50 uczestników, ustalenie PESEL dla każdego z nich będzie pokaźną pracą – uważa Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Z tym zarzutem nie zgadza się Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Od dziś wszystkie wydziały cywilne sądów, w tym wydziały gospodarcze, pracy i ubezpieczeń społecznych, a także rodzinne i nieletnich, otrzymały dostęp do zbioru PESEL za pośrednictwem aplikacji PESEL-SAD. Dane będą sprawdzane elektronicznie. Zajmie to pracownikowi posiadającemu dostęp do bazy kilkadziesiąt sekund – wskazuje Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości.

Jego zdaniem realizacja tego obowiązku nie powinna negatywnie wpływać na szybkość postępowania.

Trudności z identyfikacją

Zwiększenie liczby obowiązków to niejedyny zarzut, jaki wysuwają sędziowie wobec omawianej noweli. Ich zdaniem wprowadzenie zasady, że to sąd ustala z urzędu numer PESEL pozwanego, prowadzić będzie do masowego zawieszania postępowań cywilnych.

– Sąd, próbując go ustalić, posłuży się w pierwszej kolejności imieniem i nazwiskiem pozwanego. W sytuacji gdy w bazie będzie figurowało więcej osób o tak samo brzmiącym imieniu i nazwisku, wskaże dodatkowo adres, jaki podała strona powodowa w pozwie. I tu się zaczyna problem – ostrzega sędzia Łochowski.

Po pierwsze zamieszczone w bazie PESEL informacje są często nieaktualne. Zarzut ten dotyczy adresu zameldowania. Obowiązek meldunkowy jest bowiem dość często lekceważony.

– Szacuje się, że jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu procent danych – zauważa Marcin Łochowski.

Po drugie powód, wypełniając pozew, najczęściej poda adres zamieszkania pozwanego, a nie zameldowania. W kodeksie postępowania cywilnego bowiem jest mowa o tym pierwszym.

Tak więc istnieje spore niebezpieczeństwo, że sąd posługując się imieniem i nazwiskiem pozwanego oraz adresem jego zamieszkania, nie będzie w stanie ustalić jego PESEL.

– Można się spodziewać, że będzie to dość częste zjawisko. Wątpliwe bowiem, aby powód znał jeszcze inne dane pozwanego, takie jak np. data jego urodzenia czy imiona jego rodziców – podkreśla sędzia Łochowski.

I w takim przypadku, zgodnie z nowelizacją, będzie mógł zawiesić postępowanie.

W procesie bez problemu

Jednak zdaniem resortu sprawiedliwości nowela nie niesie aż tak dużego niebezpieczeństwa, jak to przedstawiają sędziowie. Jak bowiem podkreśla wiceminister Gołaczyński, sąd nie zawsze będzie musiał zawieszać postępowanie, gdy nie uda mu się ustalić numeru PESEL pozwanego.

– Jeśli nie ma wątpliwości co do prawidłowości doręczenia pism sądowych oraz identyfikacji strony postępowania, a wydane w sprawie orzeczenie nie będzie podlegało wykonaniu w drodze egzekucji lub innym trybie, brak będzie podstaw do zawieszenia postępowania – tłumaczy Jacek Gołaczyński.

Przyznaje jednak, że kłopot może się pojawić w przypadku postępowań nieprocesowych.

W przypadku procesu bowiem sąd, gdy tylko pozwany się zjawi, będzie mógł zażądać bezpośredniego od niego podania numeru PESEL.

Resort jednak zapewnia, że będzie monitorował wprowadzone zmiany i jeżeli okaże się, że mają one negatywny wpływ na postępowania sądowe, podejmie odpowiednie kroki legislacyjne.

– Dodatkowo zamierzamy rozpocząć kampanię informacyjną, która ma uświadomić, że warto jest w kontaktach handlowych uzyskiwać od kontrahenta również numer PESEL – mówi Jacek Gołaczyński.

Zapewnia także, że jeszcze w tym tygodniu sądy otrzymają pełny dostęp do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki temu uzyskają dodatkową możliwość ustalenia numeru PESEL pozwanego, o ile oczywiście będzie on prowadził działalność gospodarczą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • as(2013-07-09 18:36) Odpowiedz 00

  przecież pesel widnieje na każdym dowodzie osobistym, czy trudno przepisac ? Czy trudno sprawdzić w USC ?

 • Tommi(2013-07-09 08:52) Odpowiedz 00

  Jak zwykle środowisko sędziów broni się coraz głupszymi argumentami przed ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ!!! Najlepiej skopiować wyrok z LEX-a, zmienić dane i sru... kolejna sprawa odhaczona. A biedny petent niech pracowicie ustala na własną rękę to co należy do obowiązków państwa którego sądownictwo jest jednym z filarów.

 • dsf(2013-07-11 10:28) Odpowiedz 00

  Szanownemu Państwu, ale przede wszystkim władzy politycznej czyli pierwszej i drugiej władzy w naszym państwie polecam znany od lat trójkąt magiczny:
  SZYBKO + DOBRZE = nie będzie TANIO
  TANIO + SZYBKO = nie będzie DOBRZE
  TANIO + DOBRZE = nie będzie SZYBKO

  Słabo rozgarnięte osoby potrafią zrozumieć te zasady. Politycy nie. Wierzą tylko w to, co zapiszą w ustawach i tak podchodzą nie tylko do władzy sądowniczej.

 • michal(2013-07-11 12:39) Odpowiedz 00

  przeczytałem dzisiaj te zmiany. sąd ma obowiązek ustalić pesel ale nie używa go potem nigdzie. nie zapisuje peselu w wyroku, nakazie czy w klauzuli wykonalności. jesli dłuznik do którego przyjdzie komornik uwacża że dług nie jest jego to ma wziąć z sądu zaświadcenie, że nie był mu wyrok czy nakaz doręczany na jego adres zamieszkania i w ten sposób będzie się bronił przed egzekucją. TO PO CO TEN PESEL? jeśli już sąd ma go ustalać to dlaczego nie wprowadzono obowiązku zapisania peselu w wyroku/nakazie? takie ustawodawstwo jest moim zdaniem do du.y i proszę nie mówić że jak zwkle sędziewie/adwokacji podnosza krzyk bo im się nie chce. przecież ta zmina jest nic nie warta a jakas osoba będzie ślęczała przy bazie pesel i szukala numeru który się nikomu nie przyda

 • matrix(2013-07-11 15:33) Odpowiedz 00

  u nas na na caly sąd dostęp do bazy pesel dostały po DWIE osoby z każdego wydziału ( a wydziały duze ) czasami 2 sędzióę a czasami dwóch pracowników życzę powodzenia w ustalaniu pesel pół dnia w kolejce do kompa gdzie działą system plus wysłuchiwanie jęków stron - co to znowu w sądzie wymyślilli żeby ludziom życie utrudnić

 • matrix(2013-07-11 15:35) Odpowiedz 00

  dodam że sama instrukcja obsługi bazy pesel liczy skromne 26 rozdziały powodzenia w ekturze

 • M(2013-07-13 12:24) Odpowiedz 00

  I prawidłowo. Lepiej żeby sprawa upadała przez brak numeru PESEL niż by ktoś niewinny miał ucierpieć z powodu niesłusznego skazania. Mówi się trudno ale PESEL być musi i już. Sam kiedyś oddałem sprawę do sądu przeciwko jednej pani i potem po wyroku okazało się, że w jednej gminie są aż trzy panie o tym samym imieniu i nazwisku prowadzące działalność. Brak numeru PESEL spowodował, że powództwo zostało skierowane przeciwko niewłaściwej osobie. Dobrze, że potem udało się wszystko odkręcić. PESEL to podstawa.

 • Pe'Sel(2013-07-13 15:57) Odpowiedz 00

  Wystarczy przymusowo dać wszystkim polskim sędziom dostęp do narodowego systemu PESEL i w ciągu minuty każdy z nich za swojego biurka z siedziby swojego Sądu ustali i potwierdzi jaki ma nr PESEL każdy obywatel RP udokumentowany się w sprawie wraz z aktualnym i poprzednimi adresami zameldowania na pobyt stały i czasowy... :)))

 • ddr(2013-07-09 08:42) Odpowiedz 00

  Już jest bałagan, a co będzie za jakiś czas. Odnoszę wrażenie, że cała elektronizacja i informatyzacja sądownictwa jest miejscem, gdzie marnotrawi się miliony bezmyślnie wydawanych pieniędzy.

 • zyb(2013-07-09 08:54) Odpowiedz 00

  totalne bzdury ponieważ ustalenie nr.pesel nie powinno stwarzać żadnych problemów.

 • adwokat(2013-07-10 23:32) Odpowiedz 00

  @P - dlatego trzeba zjednoczyć siły i dziękuję za link - Pozdrawiam.

 • Sajgon(2013-07-09 09:12) Odpowiedz 00

  dostałem pismo sygnowane przez Sekretarza Stanu Gołaczyńskiego: że "w celu ułatwienia ustalenia numeru PESEL pozwanego prowadzącego działalność gospodarczą istnieje możliwość ustalenia tego numeru w CEDIG po numerze NIP lub innych danych".

  Nic o zwykłych osobach

  Co mi po dostępie do CEDIG, jak u mnie w Cywilnym są pozywane osoby nieprowadzące działalność gospodarczą.

  Albo o czymś nie wiem, albo sam głupi jestem

 • wf(2013-07-09 09:16) Odpowiedz 00

  jasne, doszedł obowiązek ustalenia pesel w powiedzmy 5 mln spraw rocznie ale to żaden problem w sądach pewnie i tak nic nie robią, a 13 mln spraw rocznie same się rozstrzyga.

 • keszet(2013-07-09 09:18) Odpowiedz 00

  Najbardziej sądy blokuje ociężałość umysłowa i lenistwo sędziów.

 • aaaa(2013-07-09 09:58) Odpowiedz 00

  trzeba zatrudnić osoby które odblokują je, pozytywne wieści

 • kamlot(2013-07-09 10:10) Odpowiedz 00

  No nie moge z obecnego ustawodawcy! ************ PR. Jeden komornik skierował egzekucję do niewłaściwej osoby i w ciągu 3 miesięcy zmienili prawo, aby społeczeństwo im za to dziękowało, a podziękują im sądu przez to, że będą miały dodatkową niepotrzebną robotę. Za klauze byście sie wzieli ... jedne !

 • ssr7(2013-07-09 11:11) Odpowiedz 00

  ZYB- w jakim TY świecie żyjesz? ustalenie PESEL-u proste? Powód często zna imię i nazwisko pozwanego oraz podany przez niego adres. Nie masz gwarancji, że pod tym adresem ta osoba jest lub była kiedykolwiek zameldowana. Jeśli nie była, jak namierzysz jej PESEL. Dla zabawy sprawdziłam kiedyś, że osób noszących takie samo imię i nazwisko jak ja (nietypowe dość) jest dwadzieścia czy trzydzieści kilka na Naszej Klasie ( a co mówić o prawdziwym życiu, czyli bazie PESEL), ponadto osoba zameldowana pod danym adresem o podanym imieniu i nazwisku to może nie być pozwany, lecz jego ojciec, kuzyn czy inny szwagier. I co nadal uważacie, że ustalenie PESEL-u jest proste? Rację ma też wf, że ustalenie PESEL-u w kilku milionach spraw to nie przeleski.

 • rjaw(2013-07-09 11:22) Odpowiedz 00

  Minister mówiący, że nie będzie problemu chyba nie ma wiedzy o realich funkcjonowania sekretariatów w sądach I instancji. Jest w zasadzie pewne, że nowelizaja, poza dodatkową pracą, dotknie duże grono nieszczęsnych powodów, z przyczyn podanych we wcześniejszych (tych nieemocjonalnych) wpisach dotyczacych praktycznych skutków nowelizacji.

 • kurakao(2013-07-09 13:26) Odpowiedz 00

  @rjaw
  dotknie wszystkich powodów, gdyż zamiast rozstrzygać kolejną sprawę, sędzia będzie siedział w bazie PESEL i sprawdzał, który to z Janów Nowaków figurujących w ewidencji jest dziś pozwanym o zapłatę 183,60 zł.

 • burrak(2013-07-11 08:21) Odpowiedz 00

  Proszę w tej płomiennej dyskusji zauważyć, że tu chodzi o dobro obywateli, a nie o wygodę sędziów i adwokatów. Jeśli na jednej szali położymy wyrok dla nie tej co trzeba osoby, ale o tym samym nazwisku, a na drugiej szali przedłużenie postępowania o średnio 1 dzień, to co jest ważniejsze ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama