statystyki

Notariusz i komornik szybciej sprawdzą księgi wieczyste

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz27.05.2013, 07:06; Aktualizacja: 27.05.2013, 10:51
Nowe przepisy ułatwią komornikom zdobycie informacji o majątku dłużników

Nowe przepisy ułatwią komornikom zdobycie informacji o majątku dłużnikówźródło: ShutterStock

Bezpłatny dostęp do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych i wyszukiwanie w systemie elektronicznym zapewni komornikom, notariuszom, sądom, prokuraturze, policji, administracyjnym organom egzekucyjnym oraz podatkowym znowelizowana ustawa o księgach wieczystych i hipotece, którą uchwalił w piątek Sejm. Pod jednym jednak warunkiem – uzyskane w ten sposób dane muszą być niezbędne do realizacji ich zadań ustawowych.

Reklama


Reklama


Obecnie aby skorzystać z internetowej przeglądarki, trzeba znać numer księgi wieczystej. Znowelizowane przepisy umożliwią zaś uzyskanie informacji o nieruchomościach, które należą do konkretnej osoby, bez podawania tego numeru.

– Ułatwi to komornikom zdobycie informacji o majątku dłużników i przyspieszy egzekucję. Dostęp do tych informacji jest istotny z uwagi na szybkość, a tym samym i skuteczność egzekucji – ocenia Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Aby uzyskać numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości dłużnika bądź informację o tym, że takiej księgi nie ma (co najczęściej oznacza, że nie jest on właścicielem działki, budynku lub mieszkania) wystarczy, że osoba uprawniona poda w przeglądarce imię i nazwisko dłużnika, numer PESEL lub imiona rodziców. Komornicy oceniają, że dłużnicy będą teraz mieli mniejsze możliwości, aby skutecznie ukrywać majątek ulokowany w nieruchomościach.

Z kolei rejenci dzięki dostępowi do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych będą mogli np. odnaleźć i ustalić sytuację prawną nieruchomości sąsiadującej z tą, w stosunku do której sporządzają akt notarialny.

Oprócz tego Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych będzie wydawała na wniosek wszystkim zainteresowanym odpisy i wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym. Będą one miały moc dokumentów wydawanych prze sąd. Składającemu przez internet wniosek umożliwi zaś samodzielne wydrukowanie tych dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Sejm uchwalił również drugą nowelę ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy regulują sposób zabezpieczania hipoteką na części ułamkowej nieruchomości w razie zniesienia współwłasności przez współwłaściciela, którego udział został nią obciążony. W ten sposób dostosowuje się przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2012 r. (sygn. akt. P 15/12 ).

Nowe przepisy przewidują, że w razie gdy takiemu współwłaścicielowi przysługuje spłata albo część nieruchomości z dopłatą, to wówczas jego wierzyciel hipoteczny uzyska na wierzytelności ustawowe prawo zastawu. Nie będą zaś ważne wszelkie postanowienia umowy lub ugody sądowej w sprawie zniesienia współwłasności, które przewidują brak dopłaty lub spłaty dla wierzyciela hipotecznego.

Etap legislacyjny

Obydwa projekty skierowano do Senatu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • w kominiarce(2013-05-27 14:40) Odpowiedz 00

  no wspaniale, tylko komornik bez kontroli może być zwykłym zlodziejem podszywającym się pod państwowca

 • tata2(2013-05-27 17:31) Odpowiedz 00

  Do nr 1
  A co, kredytu nie spłacasz czy alimenty ci ciążą?!

 • kacperek(2013-05-27 18:12) Odpowiedz 00

  Z centralnej informacji ksiąg wieczystych dostałem pismo razem z przekazem na 30Pln opłaty skarbowej ,jako właściciel mieszkania z ustanowioną księgą wieczystą.Straszą mnie jeszcze"Uchylanie się od wniesienia opłaty powoduje wszczęcie procedury przewidzianej w ordynacji podatkowej i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.Straszą ponadto,że nie będę miał dostępu do wydania zaświadczeń i odpisów z ksiąg wieczystych oraz dokonywania wpisów ".Toż to k...a rozbój w biały dzień.Niby wprowadzają system informatyczny przy którym robią przekręty i dodatkowo szukają frajerów na tych przekrętów dofinansowanie.

 • Luk S.(2013-05-27 21:36) Odpowiedz 00

  Na jakiej podstawie Autor tego artykułu założyła, że nowelizacja ustawy o księgach będzie miała zastosowanie także do notariuszy ? Z brzmienia druku sejmowego moim zdaniem to nie wynika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama