statystyki

Kto i za co płaci abonament RTV

autor: Danuta Włodarczyk08.02.2013, 07:15; Aktualizacja: 08.02.2013, 08:28
 • Wyślij
 • Drukuj
„Domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy.

„Domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy.źródło: ShutterStock

Mam w domu dwa radioodbiorniki i dwa telewizory. Czy łamię prawo, płacąc tylko jeden abonament? – pyta pani Agnieszka. Nasza czytelniczka dostała też kilka dni temu od pracodawcy wiadomość na e-mail firmowy, że jeśli ma w biurze prywatny odbiornik RTV, powinna zapłacić za niego abonament. – Czy naprawdę muszę to zrobić? – zastanawia się pani Agnieszka. Nasunęła jej się jeszcze jedna wątpliwość. Czy abonament za firmowe radioodbiorniki obejmuje konkretne sztuki, czy dotyczy prawa odbioru programu w budynku urzędu, bez względu na liczbę aparatów radiowych?

reklamareklama


Pani Agnieszka poruszyła dwie kwestie – używania odbiorników radiowych i telewizyjnych w domu i w pracy. W gospodarstwie domowym osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, bez względu na to, gdzie się one znajdują – w mieszkaniu, w domu, domku letniskowym czy w samochodzie itp. Na przykład, gdy abonent ma w mieszkaniu dwa telewizory, radio i wieżę stereofoniczną, w aucie – radio, zaś w domku letniskowym – radiomagnetofon, wnosi tylko jedną opłatę radiowo-telewizyjną.

Gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna, samodzielnie się utrzymująca osoba. Osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe mogą być zarówno członkowie małej rodziny (składającej się z dwóch pokoleń: rodziców i dzieci), jak i dużej (złożonej z trzech pokoleń oraz braci i sióstr rodziców), a także osoby do rodziny nienależące. Wspólne gospodarstwo domowe może prowadzić grupa przyjaciół, bliscy i dalecy krewni oraz powinowaci.

Osoba fizyczna posiadająca dwa (lub więcej) lokale mieszkalne, w których znajdują się odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne (bez względu na ich liczbę) opłaca również tylko jedną opłatę abonamentową. Odrębną opłatę abonamentową trzeba wnieść za odbiorniki znajdujące się w pomieszczeniu (lokalu) o charakterze handlowym, usługowym lub produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Opłatę trzeba wnieść do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Za zwłokę naliczane są odsetki w takiej samej wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Jednak „domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy. Zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą wnieść opłatę abonamentową za urządzenia, które do nich należą.

Wysokość opłat w 2013 roku

● Za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł miesięcznie.

● Za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł miesięcznie.

● Po uwzględnieniu zniżek za opłacenie z góry za okres dłuższy niż miesiąc opłaty abonamentowe wynoszą:

● za używanie odbiornika radiofonicznego:

a) za dwa miesiące – 11 zł,

b) za trzy miesiące – 16,30 zł,

c) za sześć miesięcy – 32,20 zł,

d) za rok – 61,00 zł.

● za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

a) za dwa miesiące – 36,20 zł,

b) za trzy miesiące – 53,70 zł,

c) za sześć miesięcy – 106,30 zł,

d) za rok – 201,40 zł.

PORADA EKSPERTA

Stanisław Maksymowicz, z zespołu rzecznika prasowego KRRiT

Firma nie ma obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych. Od tego obowiązku nie zwalnia go fakt opłacania abonamentu za używanie odbiorników w miejscu zamieszkania (zakład pracy nie wchodzi w obręb gospodarstwa domowego). Odbiorniki trzeba zarejestrować na imię i nazwisko pracownika oraz na adres firmy. Dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy, by móc go okazać w razie kontroli. Obowiązek skontrolowania, czy za słuchanie „prywatnego” radia w pracy opłacany jest abonament spoczywa na pracodawcy, który w przypadku opisanym przez czytelniczkę zawiadomił pracowników o takiej konieczności drogą elektroniczną. Ponadto kontrolerzy Poczty Polskiej mają prawo sprawdzić każde miejsce pracy pod względem opłacania abonamentu RTV zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracowników.

Firmy uiszczają opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, z odbiornikami radiofonicznymi w samochodach służbowych włącznie. Reguluje to ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, która ustaliła dwie opłaty tj.:

1. za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego oraz

2 . za używanie wyłącznie odbiornika radiofonicznego.

Za każdą parę odbiorników (radiofoniczny i telewizyjny) wnosi się jedną opłatę ujednoliconą, tzw. radiowo-telewizyjną. Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

Na przykład jeśli firma ma 5 odbiorników telewizyjnych i 10 odbiorników radiofonicznych, wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych (5 x 18,65 zł miesięcznie) i 5 opłat radiofonicznych (5 x 5,65 zł miesięcznie).

Podstawa prawna

Art. 2 ust. 6 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. 2005 r. nr 85, poz. 728, z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 7 lipca 2005 r. w sprawie określenia jednostek operatora publicznego przeprowadzających kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, wzoru upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych oraz zasad i trybu wydawania tych upoważnień (Dz.U. 2005 r. nr 132, poz. 1116 i nr 214, poz. 1809),

Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. 2007 r. nr 187, poz. 1342),

Rozporządzenie KRRiT z 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz.U. 2010 r. nr 29, poz. 152),

Rozporządzenie KRRiT z 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2013 r. (Dz.U. 2012 r. poz. 543).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: zetek z IP: 87.251.248.* (2013-05-16 15:16)

  Do katolika ! Taką telewizję oglądają analfabeci i ciemniaki.Ten WASZ ZŁODZIEJ OJCZULEK okradnie Was co do grosika.Taka telewizja to telewizja polskich talibów siejąca nienawiść i głupotę.

 • 2: GRAZA z IP: 91.231.24.* (2013-04-06 17:25)

  dlaczego w naszym kraju jest tak ze ci glupcy co kiedys zarejstrowali odbiorniki musza placic za tych co nierejstrowali a po drugie mamy dosyc tych beznadziejnych reklam i powtazajacych sie serjali a po trzecie place cyfre

 • 3: Doradca z IP: 94.23.58.* (2013-02-13 09:53)

  Ludzie, płaćcie abonament. Różne Cichopki, Lisy, Kraśki, Kammele muszą z czegoś żyć.

 • 4: biedna z IP: 87.119.23.* (2013-02-10 22:17)

  bede placic jak bedziem mieli zaropki po 40 tysiecy to czemu nie mozna placic a skoro mamy niskie albo wcale to za glupoty w tv nie ma co oplacac jak trwam to nam nie dadzo haniba a oplaty zodajo to wstyd pan dworak to moze zloczy sie z palikotem to bedzie spulka

 • 5: Jacek z IP: 95.49.154.* (2013-02-10 19:27)

  A co z radiem w telefonie komórkowym i w samochodzie, moze ktoś wie? Też mam płacić jak słucham w miejscu pracy?

 • 6: abonent z IP: 87.206.239.* (2013-02-10 19:17)

  TVP, jak na telewjzję publiczną, niestety zeszła bardzo nisko w ostatnich latach. To niepokojące. Ciągle mamy tylko kabaretowy klub (czasami o poziomie nie najwyższych lotów...), pełno seriali, ogłupiających reklam. Tak Telewizja kształtuje Polaków??? A czemu zniknęła kultura, edukacja, nauka, na poziomie rozrywka???

 • 7: mądry z IP: 62.233.211.* (2013-02-10 18:52)

  Zapłacę ja nie będzie ani jednej obłudnej i kłamliwej reklamy

 • 8: Grzegorz z IP: 193.203.56.* (2013-02-10 15:05)

  Październik 2007 r. To nie jest telewizja publiczna Przestańmy udawać, że płacimy abonament na telewizję publiczną, a ona jest telewizją rządową. Będziemy chcieli wyegzekwować misyjność mediów. Będę zawsze wszystkim mówił kolegom z PO i PSL, że kto rządzi mediami publicznymi, przegrywa wybory. Chcę, żeby wybili sobie wreszcie z głowy to, że muszą być koniecznie w mediach publicznych. Ta ekipa zrobiła z telewizji publicznej rzecz najgorszą, mamy zwyrodnienie w ośrodkach regionalnych. Wszystkich, którzy tak drastycznie nadużyli mediów publicznych do własnych celów politycznych, czeka bardzo surowe rozliczenie. Nie wykluczam, że także w trybie karnym. Nie chcę straszyć prywatyzacją, lecz oczekuję od mediów publicznych misji. Listopad 2007 r. To wyłudzanie pieniędzy Wszystkie dotychczasowe starania, takie jak (...) instytucja abonamentu, mające prowadzić do ochrony mediów publicznych przed nadmiernym upolitycznieniem, okazały się wyłącznie instrumentami - mówię to z pełną odpowiedzialnością - wyłudzania pieniędzy od Polaków na rzecz budowania propagandowej machiny rządowej. Kwiecień 2008 r. Abonament to haracz Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. (...) Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. (...) Mamy zbyt wiele informacji na temat nieracjonalnego wydawania pieniędzy publicznych, pieniędzy podatnika, jeśli chodzi o media publiczne. Maj 2008 r. To wyjątkowo obłudny system Chciałbym powiedzieć, że nie spoczniemy dopóty, dopóki nie zmienimy tego wyjątkowo obłudnego systemu narzucania haraczu Polakom szczególnie niezamożnym po to, by nieliczna grupa ludzi mogła korzystać z tego materialnie w sposób nieuzasadniony, poza jakąkolwiek kontrolą, i żeby niektórzy najbardziej ambitni politycy wykorzystywali te media publiczne we własnym interesie. Donald Tusk

 • 9: EWA z IP: 31.63.143.* (2013-02-10 11:50)

  do 20 jak masz telewizor na siebie jesteś emerytem to możesz się odwołać tz napisać pismo do DEPARTAMENTU KRRiT W WARSZAWIE PISMO O UMORZENIE TEJ KWOTY NAPISZ ŻE MASZ MALĄ EMERYTURĘ TAKA POWYŻEJ 1600ZŁ JEŚLI PRACUJESZ I JESTEŚ MŁODY TO NIE PŁAĆ CZEKAJ NA SĄ WTEDY MOŻESZ POWIEDZIEŚ SĄDOWI DLACZEGO NIE PŁACISZ HARACZU JA TEŻ DOSTAŁAM PISMO Z POCZTY POLSKIEJ PO KILKU PISMACH DO POCZTY NAPISALI MI ŻE MAM SIĘ ZWRÓCIĆ DO WARSZAWY A POCZCIE WYSŁAĆ TYLKO KOPIĘ ŻE TAKIE PISMO WYSŁAŁAM TAK ZROBIŁAM ODSZUKAŁAM NA GOGLACH KTO MOŻE BYĆ ZWOLNIONY Z PŁACENIA TYCH 1500ZŁ I CZEKAM LIST DO WARSZAWY WYSŁAŁAM 30 X 2012 R DO DZIŚ NIE MAM ODPOWIEDZI W ZAŁĄCZNIKU WYSŁAŁAM DECYZJĘ O MOJEJ EMERYTURZE WYREJESTROWAŁAM ODBIORNIK RTV BO SKOŃCZYŁAM 60 LAT I CZEKAM.

 • 10: legalista z IP: 188.121.20.* (2013-02-09 13:47)

  W Polsce jest około 10 milionów prywatnych samochodów osobowych. Wiele też jest ciężarówek, aut dostawczych i służbowych pojazdów osobowych. Stawiam orzechy przeciwko bananom, że 80% z nich ma wbudowane fabrycznie lub indywidualnie odbiorniki radiowe.
  Osobniki chwalące się, że nie płacą abonamentu RTV, bo nie mają telewizorów, w każdej chwili mogą zostać ukarane grzywną za "posiadanie" odbiornika radiowego w samochodzie. Urzędy skarbowe mają do tego narzędzie - wystarczy przy kontroli drogowej sprawdzić, czy w samochodzie jest radioodbiornik.

  Przedsiębiorcy mają gorzej - w każdym samochodzie służbowym, czy to ciężarówka, czy limuzyna, radioodbiornik musi być zarejestrowany oddzielnie.

  Wyobrażam sobie sumy grzywien, jakie wpłyną na konto US, gdyby chciał egzekwować swe uprawnienia.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama