statystyki

Kto i za co płaci abonament RTV

autor: Danuta Włodarczyk08.02.2013, 07:15; Aktualizacja: 08.02.2013, 08:28
 • Wyślij
 • Drukuj
„Domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy.

„Domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy.źródło: ShutterStock

Mam w domu dwa radioodbiorniki i dwa telewizory. Czy łamię prawo, płacąc tylko jeden abonament? – pyta pani Agnieszka. Nasza czytelniczka dostała też kilka dni temu od pracodawcy wiadomość na e-mail firmowy, że jeśli ma w biurze prywatny odbiornik RTV, powinna zapłacić za niego abonament. – Czy naprawdę muszę to zrobić? – zastanawia się pani Agnieszka. Nasunęła jej się jeszcze jedna wątpliwość. Czy abonament za firmowe radioodbiorniki obejmuje konkretne sztuki, czy dotyczy prawa odbioru programu w budynku urzędu, bez względu na liczbę aparatów radiowych?

reklamareklama


Pani Agnieszka poruszyła dwie kwestie – używania odbiorników radiowych i telewizyjnych w domu i w pracy. W gospodarstwie domowym osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, bez względu na to, gdzie się one znajdują – w mieszkaniu, w domu, domku letniskowym czy w samochodzie itp. Na przykład, gdy abonent ma w mieszkaniu dwa telewizory, radio i wieżę stereofoniczną, w aucie – radio, zaś w domku letniskowym – radiomagnetofon, wnosi tylko jedną opłatę radiowo-telewizyjną.

Gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna, samodzielnie się utrzymująca osoba. Osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe mogą być zarówno członkowie małej rodziny (składającej się z dwóch pokoleń: rodziców i dzieci), jak i dużej (złożonej z trzech pokoleń oraz braci i sióstr rodziców), a także osoby do rodziny nienależące. Wspólne gospodarstwo domowe może prowadzić grupa przyjaciół, bliscy i dalecy krewni oraz powinowaci.

Osoba fizyczna posiadająca dwa (lub więcej) lokale mieszkalne, w których znajdują się odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne (bez względu na ich liczbę) opłaca również tylko jedną opłatę abonamentową. Odrębną opłatę abonamentową trzeba wnieść za odbiorniki znajdujące się w pomieszczeniu (lokalu) o charakterze handlowym, usługowym lub produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Opłatę trzeba wnieść do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Za zwłokę naliczane są odsetki w takiej samej wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Jednak „domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy. Zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą wnieść opłatę abonamentową za urządzenia, które do nich należą.

Wysokość opłat w 2013 roku

● Za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł miesięcznie.

● Za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł miesięcznie.

● Po uwzględnieniu zniżek za opłacenie z góry za okres dłuższy niż miesiąc opłaty abonamentowe wynoszą:

● za używanie odbiornika radiofonicznego:

a) za dwa miesiące – 11 zł,

b) za trzy miesiące – 16,30 zł,

c) za sześć miesięcy – 32,20 zł,

d) za rok – 61,00 zł.

● za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

a) za dwa miesiące – 36,20 zł,

b) za trzy miesiące – 53,70 zł,

c) za sześć miesięcy – 106,30 zł,

d) za rok – 201,40 zł.

PORADA EKSPERTA

Stanisław Maksymowicz, z zespołu rzecznika prasowego KRRiT

Firma nie ma obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych. Od tego obowiązku nie zwalnia go fakt opłacania abonamentu za używanie odbiorników w miejscu zamieszkania (zakład pracy nie wchodzi w obręb gospodarstwa domowego). Odbiorniki trzeba zarejestrować na imię i nazwisko pracownika oraz na adres firmy. Dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy, by móc go okazać w razie kontroli. Obowiązek skontrolowania, czy za słuchanie „prywatnego” radia w pracy opłacany jest abonament spoczywa na pracodawcy, który w przypadku opisanym przez czytelniczkę zawiadomił pracowników o takiej konieczności drogą elektroniczną. Ponadto kontrolerzy Poczty Polskiej mają prawo sprawdzić każde miejsce pracy pod względem opłacania abonamentu RTV zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracowników.

Firmy uiszczają opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, z odbiornikami radiofonicznymi w samochodach służbowych włącznie. Reguluje to ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, która ustaliła dwie opłaty tj.:

1. za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego oraz

2 . za używanie wyłącznie odbiornika radiofonicznego.

Za każdą parę odbiorników (radiofoniczny i telewizyjny) wnosi się jedną opłatę ujednoliconą, tzw. radiowo-telewizyjną. Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

Na przykład jeśli firma ma 5 odbiorników telewizyjnych i 10 odbiorników radiofonicznych, wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych (5 x 18,65 zł miesięcznie) i 5 opłat radiofonicznych (5 x 5,65 zł miesięcznie).

Podstawa prawna

Art. 2 ust. 6 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. 2005 r. nr 85, poz. 728, z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 7 lipca 2005 r. w sprawie określenia jednostek operatora publicznego przeprowadzających kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, wzoru upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych oraz zasad i trybu wydawania tych upoważnień (Dz.U. 2005 r. nr 132, poz. 1116 i nr 214, poz. 1809),

Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. 2007 r. nr 187, poz. 1342),

Rozporządzenie KRRiT z 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz.U. 2010 r. nr 29, poz. 152),

Rozporządzenie KRRiT z 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2013 r. (Dz.U. 2012 r. poz. 543).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: M z IP: 89.228.76.* (2013-02-08 07:39)

  Jeśli płacisz za trucizny zawarte w pożywieniu które stopniowo zabijają twój organizm, to stać cię na truciznę zatruwającą twój umysł, propagandą strachu i manipulacją informacji zwany abonamentem RTV.

 • 2: kat z IP: 153.19.161.* (2013-02-08 08:23)

  Płacę, ale nie oglądam, bo tam nie ma co oglądać i chyba przestanę płacić

 • 3: Ciekawy z IP: 83.238.150.* (2013-02-08 09:04)

  a jeśli słucham radia czy też oglądam telewizję internetową w komputerze a nie przy pomocy telewizora czy radioodbiornika; również w pracy :-)
  Wszak to coraz częściej spotykana forma... To mam płacić czy nie?

 • 4: KATOLIK z IP: 159.205.184.* (2013-02-08 10:17)

  A JA CHCĘ PŁACIĆ NA WYBRANE PRZEZ SIEBIE PROGRAMY radiowe i telewizyjne, a nie za to BARACHŁO KTÓRE serwuje nam DWORAK I JEGO SPÓŁKA !!! Dlatego nie mam telewizora i DOPÓKI TV TRWAM nie będzie na MULTIPLEKSIE NIE KUPIĘ GO - 2,5 MLN POLSKICH KATOLIKÓW ŻĄDA tv trwam !!! NIE USTĄPIMY !!!

 • 5: Przepraszam, tylko pytam z IP: 62.21.54.* (2013-02-08 10:53)

  A jak słucham radia za pomocą komórki w zakładzie pracy,w tramwaju, na spacerze to może płacić Straży Miejskiej?

 • 6: EMERYCI PL z IP: 87.204.177.* (2013-02-08 13:28)

  Całą tego rodzaju gadaninę uważamy za zbędną !
  Zlikwidować ten ostatni haracz jeszcze z czasów PRL. Nie okłamywać ludzi,że :TVP jest publiczna i ma misję do spełnienia. PUBLICZNYCH jest KILKASET STACJI KOMERCYJNYCH > dopuśćmy je do przetargów a zrobią te programy "misyjne" wielokrotnie taniej BEZ POTRZEBY ŚCIĄGANIA TEGO HARACZU.Wyrzucić z TVP Dworaka i Brauna a skończy się żebranina w kieszeniach emerytów , rencistów i bezrobotnych , którym nie starcza na życie ."Wujo" Zdrojewski chce tym ludziom zabrać 120 zł ROCZNIE . Oni często za tę sumę kupują skromne , miesięczne wyżywienie. Zlikwidować pensje w TVP po 30, 80 czy nawet 200 tys. miesięcznie ! I nie dajmy się nabrać na inną nazwę tego znienawidzonego haraczu - teraz ci zbóje chcą to nazwać OPŁATĄ MEDIALNĄ (!)

 • 7: Ela z IP: 95.160.136.* (2013-02-08 13:59)

  Tak, zostali im tylko meryci którzy byli za czasow PRL zarejestrowani. Dziwię się tylko jak morze Rząd pozwolić na taką niesprawiedliwosć, dlaczego nie zrobią abolicji i wszystkim nakazać płacenie może wtedy było by sprawiedliwiej no i na pewno dochód dla telewizji byłby większy.

 • 8: wir z IP: 84.205.31.* (2013-02-08 14:08)

  TVP Spółka Akcyjna- a abonament

  Po pierwsze powinniśmy przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, z którego dowiemy się, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska S.A. tylko na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Umowa to jednak - coś za coś - płatnik daje pieniądze za ... no właśnie ? Ten kto daje pieniądze stawia warunki - rzymska zasada znana od lat. Stworzenie TVP S.A. - jest innym podmiotem gospodarczym niż TVP (za innych czasów) i jako osoba prawna powinna takie umowy zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP jako organu państwa, którego dotyczyły różne ograniczenia, szczególnie płacowe. A chciało się , płacić swoim pupilom - itp... krociowe wynagrodzenia to powstała TVP S.A. jako Spółka prawa handlowego mogła już tak działać Biznes - to Biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu klops. Reasumując Ci - co płacą datki na TVP S.A. robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Pytanie co na to właściciel udziałów - pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo "ciemny" Lud ma tak już "sprany mózg" , że nie "kuma" i w zębach kasę przyniesie, szczególnie jak "donosiciel" znaczy listonosz będzie mógł go "podkablować" - uprzejmie donieść.

  Wypowiedź D.Tuska z dnia 29 kwietnia 2008r

  "Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia.
  Liczę na poparcie w Sejmie i w Senacie, a także na poparcie pana Prezydenta dla tej szybkiej ustawy, która znosi obowiązek abonamentowy wobec emerytów i rencistów. Z oczywistych względów - także społecznych - szczególnie dla tej grupy dodatkowy ciężar, jakim jest abonament, urąga poczuciu przyzwoitości."

 • 9: Nie mam z IP: 89.231.29.* (2013-02-08 15:03)

  telewizora, ani radia. Po co mam ogladać ryj matoła, Kalisza i szambiaża z Biłgoraja, albo UB-eka grodzkiego przebranego w babska kiecke. Red bulla Szczynukowiacza ewentualnie można oglądać, jak żałosny kabaret.

 • 10: kacperek z IP: 46.169.134.* (2013-02-08 15:06)

  Do Wir.Nic dodać nic ująć.Powiedziane zostało wszystko co ważne! Ci co płacą działają na szkodę własną,rocznie tracą ~`220pln-ów.Brak znajomości prawa szkodzi.Korzystają z tego cwaniaczki typu kraśków i lizów.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama