statystyki

Kto i za co płaci abonament RTV

autor: Danuta Włodarczyk08.02.2013, 07:15; Aktualizacja: 08.02.2013, 08:28
„Domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy.

„Domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy.źródło: ShutterStock

Mam w domu dwa radioodbiorniki i dwa telewizory. Czy łamię prawo, płacąc tylko jeden abonament? – pyta pani Agnieszka. Nasza czytelniczka dostała też kilka dni temu od pracodawcy wiadomość na e-mail firmowy, że jeśli ma w biurze prywatny odbiornik RTV, powinna zapłacić za niego abonament. – Czy naprawdę muszę to zrobić? – zastanawia się pani Agnieszka. Nasunęła jej się jeszcze jedna wątpliwość. Czy abonament za firmowe radioodbiorniki obejmuje konkretne sztuki, czy dotyczy prawa odbioru programu w budynku urzędu, bez względu na liczbę aparatów radiowych?

reklama


reklama


Pani Agnieszka poruszyła dwie kwestie – używania odbiorników radiowych i telewizyjnych w domu i w pracy. W gospodarstwie domowym osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, bez względu na to, gdzie się one znajdują – w mieszkaniu, w domu, domku letniskowym czy w samochodzie itp. Na przykład, gdy abonent ma w mieszkaniu dwa telewizory, radio i wieżę stereofoniczną, w aucie – radio, zaś w domku letniskowym – radiomagnetofon, wnosi tylko jedną opłatę radiowo-telewizyjną.

Gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna, samodzielnie się utrzymująca osoba. Osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe mogą być zarówno członkowie małej rodziny (składającej się z dwóch pokoleń: rodziców i dzieci), jak i dużej (złożonej z trzech pokoleń oraz braci i sióstr rodziców), a także osoby do rodziny nienależące. Wspólne gospodarstwo domowe może prowadzić grupa przyjaciół, bliscy i dalecy krewni oraz powinowaci.

Osoba fizyczna posiadająca dwa (lub więcej) lokale mieszkalne, w których znajdują się odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne (bez względu na ich liczbę) opłaca również tylko jedną opłatę abonamentową. Odrębną opłatę abonamentową trzeba wnieść za odbiorniki znajdujące się w pomieszczeniu (lokalu) o charakterze handlowym, usługowym lub produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Opłatę trzeba wnieść do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Za zwłokę naliczane są odsetki w takiej samej wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Jednak „domowy” abonament nie obejmuje korzystania z prywatnego odbiornika w pracy. Zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą wnieść opłatę abonamentową za urządzenia, które do nich należą.

Wysokość opłat w 2013 roku

● Za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł miesięcznie.

● Za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł miesięcznie.

● Po uwzględnieniu zniżek za opłacenie z góry za okres dłuższy niż miesiąc opłaty abonamentowe wynoszą:

● za używanie odbiornika radiofonicznego:

a) za dwa miesiące – 11 zł,

b) za trzy miesiące – 16,30 zł,

c) za sześć miesięcy – 32,20 zł,

d) za rok – 61,00 zł.

● za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

a) za dwa miesiące – 36,20 zł,

b) za trzy miesiące – 53,70 zł,

c) za sześć miesięcy – 106,30 zł,

d) za rok – 201,40 zł.

PORADA EKSPERTA

Stanisław Maksymowicz, z zespołu rzecznika prasowego KRRiT

Firma nie ma obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych. Od tego obowiązku nie zwalnia go fakt opłacania abonamentu za używanie odbiorników w miejscu zamieszkania (zakład pracy nie wchodzi w obręb gospodarstwa domowego). Odbiorniki trzeba zarejestrować na imię i nazwisko pracownika oraz na adres firmy. Dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy, by móc go okazać w razie kontroli. Obowiązek skontrolowania, czy za słuchanie „prywatnego” radia w pracy opłacany jest abonament spoczywa na pracodawcy, który w przypadku opisanym przez czytelniczkę zawiadomił pracowników o takiej konieczności drogą elektroniczną. Ponadto kontrolerzy Poczty Polskiej mają prawo sprawdzić każde miejsce pracy pod względem opłacania abonamentu RTV zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracowników.

Firmy uiszczają opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, z odbiornikami radiofonicznymi w samochodach służbowych włącznie. Reguluje to ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, która ustaliła dwie opłaty tj.:

1. za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego oraz

2 . za używanie wyłącznie odbiornika radiofonicznego.

Za każdą parę odbiorników (radiofoniczny i telewizyjny) wnosi się jedną opłatę ujednoliconą, tzw. radiowo-telewizyjną. Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

Na przykład jeśli firma ma 5 odbiorników telewizyjnych i 10 odbiorników radiofonicznych, wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych (5 x 18,65 zł miesięcznie) i 5 opłat radiofonicznych (5 x 5,65 zł miesięcznie).

Podstawa prawna

Art. 2 ust. 6 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. 2005 r. nr 85, poz. 728, z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 7 lipca 2005 r. w sprawie określenia jednostek operatora publicznego przeprowadzających kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, wzoru upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych oraz zasad i trybu wydawania tych upoważnień (Dz.U. 2005 r. nr 132, poz. 1116 i nr 214, poz. 1809),

Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. 2007 r. nr 187, poz. 1342),

Rozporządzenie KRRiT z 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz.U. 2010 r. nr 29, poz. 152),

Rozporządzenie KRRiT z 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2013 r. (Dz.U. 2012 r. poz. 543).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • podlasianka(2013-02-08 16:30) Odpowiedz 00

  jestwsmy wolnej polsce jak moze byc ze nas zmuszajo to co ja niechce niechce oglodac zaklamania w tv. i kolotni ja bede placic zato co oglodam a reklame majo pieniodze i majo wysokie pobory a nie emeryt co nie ma na leki chanba a pan dworak to ma nisko kulture i nier szanuje wszystkich ludzi jednakowo nie bedzie nas smuszal oglodania to co jemu sie podoba a katolicy tez ludzie to powinien zalatwic pan prezydet bo ludzie nie wytszymajo co z nas ten rzod robi dziadostwo a pan dworak powinien wziosc srednio krajowo bo opuszcza prace i nie pracuje dla dobra polski

 • kam(2013-02-08 16:32) Odpowiedz 00

  To się nazywa HARACZ! Nic więcej... a opisana na początku sytuacja tylko to potwierdza.
  Masz - oglądasz - płacisz,
  masz- nie ogladasz - tez płacisz,
  niedlugo możliwa opcja: nie masz - nie ogladasz - też płacisz
  i uwaga: opcja dla internetowych: nie masz -oglądasz - płacisz

 • Grzegorz(2013-02-10 15:05) Odpowiedz 00

  Październik 2007 r. To nie jest telewizja publiczna Przestańmy udawać, że płacimy abonament na telewizję publiczną, a ona jest telewizją rządową. Będziemy chcieli wyegzekwować misyjność mediów. Będę zawsze wszystkim mówił kolegom z PO i PSL, że kto rządzi mediami publicznymi, przegrywa wybory. Chcę, żeby wybili sobie wreszcie z głowy to, że muszą być koniecznie w mediach publicznych. Ta ekipa zrobiła z telewizji publicznej rzecz najgorszą, mamy zwyrodnienie w ośrodkach regionalnych. Wszystkich, którzy tak drastycznie nadużyli mediów publicznych do własnych celów politycznych, czeka bardzo surowe rozliczenie. Nie wykluczam, że także w trybie karnym. Nie chcę straszyć prywatyzacją, lecz oczekuję od mediów publicznych misji. Listopad 2007 r. To wyłudzanie pieniędzy Wszystkie dotychczasowe starania, takie jak (...) instytucja abonamentu, mające prowadzić do ochrony mediów publicznych przed nadmiernym upolitycznieniem, okazały się wyłącznie instrumentami - mówię to z pełną odpowiedzialnością - wyłudzania pieniędzy od Polaków na rzecz budowania propagandowej machiny rządowej. Kwiecień 2008 r. Abonament to haracz Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. (...) Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. (...) Mamy zbyt wiele informacji na temat nieracjonalnego wydawania pieniędzy publicznych, pieniędzy podatnika, jeśli chodzi o media publiczne. Maj 2008 r. To wyjątkowo obłudny system Chciałbym powiedzieć, że nie spoczniemy dopóty, dopóki nie zmienimy tego wyjątkowo obłudnego systemu narzucania haraczu Polakom szczególnie niezamożnym po to, by nieliczna grupa ludzi mogła korzystać z tego materialnie w sposób nieuzasadniony, poza jakąkolwiek kontrolą, i żeby niektórzy najbardziej ambitni politycy wykorzystywali te media publiczne we własnym interesie. Donald Tusk

 • ela(2013-02-09 12:21) Odpowiedz 00

  W naszym dzikim kraju jedni muszą płacić za wszystko a inni tylko się śmieją.Tak wygląda polskie państwo prawa.

 • kacperek(2013-02-08 15:06) Odpowiedz 00

  Do Wir.Nic dodać nic ująć.Powiedziane zostało wszystko co ważne! Ci co płacą działają na szkodę własną,rocznie tracą ~`220pln-ów.Brak znajomości prawa szkodzi.Korzystają z tego cwaniaczki typu kraśków i lizów.

 • Irena Anna(2013-02-08 15:20) Odpowiedz 00

  W pełni zgadzam się z wypowiedzią nr 8. Zastanawia mnie natomiast fakt kto i dlaczego pozwala aby TP SA zupełnie bezkarnie wprowadzała ludzi w błąd domagając się pieniędzy które jak widać prawnie są nienależne. Czy to nie ma charakteru wyłudzania.

 • niepłacący(2013-02-08 17:08) Odpowiedz 00

  Czytam w dziesiejszej prasie, że niepłacący złodziejskiego ,zresztą haraczu otrzymują nakazy płatnicze z urzędów skarbowych a niebawem pokarzą sie też przesympatyczni panowie komornicy aby okraść podobno zgodnie z prawem(?) nieświadomego posiadacza telewizora czy też również radia

 • mądry(2013-02-10 18:52) Odpowiedz 00

  Zapłacę ja nie będzie ani jednej obłudnej i kłamliwej reklamy

 • GRAZA(2013-04-06 17:25) Odpowiedz 00

  dlaczego w naszym kraju jest tak ze ci glupcy co kiedys zarejstrowali odbiorniki musza placic za tych co nierejstrowali a po drugie mamy dosyc tych beznadziejnych reklam i powtazajacych sie serjali a po trzecie place cyfre

 • zetek(2013-05-16 15:16) Odpowiedz 00

  Do katolika ! Taką telewizję oglądają analfabeci i ciemniaki.Ten WASZ ZŁODZIEJ OJCZULEK okradnie Was co do grosika.Taka telewizja to telewizja polskich talibów siejąca nienawiść i głupotę.

 • Doradca(2013-02-13 09:53) Odpowiedz 00

  Ludzie, płaćcie abonament. Różne Cichopki, Lisy, Kraśki, Kammele muszą z czegoś żyć.

 • biedna(2013-02-10 22:17) Odpowiedz 00

  bede placic jak bedziem mieli zaropki po 40 tysiecy to czemu nie mozna placic a skoro mamy niskie albo wcale to za glupoty w tv nie ma co oplacac jak trwam to nam nie dadzo haniba a oplaty zodajo to wstyd pan dworak to moze zloczy sie z palikotem to bedzie spulka

 • abonent(2013-02-10 19:17) Odpowiedz 00

  TVP, jak na telewjzję publiczną, niestety zeszła bardzo nisko w ostatnich latach. To niepokojące. Ciągle mamy tylko kabaretowy klub (czasami o poziomie nie najwyższych lotów...), pełno seriali, ogłupiających reklam. Tak Telewizja kształtuje Polaków??? A czemu zniknęła kultura, edukacja, nauka, na poziomie rozrywka???

 • Jacek(2013-02-10 19:27) Odpowiedz 00

  A co z radiem w telefonie komórkowym i w samochodzie, moze ktoś wie? Też mam płacić jak słucham w miejscu pracy?

 • Nie mam(2013-02-08 15:03) Odpowiedz 00

  telewizora, ani radia. Po co mam ogladać ryj matoła, Kalisza i szambiaża z Biłgoraja, albo UB-eka grodzkiego przebranego w babska kiecke. Red bulla Szczynukowiacza ewentualnie można oglądać, jak żałosny kabaret.

 • k(2013-02-09 10:37) Odpowiedz 00

  Przyszło mi do zapłaty 1500zł. Co robić?

 • bezrobotny pl(2013-02-08 21:02) Odpowiedz 00

  do 17 -tki > do płacenia tego bezprawnego haraczu zmusza się również BEZROBOTNYCH - wystarczy ,że dostają 500 zł zasiłku ( słownie PIĘĆSET zł miesięcznie). A pensje dla zasłużonych w TVP przekraczają nawet 200 tys. miesięcznie - i tego nikt od czasów PRL nie zmienia (!) I to wszystko w majestacie prawa polskiego.

 • KATOLIK(2013-02-08 10:17) Odpowiedz 00

  A JA CHCĘ PŁACIĆ NA WYBRANE PRZEZ SIEBIE PROGRAMY radiowe i telewizyjne, a nie za to BARACHŁO KTÓRE serwuje nam DWORAK I JEGO SPÓŁKA !!! Dlatego nie mam telewizora i DOPÓKI TV TRWAM nie będzie na MULTIPLEKSIE NIE KUPIĘ GO - 2,5 MLN POLSKICH KATOLIKÓW ŻĄDA tv trwam !!! NIE USTĄPIMY !!!

 • niepłacący(2013-02-08 17:27) Odpowiedz 00

  Jeżeli podpisujący się WIR, pozwoli, zamierzam przesłac zapytanie podparte jego wypowiedzią do Zarządu TVP SA. Pozdrwiam serdecznie.

 • Przepraszam, tylko pytam(2013-02-08 10:53) Odpowiedz 00

  A jak słucham radia za pomocą komórki w zakładzie pracy,w tramwaju, na spacerze to może płacić Straży Miejskiej?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama