statystyki

Czy Polski Związek Działkowców zostanie zlikwidowany?

autor: Monika Kuś04.02.2013, 11:49; Aktualizacja: 04.02.2013, 11:58
  • Wyślij
  • Drukuj
Ogródek działkowy

Ogródek działkowyźródło: ShutterStock

Chcemy odebrać przywileje, ale tylko władzom Polskiego Związku Działkowców, a samych działkowców chcemy chronić – twierdzi Stanisław Huskowki, poseł PO na łamach „Gazety Wyborczej”.





W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że aż 24 spośród 50 zapisów ustawy o ogrodach działkowych jest niezgodnych z konstytucją. Partie polityczne w Polsce podjęły więc wzmożony wysiłek, by stworzyć nowe projekty ustawy o ogrodach.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez „Gazetę Wyborczą”, Polski Związek Działkowców jest przeciwny projektowi, którego szczegóły ujawnił poseł PO Stanisław Huskowski – krytyce zwłaszcza poddany jest pomysł zlikwidowania PZD.

Jakie jeszcze zmiany oprócz likwidacji PZD przewidują twórcy projektu? Do najważniejszych należą:

- możliwość zakładania przez samych działkowców stowarzyszeń,
- obowiązek podpisywania umów dzierżawy ogródków z samorządami,
- obowiązek podpisania przez stowarzyszenie ogrodowe umowy z gminą na przynajmniej 25 lat (w przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania przewiduje istnienie ogródków), albo na 15 lat (gdy planu miejscowego nie ma lub zakłada inny cel, niż ogródki).

Na uchwalenie nowej ustawy parlament ma półtora roku – termin mija w styczniu 2014 r.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Media
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: ON z IP: 89.79.114.* (2013-02-04 13:04)

    Działkowcy to dawni beneficjenci PRL (działacze partyjni,związkowcy i spolegliwi szeregowi członkowie PZPR).

  • 2: działkowiec z IP: 79.190.213.* (2013-02-04 13:36)

    On ja też mam działkę ale PRL nie pamiętam - jak padał to miałem kilka lat.

    PS. Za działkę zapłaciłem

  • 3: Marysia z IP: 83.11.12.* (2013-02-04 13:41)

    Co by tu jeszcze panowie spieprzyć bo nie wiele zostało.

  • 4: ble ble z IP: 217.153.225.* (2013-02-04 14:20)

    Komentarz @ON-ego, nic wartościowego nie wnosi do sprawy. Idąc tym tokiem rozumowania m.in. Wędkarze, Lekarze, Prawnicy, itd. toteż dawni beneficjenci PRL. PZD może być tylko beneficjentem jeśli już, a nie działkowcy. Jeśli nie wie się co napisać, to lepiej nie pisać.

  • 5: tedd z IP: 78.8.86.* (2013-02-04 15:01)

    POpaprańcy szukają KASY i łupią ten biedny naród!!!

  • 6: Gosia z IP: 195.205.245.* (2013-02-04 16:32)

    ON - ja tez mam działkę, a z PRL-em mam tyle wspólnego co działkowiec z komentarza nr 2. Radziłabym powstrzymac sie przed takimi komentarzami.

  • 7: działkowiec z IP: 95.160.42.* (2013-02-04 18:14)

    Oczywiście likwidacja PZD to konieczność.Nie wnoszą nic prócz popierania kasy i to bardzo dużej.Samorząd i sami działkowcy dadzą sobie radę.

  • 8: Anna z IP: 37.130.59.* (2013-02-04 18:27)

    Zgadzam się z działkowcem. PZD zupełnie nie potrzebny. Brali kasę i to wszystko. A jeszcze jakie bzdurne przepisy wymyślali.
    Ale niestety PZD nie próżnuje, ściąga do Warszawy swoich działaczy, straszy, że jak ich nie będzie to będziemy płacili olbrzymi podatek, że zabiorą nam działki a więc ludzie latają z przygotowanymi formularzami z zbierają podpisy.
    Najlepiej, żebyśmy się zorganizowali na wzór wspólnot mieszkaniowych i sami gospodarowali przy wsparciu samorządów.

  • 9: MT z IP: 89.228.90.* (2013-02-04 18:46)

    Jak zlikwiduja PZD to oczywiście , że częśc działek przestanie istnieć, szczególnie te w miastach. Deweloperzy juz nie mogą się doczekać i supermarkety będzie gdzie budować. Jesli ktos na jakiś teren zajmowany przez działkowców, będzie mniał ochotę, to Skarb Państwa lub Urząd chętnie im odda za grosze , tak jak wszystko oddają. BAJ, BAJ DZIAŁOWCY!!!. TEż mam działkę od 1985 roku i nie jestem żadnym beneficjentam PRL.

  • 10: zwykły obywatel z IP: 85.193.226.* (2013-02-04 20:11)

    Z wcześniejszych artykułów i szacunków (ok.pół roku temu) wynikało, że o ile pod zarządem PZD płaci się rocznie 200-300 zł. za używanie działki, to po przejściu pod samorządy będzie się płacić ponad 900 zł.
    Po drugie- te niby lokalne zarządy mogłyby okazać się zwykłymi szajkami w celu usunięcia z działek najsłabszych w celu scalania gruntów na własne potrzeby. Reasumując, nic nie zmieniać ( podobnie jak śmieci ), bo tylko sięgacie do naszych kieszeni i dokładacie zgryzoty, skłócając ludzi.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie