statystyki

Opłaty za użytkowanie wieczyste: Właściciel w spółdzielni bez zniżki

autor: Ewa Ivanova22.01.2013, 07:05; Aktualizacja: 05.03.2013, 11:41
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Czy na przekształceniu mieszkania w odrębną własność można stracić? Okazuje się, że tak, choć nikt o tym nie uprzedzał. Zwłaszcza przy podwyżce rocznych opłat za użytkowanie wieczyste gruntu pod budynkiem.

Reklama


Reklama


Przekonało się o tym blisko siedemdziesięciu mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej Szwoleżerów w Warszawie. Miasto odebrało im dotychczasowe 50 proc. bonifikaty w opłatach za użytkowanie wieczyste gruntu tylko dlatego, że są właścicielami mieszkań. Z dobrodziejstwa ulgi korzysta natomiast dalej sama spółdzielnia i ci sąsiedzi, którzy nie dokonali przekształceń i dalej mają mieszkania spółdzielcze. Problem może dotyczyć setek mieszkańców stolicy.

Różne traktowanie

Spór o prawo do bonifikat będą musiały rozstrzygnąć sądy. Na razie od odpowiedzi na pytanie, kto ma rację – miasto czy mieszkańcy, uchyliło się samorządowe kolegium odwoławcze (SKO). Uznało, że nie jest uprawnione do udzielania bonifikaty, tylko do orzekania w kwestii podwyżki. Jeśli spółdzielcy nie wygrają w sądzie, czekają ich horrendalne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste.

Sporna bonifikata 50 proc. została ustalona jeszcze przez prezydium rady narodowej. Prawo do niej potwierdza akt notarialny z 1963 r., w którym spółdzielni przekazano grunt w użytkowanie wieczyste.

– Do momentu przekształcenia mieszkania korzystałam z 50-proc. bonifikaty za użytkowanie wieczyste. Teraz, gdy mam odrębną własność, straciłam to prawo, mimo że dalej jestem członkiem spółdzielni – skarży się pani Zofia ze Spółdzielni Szwoleżerów.

Co ciekawe, właściciele odrębnych lokali korzystają z niższych stawek jako spółdzielcy w przypadku opłat za grunty wspólne, którymi włada spółdzielnia. Natomiast zdaniem ratusza nie mają prawa do bonifikaty za grunty pod blokiem.

– Draństwo polega na tym, że najpierw ustawodawca umożliwił spółdzielcom przekształcenia i wyodrębnienie własnych lokali. A teraz spotyka ich za to swoista kara. Muszą płacić za użytkowanie wieczyste znacznie więcej niż ich sąsiedzi, którzy mają mieszkania własnościowe. A i jedni, i drudzy są spółdzielcami – ocenia Bogdan Michalski, prezes spółdzielni.

– To absurdalna sytuacja. Spółdzielcy są nierówno traktowani. Mój sąsiad nie przekształcił mieszkania i ma ulgę, a ja wyodrębniłem własność i tracę bonifikatę – argumentuje członek spółdzielni.

Interpretacja miasta

Dzielnica Śródmieście przekonuje, że 50 proc. bonifikata w opłacie wynika z warunków umowy oddania gruntu w użytkowanie wieczyste.

– Podkreślić należy, że zniżki w opłacie przysługują tylko spółdzielniom mieszkaniowym, którym oddano grunty na podstawie uchwały Prezydium Rady Narodowej z 1963 r. – wskazuje Urszula Majewska, rzecznik dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Zgodnie z treścią tej uchwały „za tereny oddane w wieczyste użytkowanie spółdzielniom mieszkaniowym lokatorskim zniżka wynosi 50 proc.”.

– Uchwała powiązana jest z osobą użytkownika wieczystego, nie z konkretnym gruntem oddanym w użytkowanie wieczyste (zniżka dla podmiotu – spółdzielni mieszkaniowej). Zatem zniżka przyznawana podmiotowo nie może być przeniesiona na kolejnego użytkownika wieczystego nieruchomości – przekonuje Urszula Majewska.

W konsekwencji, zdaniem urzędników, osoby nabywające na własność lokale wyodrębnione ze spółdzielni są tej zniżki pozbawione.

– W rozstrzygniętych przez SKO sprawach zauważa się stanowisko, że ani SKO, ani prezydent m.st. Warszawy nie są uprawnieni do udzielania zniżki na warunkach uchwały osobom, które wyodrębniły lokale ze spółdzielni – dodaje rzecznik dzielnicy.

Miasto zaleca więc, aby osoby o niskich dochodach wystąpiły o 50-proc. bonifikatę w opłacie na podstawie art. 74 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 1997 r. nr 115, poz. 741 z późn. zm.).

– Osoby niemające zaległości w opłatach za lata poprzednie mają prawo składać wnioski o zmianę terminu płatności – dodaje też Urszula Majewska.

Dobra wiadomość dla użytkowników wieczystych jest taka, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom na razie dzielnica Śródmieście nie zdecydowała się na podawanie dłużników z tytułu użytkowania wieczystego na czarne listy dłużników, prowadzone przez biura informacji gospodarczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Marek(2013-02-14 10:11) Odpowiedz 00

  Pomimo przekształcenia w odrębną własność .Spółdzielnia czy właciciel lokalu jest wieczystym uzytkownikiem a nie właścicielem terenu,to zupełnie inny temat uważam ,ze decyzja podjęta została nie prawidłowo

 • Krystyna(2013-02-14 20:35) Odpowiedz 00

  Taka sama sytuacja jak z płaceniem podatku VAT przy wymianie okien przez spółdzielców własnościowych i spółdzielców właścicieli - jedni nie płacą VAT-u a drudzy dostają PIT-8 i muszą go uregulować. Mamy świetne prawo z podziałem na lepszych i gorszych; chociaż ci gorsi zapracują swoimi wyrzeczeniami i oszczędnościami na swój status to i tak dalej muszą oszczędzać i dokładać do wykorzystujących ich.

 • zofia(2013-01-22 11:30) Odpowiedz 00

  mam mieszkanie wykupione ze spoldzielni mieszkaniowej i mam wyodrebione ile bede placic podatku ?

 • Renia(2013-01-22 18:38) Odpowiedz 00

  Od początku procesu przekształcania mieszkań w odrębną własność było wiadomo, że przekształcenie jest celowe tylko i wyłącznie z gruntem pod mieszkaniem(blokiem). Należało dążyć do tego, aby spółdzielnia wykupiła grunt od miasta i przekazała go spółdzielcom razem z przekształcanym mieszkaniem. Prawo mówi, że właściciel gruntu jest też właścicielem wszystkich zabudowań znajdujących się na tym gruncie. Więc co za zysk z takiej własności bez gruntu. Była w Necie masa artykułów na ten temat, że własność mieszkania tylko z gruntem. Kto nie posłuchał, teraz ponosi konsekwencje swoich decyzji.

 • Kuba G.(2013-01-22 12:04) Odpowiedz 00

  Wogóle ten haracz w postaci użytkowania wieczystego powinien być zniesiony. A to prawda, dużo ludzi dostało podwyżki po przekształceniu, a miasto dalej zarabia krocie na tym. Najwyższe czas aby sądy zaczeły dziłać jako sądy, a nie obrońcy interesu państwa i miast

 • mol.(2013-01-23 07:33) Odpowiedz 00

  Dziki to kraj tylko wyciągają z kieszeni biednego narodu!!!

 • MT(2013-01-22 22:08) Odpowiedz 00

  Jestem zdumiona. Styczeń mija a posłowie jeszcze sobie diet nie podnieśli? DZIWNE?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama