statystyki

Czy można zmusić byłą żonę do zmiany nazwiska po rozwodzie?

autor: Monika Kuś09.10.2012, 11:47; Aktualizacja: 09.10.2012, 13:47
Najczęściej to mężowi zależy na zmianie nazwiska przez byłą żonę

Najczęściej to mężowi zależy na zmianie nazwiska przez byłą żonęźródło: ShutterStock

Wiele osób po uzyskaniu rozwodu decyduje się na powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Nie zawsze jednak byli małżonkowie rozstają się w dobrych relacjach. W efekcie często małżonek po rozwodzie pyta, czy istnieje prawna możliwość zmuszenia byłej żony do zmiany nazwiska.

Reklama


Reklama


Zmiana nazwiska

O nazwisku, które małżonkowie będą nosić po zawarciu ślubu, decyduje oświadczenie zawarte przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Jak wygląda kwestia nazwiska po ślubie? Małżonkowie mogą:

1. Nosić wspólne nazwisko, które dotychczas należało do jednego z nich.

2. Każdy z małżonków może zachować swoje dotychczasowe nazwisko.

3. Można połączyć nazwisko z nazwiskiem drugiego małżonka.

Należy także mieć na uwadze, że polskie prawo nie przewiduje możliwości powstania nazwiska, które składałoby się więcej niż z dwóch członów, czyli np. prawidłowe będzie Aneta Kowalska – Nowak, ale już Aneta Kowalska – Nowak – Adamska jest niezgodne z przepisami.

Warto pamiętać, że zmiana nazwiska musi być decyzją przemyślaną, zaś powód nie może być błahy.

W ustawie o zmianie nazwiska podkreśla się, że wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeśli jest uzasadniony ważnymi powodami. Kiedy zachodzą ważne względy?

Według ustawodawcy są to sytuacje, gdy wnioskodawca nosi nazwisko ośmieszające, o brzmieniu niepolskim bądź też posiadające formę imienia. Można także zmienić nazwisko na takie, którego używamy albo powrócić do nazwiska, które zostało zmienione.

Co istotne – sąd w wyroku rozwodowym nie rozstrzyga o zmianie nazwiska – ta kwestia leży w gestii Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Czy można zmusić małżonka do zmiany nazwiska

Z reguły to kobiety po uzyskaniu rozwodu podejmują decyzję o powrocie do nazwiska, którym posługiwały się przed zawarciem małżeństwa.

Nie należą jednak do rzadkości sytuacje, gdy klienci - mężczyźni – pytają, czy istnieje prawna możliwość zmuszenia żony do zmiany nazwiska i powrotu do nazwiska panieńskiego po rozwodzie, podkreśla Marta Trzęsimiech – Kocur, radca prawny, prowadząca kancelarię prawną.

Wyjaśnia także, że takiej możliwości nie ma. Powrót do nazwiska panieńskiego to tylko i wyłącznie decyzja kobiety (nazwisko jest bowiem dobrem osobistym chronionym przez prawo).

Jeśli więc była żona nie podejmie samodzielnej decyzji w sprawie powrotu do nazwiska sprzed ślubu, to żądanie byłego małżonka, by porzuciła nazwisko będzie bezskuteczne.

Po rozwodzie
Jak wrócić do panieńskiego nazwiska? Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne – pod warunkiem, że dopilnujemy terminu. Zmiana nazwiska jest możliwa w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia wyroku rozwodowego. W tym czasie należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego niezbędne dokumenty.

Dlaczego część kobiet po rozwodzie nie zamierza zmieniać swojego nazwiska?

Z moich obserwacji wynika, że na decyzję kobiet wpływają przede wszystkim dwa czynniki - pozycja zawodowa oraz fakt posiadania dzieci.

Jeśli kobieta zajmuje ugruntowaną pozycję zawodową, to zmiana nazwiska rodziłaby szereg komplikacji i dlatego pozostaje ona przy aktualnym, powszechnie już znanym, nazwisku – twierdzi Marta Trzęsimiech–Kocur.

I dodaje, że podobnie jest w przypadku, gdy dzieci rozwiedzionych osób noszą nazwisko ojca - wówczas kobieta nie chce zmieniać nazwiska, chce, by dzieci nazywały się tak samo jak ona, by oszczędzić przykrości, jakie mogłyby spotkać je w przedszkolu czy szkole.

Istnieją także sytuacje, gdy kobieta chce po prostu zrobić byłemu mężowi na złość, gdy wie, że zależy mu na tym, by powróciła do nazwiska panieńskiego.
Są to jednak przypadki odosobnione.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • kjkj(2014-06-19 19:49) Odpowiedz 71

  POLSKIE PRAWO JEST CHORE !! Kobieta jest straszna ***** i nie mozna pozbawic jej nazwiska ?! to choreee

 • złotko(2013-11-03 01:47) Odpowiedz 70

  Paranoja ,rozwód rozstanie w złych relacjach i takiej baby nie można pozbawić nazwiska,tylko buja się na cudzym jakby na swoim nie mogła .Totalny szok

 • tomek(2015-04-17 16:48) Odpowiedz 61

  A jak była żona" pracuje" w domu publicznym to tez nie moge ja zmusić do zmiany nazwiska przed sadem?

 • em(2014-02-02 23:41) Odpowiedz 50

  To, że kobieta po rozwodzie złośliwie nie chce powrócic do swego panieńskiego nazwiska, to naprawde nie jest takie rzadkie! I jak zwykle mężczyzna (bo to w 99% ich dotyczy) jest poszkodowany! Są w tym kraju równi i Równiejsze, ale Rôwniejsze stoją wyżej w hierarchii... Biedne zawsze poszkodowane i ciemiężome kobiety... Podobnie jest z zaprzeczeniem ojcostwa, jeśli Równiejsza przyprawiła ci rogi i masz test DNA potwierdzający, że wychowujesz cudze dziecko, a żona w twarz ci sie śmieje...
  Ale walcza o te swoje parytety (ciekawe, czy sfemizowane szkoly i sądy rodzinne feministki wyłączą z parytetów, czy wreszcie trochę absolwentów płci gorszej dopuszczą...)!

 • obywatel(2015-07-10 14:53) Odpowiedz 40

  To jest właśnie ten chory system,
  kobieta pruje się wszędzie jak stary sweter, odbyła staż w kilku przybytkach uciech w Europie, zajmowała się stręczycielstwem, zaszła w ciążę celowo z innym , by na milczeniu zarobić. jej mąż dowiedział się w chwili składania papierów rozwodowych, że wychowywał nie swoje dziecko...facet godzi się na rozwód bez orzekania o winie, by zaoszczędzić dzieciom walki, a tu taki klops.
  W dodatku przynajmniej raz dziennie ma telefon od wierzycieli byłej żonki...

 • aa(2014-01-30 12:47) Odpowiedz 40

  "Istnieją także sytuacje, gdy kobieta chce po prostu zrobić byłemu mężowi na złość, gdy wie, że zależy mu na tym, by powróciła do nazwiska panieńskiego.
  Są to jednak przypadki odosobnione"
  Wcale nie takie odosobnione proszę pani :)

 • andrekas(2012-12-06 07:00) Odpowiedz 20

  Istnieją także sytuacje, gdy kobieta chce po prostu zrobić byłemu mężowi na złość, gdy wie, że zależy mu na tym, by powróciła do nazwiska panieńskiego.
  Są to jednak przypadki odosobnione.

  To cytat, a jak z tego impasu wyjść

 • ja(2013-08-05 16:54) Odpowiedz 20

  nie poruszyli jeszcze jednej kwestii, powrót do nazwiska panieńskiego wiąże się jeszcze z wymianą dokumentów a to czas i koszty

 • Anna(2015-12-23 00:40) Odpowiedz 12

  Mieszkam w Niemczech . 3 lata nie mieszkam z mężem. Mój mąż to chory człowiek i nienormalny bije kobiety obczernia mnie przed wszystkimi jaka ja nie dobra jestem leniwa nie pracowita itd.itp.Policja już ma go dość wszyscy już go tu znają. Mówiąc szczerze jestem w takim bagnie z którego nie mogę wyjść. Sprawa rozwodowa toczy się w Niemczech a szanowny małżonek pojechał do Polski i zmienił nazwisko na moje. (To już jego 3 nazwisko ) Nigdy nie mieszkaliśmy razem w Polsce i obowiązują nas prawo niemieckie.Nawet urzad Cywilny nie powiadomił mnie o zmianie nazwiska mojego męża. Człowiek ten nie płaci rachunków trafia do bik alimenty do płacenia itd.a w Niemczech chce uciec przed odpowiedzialnością .....hmm...na krótko. Nie pozwolę sobie na to aby szarpać moim nazwiskiem. Muszę mu odebrać a mam dowody nagrania .Pytanie jakie szanse i czy uda się?

 • owo(2016-07-20 00:26) Odpowiedz 10

  Czy trzeba spirytystką które pomogą Ci odzyskać swoje problemy, takie jak uzyskanie ex mąż żona chłopaka dziewczynę będę rozwiązać problem w ciągu 48 godzin itp połączyć się z nami poprzez OWOODODOSPELLCASTER04@GMAIL.COM lub WhatsApp +2349052571784

 • .(2012-10-09 15:41) Odpowiedz 10

  Tak.I to jest w zasadzie niezbędne.

 • Ad 1(2012-10-09 21:57) Odpowiedz 10

  Co jest niezbędne?

 • Sah(2012-10-29 10:01) Odpowiedz 00

  Bardzo miły, lekki, przyjemny tekst :) Lekkie pióro autorki. Czasem fajnie usiąść w tramwaju i przeczytać coś inteligentnego.

 • @złotko(2013-11-11 12:16) Odpowiedz 00

  Myślałam jak złotko niema, że to wytwór mediów, niestety myliłam się. ...

 • Anna(2015-12-23 00:23) Odpowiedz 00

  Mieszkam w Niemczech

 • April Paula(2015-11-26 23:44) Odpowiedz 00

  Śledzę większość tych Kości, ale oszukany. I nawet zobaczyć niektóre z nich przepisywanie co napisałem w sieci.
  Większość z tych ludzi z informacją, fałszywych zeznań i dla Ciebie, aby pamiętać o tym, są one BANDA Kości i oszustw.
  Jedyny człowiek rzeczywiście można zaufania przez zaklęcie DR OKIJA IKE JEGO EMAIL JEST okijaik@gmail.com, bym przyprowadził go tutaj, w ZJEDNOCZONYCH jeśli to możliwe.
  Zrobił dużo rzeczy, które ja naprawdę nie wspomnieć tutaj, ale większość tego, co zrobił dla mnie było mi pomóc raka i pomagał ME wróciłem mojej pracy i mojego małżeństwa. ON JEST WIELKI I ja się z nim spotkać przez Internet, tak jak każdy inny człowiek zeznał, ale on jest rzeczywiście realne i bardzo dobry SPELL CASTER. Nadal jestem BARDZO wdzięczny DR OKIJA IKEFOR uratowanie mi życia i mojego małżeństwa. Chcę, aby ya wszyscy wiemy, że nie masz do sprawdzenia ktokolwiek inny, tylko ten stary.
  JEGO kontakt e-mail JEST okijaike@gmail.com PONIŻEJ SĄ Specjalizuje DZIĘKUJĘ.

  ZAPRASZAMY DO TEMPLE ROZWIĄZANIE
  Czy jesteś zmęczony pitching słabe zaklęcia, które dają więcej niż fałszywej nadziei?
  Czy jesteś rozczarowany swoim życiu ??
  Czy udało się wszystkich form życia?
  okijaike mają bardzo wysoki wskaźnik sukcesu w następujących okolicznościach:

  1). Pobierz kochanka powrotem (Miłość pisowni)
  2). Oddaje serce ukochanej osoby *
  3). Przestań rozwodu *
  4). seksapil
  5). Przełamać się i wrócić do mojego kochanka *
  6). Szybka sprzedaż ja pisze mikstury do zwiększenia klientów biznesowych.
  7). zaklęcia leczyć insanity / stres / uzależnienia / długiej chorobie.
  8). wyjaśnić zdobyć gier / loterii / kasyno.
  9). rzucić zaklęcie, aby uzyskać płatną pracę.
  10). posiada umiejętności w odległej uzdrowienia.

 • vanessa(2015-08-24 02:31) Odpowiedz 00

  Uwaga Przyjaciele,
  Mam na imię Vanessa Wayne i opieram w Texas USA. "Moje życie jest powrotem !!! Po 1 roku uszkodzony

  małżeństwa, mój mąż zostawił mnie z dwójką dzieci. Czułem się jak moje życie się kończy prawie

  popełnił samobójstwo, byłem emocjonalnie się przez bardzo długi czas. Dzięki wielkim urokiem

  Rzucający nazywany arcykapłana Dr IDAHOSA które spotkałem w Internecie. Z jednej wiernej dzień, jak ja

  Przeglądając internet, natknąłem się na wiele świadectw o tym zwłaszcza

  przeliterować rzucającego. Niektórzy ludzie zeznał, że przyniósł ich Ex kochanka plecami, niektóre zeznał, że

  On przywraca macicy, raka leczyć, i inne choroby, niektóre zeznał, że może rzucić czar

  zatrzymać rozwód i tak dalej. Ja również spotkałem jednego konkretnego świadectwa, to było o kobiecie

  nazywa Sonia, ona świadczy o tym, jak przywiózł jej kochanka Ex w mniej niż 7 dni,

  na koniec jej zeznań upuściła adres e-mail Arcykapłana dr IDAHOSA'S. Po

  czytając to wszystko, postanowiłem spróbować. Skontaktowałem się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej

  (dridahosaspellcaster@gmail.com) i wyjaśnić mój problem z nim. W ciągu zaledwie 3 dni, mój

  mąż wrócił do mnie. Rozwiązaliśmy nasze problemy, a my jesteśmy jeszcze szczęśliwsi niż wcześniej. Wysoka

  Ksiądz dr IDAHOSA jest naprawdę utalentowanym człowiekiem, a ja nie zatrzyma publikowanie go, bo jest

  wspaniały człowiek ... Jeśli masz problem tutaj jest jego adres e-mail, aby go osiągnąć.

  dridahosaspellcaster@gmail.com~~dobj będziesz zadowolony, że tak.

  Uwaga: Może też doprowadzić do bogatych, leczyć HIV / AIDS, leczyć wszelkiego rodzaju choroby nowotworowej, zatrzymać

  od złe sny, sprawi, że w ciążę, jeśli nie masz dziecka i chroni przed

  źli porządku. skontaktuj się go dzisiaj i żyć hapilly zawsze.
       (dridahosaspellcaster@gmail.com)

 • Dr.Sambola(2014-10-17 20:01) Odpowiedz 00

  Dr.Sambola Uwielbiam być na swóją strony do rozprzestrzeniania moje szczęście. Twoja ciężka praca i wysiłek jest bardzo ceniona szczególnie ze mną. Moja dziewczyna przyjaciel jest z powrotem do domu. Jesteśmy z powrotem. Odbieram ją z dworca dzisiaj. Nie widział jej, w ciągu 6 lat. Zmarnowałem tyle czasu z innymi kółkach czarów i powinien skazani pierwotnie. Jesteś naprawdę utalentowany rzucający czar i chciałem po prostu trochę czasu, aby pokazać, w jaki sposób i powiedzieć światu, jak bardzo jestem wdzięczny "dzięki Dr.Sambola, skontaktuj się z nim, jeśli potrzebujemy jego pomocy Skontaktuj się z nim dzisiaj. Drsambolatemple11 @ perspektyw. com

 • ula(2016-09-17 21:26) Odpowiedz 00

  FAKTYCZNIE PRAWO BEZNADZIEJNE. PO ROZWODZIE AUTOMATYCZNIE POWINNO SIĘ PRZECHODZIC NA SWOJE NAZWISKO

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama