statystyki

Nowe egzaminy na prawo jazdy będą później. Kierowcy znowu w zawieszeniu

autor: Tomasz Żółciak02.10.2012, 06:59; Aktualizacja: 02.10.2012, 08:21
Nowy egzamin nie zaskoczy przyszłych kierowców w 2013 r.

Nowy egzamin nie zaskoczy przyszłych kierowców w 2013 r.źródło: ShutterStock

Jest już niemal przesądzone, że zmiany w testach na prawo jazdy wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wejdą od 19 stycznia 2013 r. Miały być one radykalne i zrewolucjonizować system szkolenia kandydatów. DGP analizuje problemy, które opóźniają reformę.

Reklama


Reklama


Nowe zasady zakładają m.in. zwiększenie bazy pytań do ok. 3 tys., z czego część stanowić będą interaktywne filmy sytuacyjne z 10-sekundowym czasem na odpowiedź. Z kolei kierowcy, którzy zbiorą 24 punkty karne, nie będą kierowani na powtórny egzamin, tak jak obecnie.

Zamiast tego czeka ich wielogodzinny kurs doszkalający. Problem w tym, że rewolucja w egzaminach jest zagrożona. Oto powody, które niemal gwarantują poślizg.

Plan zakładał, że wszystkie 49 WORD (Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego) wybiorą ze swojego grona jednego przedstawiciela, który w imieniu pozostałych przeprowadzi przetarg na system informatyczny. To właśnie na nim będzie się opierał nowy egzamin teoretyczny.

Chodziło o to, żeby w każdym ośrodku wykorzystywane było identyczne oprogramowanie, a przez to obowiązywały te same zasady zdawania egzaminów czy zapisywania się na nie (np. przez internet).

Z informacji DGP wynika, że ten plan upadł. Do tej pory WORD-y nie określiły nawet wymagań wobec systemów informatycznych, a to jest niezbędne do rozpisania przetargu. W dodatku lubelski WORD, który wcześniej został wybrany na reprezentanta wszystkich ośrodków, zrezygnował z powierzonej mu roli.

– Wycofaliśmy się, bo nie było zgody co do formy przeprowadzenia tego przetargu – mówi DGP Ryszard Pasikowski, dyrektor WORD w Lublinie. – Niektóre województwa chciały przeprowadzić postępowanie z wykorzystaniem środków unijnych z regionalnych programów operacyjnych. Ale np. w naszym województwie pieniądze na informatyzację już się skończyły – dodaje.

To nie koniec długiej listy poślizgów. Nie wiadomo np., kto zatwierdzi bazę pytań ani w jaki sposób systemy będą powiązane ze starostwami (w których tworzony będzie profil kandydata na kierowcę).

WORD próbują ratować sytuację. Wysłały zapytania do oferentów – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Instytutu Transportu Samochodowego – o możliwość wdrożenia jednego z systemów do wszystkich ośrodków zaledwie na rok. Wszystko za kwotę 14 tys. euro, by procedura nie podlegała rygorom zamówień publicznych.

Za tydzień WORD zdecydują o wyborze oprogramowania na potrzeby tego tymczasowego rozwiązania. Problem w tym, że taki układ nie zadowala oferentów. – Jaką mam pewność, że za rok WORD-y nie zrobią tego samego? Jeśli ktoś chce mieć serwis przez całą dobę siedem dni w tygodniu, to za 14 tys. euro na rok to jest nieopłacalne – mówi nam przedstawiciel jednej z firm.

Rząd o nieprzygotowanie oskarża WORD-y. Przedstawiciele ośrodków podczas jednego ze spotkań z urzędnikami Ministerstwa Transportu mieli usłyszeć, że rozporządzenie dotyczące oprogramowania egzaminacyjnego zostało opublikowane we wrześniu i nie różni się od projektu, który był znany już w czerwcu.

Część winy za gigantyczne opóźnienia ponosi też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nadzorowana przez nie budowa Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) gotowa będzie dopiero w 2015 lub 2016 r. Tymczasem CEK miał być jedną z podstaw systemu, bo to w nim starosta miał sprawdzić, czy kandydat na kierowcę nie ma orzeczonych zakazów i czy w związku z tym może w ogóle przystąpić do egzaminu.

Centralna Ewidencja Kierowców powstanie w 2015 r.

Libertyni i ortodoksi – czyli jak zdają inni

Do prowadzenia auta w Stanach Zjednoczonych dopuszczani są 16-latkowie. Nie muszą kończyć kursów nauki jazdy. Przyszły kierowca do egzaminu może się przygotować, korzystając z samochodów osób mających prawo jazdy. Podobnie jest w Austrii czy Holandii.

W Anglii kierować autem mogą już 15-latkowie (na dwa miesiące przed ukończeniem 16. roku życia), pod warunkiem że towarzyszy im dorosły kierowca z trzyletnim doświadczeniem bądź pojazd jest oznakowany literą L. Podczas 40-minutowego egzaminu kierowca ma prawo popełnić 15 błędów, ale żadnego, który zagrażałby bezpieczeństwu. Nie ma też dodatkowo płatnych badań lekarskich.

Aplikant musi tylko poprawnie odczytać tablicę rejestracyjną auta z odległości 30 metrów.

W Niemczech, by przystąpić do egzaminu, wymagana jest także umiejętność prowadzenia auta nocą. Najtrudniej jest dostać prawo jazdy w Japonii, gdzie kierowca musi zdać aż cztery egzaminy. Dwa pisemne i dwa praktyczne – na placu i w warunkach miejskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • pablo..(2012-10-02 09:22) Odpowiedz 00

    Już sami nie wiedzą co by tu jeszcze wprowadzić i gubią się sami w tym
    PARANOJA

  • instruktorka(2012-10-25 20:51) Odpowiedz 00

    dobra to co w końcu z nowymi testami bo nikt nic nie wie...wchodzą czy nie?Wie ktoś na 100%?

  • Sołtys(2013-02-11 17:30) Odpowiedz 00

    za mało płyt CD o tematyce PRAWKO (testy nauka )z Gazetą Prawną Proszę jeszcze przynajmniej o 4 wydania nakładu z płytą.nie jest tak źle miałem płytę pożyczoną i za pierwszym razem zaliczyłem teorię. Oprócz przepisów powinno się zwracać szczególnie na kulturę jazdy. Bo przepisy prawie wszyscy znają a kultury tylko jednostki

  • realista(2012-10-12 14:05) Odpowiedz 00

    kasia skąd ta pewność? nikt kompetentny nie zweryfikował jeszcze tych artykułów.

  • BAJON(2013-01-07 16:08) Odpowiedz 00

    czy w naszym kraju mozna spokojnie zyc? ciagle napedzany strach, ludzie sa tym wszystkim zmeczeni, bo w POLSCE ZADZA SAMI NIEUDACZNICY !!!

  • Taniej i epiej zagranicą(2012-12-13 10:10) Odpowiedz 00

    Taka jest rajska zielona wyspa Polska juz ma najtrudniejszy egzamin na swiecie! Ale jednoczesnie najgorszych kierowców!!Zdanie takiego egzaminu poprostu niczego nieuczy !!Jakim cudem zdają egzamin osoby które niepotrafia zaparkowac,mają problemy z podstawowymi sytuacjami na drodze a i tak zdaje egzamin.Siostra kumpla zdała za pierwszym razem!!A potem w ciagu 3 misiecy miała 5 kolizji które przyznała sama spowodowała.Ludzie są maxymalnie skupieni na egzaminach a potem wszystko zapominaja.Samo szkolenie est do egazminu a nie nauki jazdy iina kumpela zdała zapierwszym razem ale niechce wsiadac zakułko bo twierdzi ze nieumie jeżdzic.W POlscy system jest nastawiony na wyciaganie kasy natym bazuja Osrodki szkolenia!!Przychodza małolaty które wczesniej na dziko bez prawka wyjezdzili kilkaset godzin .
    W polsce egzamin zdaje max 20% taki jest wskaznik w całej Polsce najnizszy na swiecie zagranica 80%!!

  • ułan dróg(2013-01-02 22:21) Odpowiedz 00

    Zawodowo mam prawo jazdy10 lat uważam że nasze egzaminy są wystarczające spełniają wysokie normy co brak kierowcom do szczęścia dróg wyobraźni i tolerancji to sukces do zwycięstwa.Ale nie tędy droga bo liczyć ma się zysk z przyszłych kierowców

  • ktoś.(2012-11-28 20:41) Odpowiedz 00

    No to kiedy wchodzi w życie ten nowy egzamin? Tutaj piszą tak, a na pewnej stronce jest odliczanie, że "Do nowego egzaminu pozostało 51 dni"... -.- ktoś coś wie dokładniej??? Świra można dostać...

  • łysy(2012-11-27 14:57) Odpowiedz 00

    *** stoi a broda rośnie i jeszcze wiater w oczy

  • RUSVAN.(2012-11-15 16:24) Odpowiedz 00

    DO INFORMACJI PANI INSTRUKTOR NOWE PRZEPISY SA WAZNE OD 19.2013R. MAM NADZIEJE , ZE TA PANI INSTRUKTOR JEST CHOCIAZ LADNA TO MOZE SIE Z NIA UMUWIE .

  • gosc:)(2012-12-21 15:02) Odpowiedz 00

    co beda te zmiany czy nie?bo jedni pisza ze tak a inni ze nie;/

  • nn(2012-10-31 04:26) Odpowiedz 00

    " Do prowadzenia auta w Stanach Zjednoczonych dopuszczani są 16-latkowie. Nie muszą kończyć kursów nauki jazdy. Przyszły kierowca do egzaminu może się przygotować, korzystając z samochodów osób mających prawo jazdy. Podobnie jest w Austrii czy Holandii."

    tak tylko że, w stanach zjednoczonych austrii i holandii rząd nie okrada obywateli, a w polsce WORDy to kolejny sposób na wyłudzanie od ludzi pieniędzy, taka mała różnica...

    PRECZ Z KOMUNĄ !!!

  • amelia(2013-01-04 21:32) Odpowiedz 00

    w koncu wchodza te nowe przepisy czy nie w 2013 roku

  • gosc(2012-10-22 17:30) Odpowiedz 00

    To chory kraj w ktorym teoretycznie jest ok.ale w praktyce jest inaczej Moze wreszcie ktos sie poknie w glowe ze to nie teoria a praktyka czyni mistrza pozwolcie kursanta pojezdzic dluzej niz te 30godz.Niech taki ktos jak kursant ma dodatkowe prawa do jazd z kims co ma juz prawo jazdy NieZaKase bo to jest proste Podczas praktyki dojdzie perfekt do teorii a tak to du.. kolejne pieniazki dla WORDU monopil.Lepiej sie sprzedaje jak cieple buleczki egzaminatorzy tylko raczki zacieraja i ciesz sie z karzdego niezdanego egzaminu.mozna tak bez konca przez pol roku a pozniej jeszcze razzzzzzzz!!!

  • 007KAL(2012-10-02 11:01) Odpowiedz 00

    Bardzo podoba mi się akapit "libertyni i ortodoksi".. Myślę, że autor powinien dopisać jeszcze jeden "u nas znowu (nie)normalnie"... WORD-y już są mistrzami Świata w kreowaniu klientów firmom samochowym. Jak sprawiły sobie samochody (do egazminowania) określonej marki, to wszyscy szkolący (myślący) musiei kupić takie same... Teraz zapewne pojawi się kolejny szczęśliwy, który wygra przetarg na oprogramowania do egzaminowania... Już bez przetragu będzie mogł sprzedać setki tysięcy programów "do szkolenia" firmom szkolącym...

  • dziadek(2012-10-03 10:39) Odpowiedz 00

    Tusk potrzebuje kasy.Kasy i jeszcze raz kasy.A wszystko inne ma w d...

  • Kasia(2012-10-08 11:28) Odpowiedz 00

    I niestety ustawa wejdzie 19 stycznia !

  • kierowca bombowca(2012-10-03 08:38) Odpowiedz 00

    Dlaczego ten nasz kraj musi być taki popierd...y, debile ustanawiają prawo!!! Zgadza się, że WORD-y to maszynka do zarabiania pieniędzy, ja już siedem razy zdawałem na egzamin praktyczny i w plecy, bo zawsze znajdą jakieś 2 (!!!) błędy żeby Cie oblać, za każdym razem trafiam na innego egzaminatora, żeby taką rzeszę debili utrzymać na stołkach to trzeba kasy!!!

  • anyany(2012-10-02 23:54) Odpowiedz 00

    coz,pewien byly posel na D.powiedzial ze polska to ...kraj i poniekad ma racje.zdawalem prawko w usa,trwalo to ok.40min ze zdieciem i zafoliowaniem,kosztowalo?no ile?10$

  • instruktor BE, CE(2012-10-03 05:02) Odpowiedz 00

    WORD-y po prostu dy_ma_ją przyszłych kierowców... ocenianie to loteria, fux, szczęście, idioci dostają czasami prawo jazdy...

    w ośrodkach szkoleniowych niestety uczy się po egzamin a nie pod życie!!!

    POlska chory kraj