Czy mogę ubiegać się o bezpłatnego adwokata

Prokuratura skierowała przeciwko mnie akt oskarżenia o oszustwo ubezpieczeniowe związane z upozorowaniem kolizji drogowej. Nie dopuściłem się tego czynu, jednak nie stać mnie na prawnika, który pomógłby mi to wykazać przed sądem. Czy mogę starać się o bezpłatnego adwokata?

Czy muszę mieć dokumenty o dochodach

Chcę przygotować wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu, gdyż nie stać mnie na wynajęcie adwokata. Czy do wniosku muszę dołączyć dokumenty, które będą potwierdzały moje dochody?

Czy niepełnoletni musi mieć darmowego obrońcę

Zostałem posądzony o kradzież z włamaniem, polegającą na uszkodzeniu wiaty przystankowej w celu zaboru rozkładu jazdy. Za miesiąc kończę 18 lat. Czy z racji mojej niepełnoletności automatycznie przysługuje mi adwokat z sądu?

Czy sąd słusznie odrzucił moją apelację

Sąd odrzucił moją apelację. Starałem się wykazać, że w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie miałem obrońcy z urzędu, lecz nie było mnie stać na wynajęcie adwokata. Czy sąd miał rację?

Czy adwokat może odmówić sporządzenia apelacji

Przegrałem sprawę o zniesławienie w sądzie pierwszej instancji. Mój obrońca z urzędu podkreślił, że jego rola się skończyła. Odmówił sporządzenia apelacji. Czy mógł to zrobić bez uzasadnienia?

Czy wyrok sądu podlega uchyleniu

Zostałem skazany przez sąd pierwszej instancji na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. W trakcie postępowania podkreślałem, że w przeszłości leczyłem się psychiatrycznie, ale nie przeprowadzono w stosunku do mnie badań sądowopsychiatrycznych. Nie miałem też obrońcy. Czy mogę domagać się uchylenia wyroku?

Czy obrońca musi stawić się za mnie w sądzie

Dostałem wezwanie na sprawę w sądzie, gdzie mam złożyć wyjaśnienia w charakterze oskarżonego. Mój obrońca z urzędu chce, bym stawił się tam osobiście. Czy nie mogę zająć stanowiska na piśmie, które następnie odczyta mój adwokat?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznej wersji eDGP: Jak dostać bezpłatnego adwokata.