statystyki

Prokuratorzy nie chcą ujawniać akt adwokatom

autor: Ewa Ivanova04.07.2012, 09:40; Aktualizacja: 04.07.2012, 09:49

Osadzeni tymczasowo w aresztach skarżą się na praktyki śledczych. Zarzucają, że prokuratorzy utrudniają ich obrońcom dostęp do akt sprawy. Przez to adwokaci nie mogą się zapoznać z materiałami, które są podstawą wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Reklama


Reklama


 Na problem zwraca uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka w wystąpieniu do prokuratora generalnego. Domaga się przyjrzenia bliżej sprawie i zbadania, czy wydawane przez prokuratorów odmowy nie prowadzą czasem do nadużyć.

– Chodzi tak naprawdę o realizację prawa do obrony i zachowanie w procesie zasady równości broni – mówi Anna Grochowska, prawnik z HFPCz.

Wszystko przez niedoskonałe przepisy procedury karnej, które pozwalają odmówić wglądu do akt na etapie postępowania przygotowawczego, gdy zachodzi niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pokrzywdzonego, istnieje groźba zniszczenia lub ukrycia dowodów albo tworzenia dowodów fałszywych czy ujawnienia czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Zdaniem HFPCz jak najszybciej należy przyjąć zmiany proponowane w najnowszym projekcie nowelizacji kodeksu postępowania karnego, przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego.

Projekt utnie dyskusję na temat podstaw odmowy, jednoznacznie zapewniając podejrzanym i ich obrońcom wgląd do materiałów w części zawierającej dowody, na których opiera się wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • JUL(2012-07-04 13:36) Odpowiedz 00

    no właśnie dla prokuratorów najlepiej jest jak nie ma żadnych reguł, bo wtedy albo mogą robić co chcą i żądać wysokich kar, albo po prostu "pomagać" komu trzeba

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama