statystyki

Księga wieczysta z internetu będzie miała moc dowodową jak dokument urzędowy

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz12.06.2012, 07:00; Aktualizacja: 12.06.2012, 07:58
Internet

Internetźródło: ShutterStock

Wyciąg z księgi wieczystej wydrukowany z systemu teleinformatycznego będzie miał taką samą moc jak dokument wydawany przez sąd. Takie propozycje zmian znalazły się w projekcie założeń do nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jego autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


Dzięki noweli wnioskodawca będzie mógł samodzielnie wydrukować sobie wyciąg z księgi wieczystej z systemu teleinformatycznego, który będzie zrównany z mocą dowodową dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW). Oznacza to, że nie trzeba będzie takiego wyciągu opatrywać pieczęcią urzędową i podpisem.

Resort chce także, aby CIKW wydawała nowy rodzaj dokumentu – wyciąg z księgi wieczystej obejmujący wskazane działy księgi. Opłata od takiego wniosku będzie pobierana niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony w formie elektronicznej, czy papierowej.

Zaproponowano, aby można ją było wnosić za pośrednictwem internetu.

– Dotychczas każda osoba fizyczna może przeglądać w internecie treść konkretnej księgi prowadzonej w systemie informatycznym, o ile poda jej numer. Również na ekranie monitora w każdym sądzie rejonowym prowadzącym księgi w systemie informatycznym można wyświetlić treść dokonanych w niej wpisów i uczynionych wzmianek.

Natomiast prowadzona w postaci papierowej może być przeglądana tylko w sądzie, który ją prowadzi – tłumaczy Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Etap legislacyjny
Projekt założeń znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • dsf(2012-06-12 09:40) Odpowiedz 00

  Piorunująca informacja. Opadłą mi szczęka.

  Pytanie dla dociekliwych. Po jaką ch..ę rząd wywalił wcześniej miliony (jeżeli nie dziesiątki milionów) złotych na urządzenie ekspozytur Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych zamiast od razu umożliwić taki dostęp via internet ?
  W każdym sądzie została zatrudniona minimum jedna osoba, urządzono dla niej stanowisko pracy etc. Byłoby ok, bo można to wykorzystać na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, ale zasady współfinansowania z grantu spowodują, że będzie to można zrobić za kilka lat.

 • autorwidmo(2012-06-12 12:11) Odpowiedz 00

  @dsf
  Bo nie każdy ma dostęp do internetu i możliwości (techniczne) oraz umiejętności wydrukowania treści księgi z internetu.

 • kałasz(2012-06-12 18:02) Odpowiedz 00

  do DSF ... szczękę podnieś i zrozum, gdzie szwagierka po szkole będzie miała robotę jak zna tylko komputer i to od strony manualnej obsługi przy grach i portalach o gg nie wspomnę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama